Cildiniz İçin Doğal Nemlendiriciler !

Cildiniz İçin Doğal Nemlendiriciler !

Tıpkı vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olan vitamin, mineral ve diğer takviyelere ihtiyacı olduğu gibi, cildimizinde doğal , sağlıklı ve güzelliğini korumak için neme ihtiyacı vardır. Cilt nemlendiğinde, ince çizgiler ve kırışıklıklar giderek pürüzsüzleşir ve yaşlanma belirtilerin görülme olasılığı azalır.

Günümüzde tüm cilt tipleri nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Kuru ciltler ayrıca hem soluk ve mat görünürler, hem de kırışıklıklara daha yatkındırlar.Yağ ve nem oranı dengelenmiş cilt ise hem sağlıklı hemde genç bir görünüm kazanır. Nem ve yeterli ölçüde yağ, cildi hem besler, hem de dış etkenlere ve yaşlanma etkilerine karşı korur.

Cildiniz düzenli olarak nemlendirilmemişse donuk ve yaşlı görünmeye başlayacaktır. Piyasada, sonsuz sayıda nemlendirici ürün bulabilirsiniz, fakat bunların birçoğu, uzun vadede cildinize zarar verecek sert kimyasallar içerir. Bununla birlikte, cildinizi pürüzsüz ve esnek tutmak için kullanabileceğiniz birçok doğal ürün bulunmaktadır.

İşte cildiniz için doğal nemlendiriciler :


1. Zeytinyağı

Zeytinyağı muhtemelen zaten mutfağınızda bulunan etkili bir doğal nemlendiricidir. Ciltteki nemi tutarak pürüzsüz ve sağlıklı görünüm için deride su bariyeri oluşturan linoleik asit içerir . Artı, içinde bulunan E vitamini, cilt hasarının ve kuruluğunun en yaygın sebeplerinden biri olan serbest radikallerin oksidan etkisini nötralize eder.

* Cildinize, Elinize ve vücudunuza biraz ılık zeytinyağı sürünüz. Dairesel hareketler kullanarak hafifçe masaj yapın.
Zeytinağı 30 dakika boyunca cildinizde kalsın, sonra duş alın. Bunu günlük ya da haftada birkaç kez yapın.

2. Gliserin

Gliserin doğal bir nemlendiricidir, yani su çeker ve cilde nem tutmaya yardımcı olur.Yapılan bir araştırmada, gliserin içeren bir kremin atopik kuru cilt tedavisinde üre ve sodyum klorür içeren kremanın uygun bir alternatifi olduğu ortaya çıktı.

* Gliserini ve gül suyunun eşit miktarda iyice karıştırın . Gece uyumadan önce bu karışımı cildinize uygulayın.Ertesi sabah cildinizi yıkayın.Her gün tekrarlayın .

3. Hindistan Cevizi Yağı

Zeytinyağı gibi, hindistancevizi yağı da iyi bir cilt nemlendiricidir.Yağdaki yağ asitleri, kuru cildi esnek ve nemli tutmak için derin hidrasyon sağlar. Hindistan cevizi yağı nemlendirme dışında, cilde optimum cilt sağlığı için gerekli besin maddelerini de sağlar.

Bir başka özelliğide hindistancevizi yağının tüm cilt tiplerine uyması.Yapılan bir araştırmada, hindistancevizi yağının nemlendirici olarak kullanıldığında mineral yağı kadar etkili ve güvenli olduğunu bildiriyor.

* Hindistancevizi yağını bir mikrodalga fırında birkaç saniye ısıtın. Cildinize bu sıcak yağı uygulayın.Yağın cilde nüfuz etmesi için hafifçe masaj yapın.10 dakika bekleyin, sonra banyo yapın veya duş alın. Bunu günde bir kez veya gerektiğinde yapın.

4. Avokado

Avokado cildi yumuşatır ve doğal nemi geri kazandırır, Ayrıca, serbest radikallerin ve oksidatif stresin yol açtığı hasarlardan cildi koruyan vitaminler açısından zengindir.

* Bir çatal kullanarak az miktarda olgun avokadoyu iyice ezin. Doğrudan cildinize uygulayın. 10 ila 15 dakika bekleyin, sonra durulayın.
Cildinizin kuruluğuna bağlı olarak, günlük ya da haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

5. Bal

Bal doğal bir nemlendirici olduğundan, cildinizde nemi tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, bu doğal yumuşatıcı cildinizin daha derin katmanlarına nüfuz ederek cildi nemlendirir.

* 2 çorba kaşığı Bal ve Sütü bir kasede karıştırın. Cildinize uygulayın, 10 dakika bekleyin. Cildinizi yıkayın. Her gün tekrarlayın veya haftada 3 gün yapın.
Aşırı kuru cilt ile başa çıkmak için, etkilenen bölgeye bal uygulayın ve 15-20 dakika boyunca oturmasına izin verin. Ilık suyla durulayın. Haftada 2 veya 3 kez veya çok kuru cildiniz varsa daha sık tekrarlayın.

6. Kakao Yağı

Cildinizi nemli tutmak ve kuruluğu önlemek için kakao yağı çok faydalıdır. Doymuş yağ deriye kolayca emilir ve kuru, çatlamış deride nemi geri yüklemeye yardımcı olur. Aslında, cildin hidratasyonundan çok daha fazlasını yapar. Cildin iç kısmını da iyileştirir. İçindeki antioksidanlar ultraviyole (UV) maruziyetin neden olduğu hasarın tersine çevrilmesine yardımcı olur ve antiaging etkileri de vardır .Avcunuza küçük bir kakao yağı alın ve ellerinizin arasına hafifçe ısıtın. Eriyen kakao yağını birkaç dakika boyunca hafifçe cildinize sürün. Bir gece bırakın. Ertesi sabah, duş alırken yıkayın. Cildinizin kuruluğuna bağlı olarak günlük veya haftada birkaç kere tekrarlayın.


7. Muz

Muz tüm cilt tipleri için mükemmel bir nemlendirici olarak çalışır. İçindeki vitaminler ve antioksidanlar, daha genç görünümlü cildi korumanıza yardımcı olması için antiaging yararları sunar.

* Olgun bir muzu çatal yardımıyla ezin.İsteğe bağlı olarak, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin.Cildinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bırakın. Ilık suyla yıkayın.


8.Shea Yağı

Biraz pahalı olsa da, shea yağı doğal olarak cildi nemlendirmek için mükemmel bir seçenektir. A vitamini ve E vitamini gibi cildi hidratlı tutmaya yardımcı olan esansiyel yağ asitleri içerir. Kuru cildi hafifleten besinler egzama , dermatit, güneş yanığı ve diğer cilt problemlerini de kolaylaştırır .Shea yağı kullanırken, en iyi sonuçları elde etmek için saf, yüzde yüz shea yağı kullanın.

* Avuç içinize shea yağı koyun ve eritmek için elinizle ovun.
Cildinizin her yerine uygulayın.Cildinize emilmesi için birkaç dakika masaj yapın.
Bir gece bırakın.Ertesi sabah, yıkayın. Her gün tekrarlayın .

9.Aloe Vera

Aloe vera, cildinizi nemli tutmak için doğru malzemedir. Aloe vera, E ve A vitaminleri gibi cildi yumuşak ve canlandırabilecek besin maddeleriyle zengindir. Aynı zamanda kaşıntıyı hafifletir ve kuru cilt ile ilişkili pullanmayı önler.

* Aloe vera yaprağını kesin ve bir kaşık kullanarak jeli dışarı alın. Jeli cildinize uygulayın ve 10-12 dakika kurumaya bırakın. Ilık suyla yıkayın. Her 2 veya 3 günde bir tekrarlayın.

*Bir başka seçenek ise , 1 aloe vera yaprağı ve yarım su bardağı hindistan cevizi yağı (katı, erimiş değil) jelini birleştirmektir . Koyu bir kıvama gelinceye kadar yaklaşık 5 dakika karıştırın. Buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın. Gerektiğinde günde bir veya iki kez kullanın.

10.Süt Kremi

Süt kremi, pürüzsüz, parlayan ve kusursuz cildin tadını çıkarmanıza yardımcı olan tüm cilt tiplerini nemlendirmek için etkili bir bileşentir. Cildin gözeneklerine hızla emilir ve daha uzun süre nemli kalmasını sağlar.Aynı zamanda kuru, ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için cildin pul pul dökülmesine yardımcı olan laktik asit de içerir. Bu da daha taze, daha genç ve parlak cilt elde etmenizi sağlar.

* Cildinize süt kremi uygulayın. 10-15 dakika boyunca muhafaza edin, sonra ılık suyla durulayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

Ayrıca Duş alırken daima ılık su kullanın.
Cildinizi kurulamak için yalnızca yumuşak bir havlu kullanın.
Sabun kullanırken, tamamen doğal ve hafif olduğundan emin olun.
Nemlendirici losyon uygulamak için en iyi zaman duş veya banyodan hemen sonra. Cildi içten nemli tutmak için her gün yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz