Çil Nedir Sebepleri ve Tedavisi

Çil Nedir Sebepleri ve Tedavisi

Çiller, daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir. Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın

hafiflerler.

Çiller daha çok güneşe maruz kalan yüz, eller, göğüs ve sırt gibi bölgelerde oluşurlar. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melanin üretir. Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur.

Cildinizde çil oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Bu sayede vücudumuz melanin üretmemiş olur. Yüzdeki çiller deri kanserine dönüşmez. Ancak çil sahibi olanlar güneş ışığına daha hasastırlar.

Çiller, yaşlılık lekeleri (lentigolar) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaşlılık lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte oluşabilir.

Çil tedavisi nasıl yapılır
Çil tedavisi kozmetik nedenlerle sıklıkla yapılmaktadır. Çil tedavisinde amaç çilleri yok etmek bazende rengi ve belirginliği azaltmak şeklinde olmaktadır. Çil tedavisi sonrasında güneşe maruziyet ile tekrarlar görülebilir. Günümüzde bir çok çil tedavisi mevcuttur. Her bir çil tedavi yöntemi değişik oranlarda fayda sağlar. En başarılı çil tedavileri lazer ile yapılan çil tedavileridir. Açık tenli kişilerde en iyi sonuçlar alınır. Koyu tenli kişilerde deneme atışı yapılmasında fayda vardır.

Çiller için krem: Leke açıcı kremler kullanılabilir ancak sonuçlar yetersizdir.

Kimyasal peeling: Özellikle orta ve derin peelinglerin kullanılması gerekmektedir

Dermabrazyon: Cilt soyma ameliyatı ilede çiller geçecektir.

Lazer tedavileri 
•Q switch Nd: YAG ( 532 nm) lazer ( KTP lazer)
•Q switch alendrite ( 755 nm) lazer
•Q switch ruby (694 nm) lazer
•Erbium Yag lazer
•CO2 lazer
•Fraksiyonel lazerler

Lazerle Çil Tedavisi
Günümüzde en başarılı çil tedavi yöntemidir. Özellikle Q Switched Nd Yag lazer ile çiller tedavi edilebilmektedir. Çillerin yok edilmesi için birkaç seans gerekebilir. Lazerle çil tedavisi sonrasında ciltte hafif kızarıklıklar olacaktır. Lazer sayesinde günlük aktivitelerinizden uzaklaşmamış olacaksınız. Lazerle çil tedavisi fiyatları çillerin yaygınlığına göre değişebilmektedir. Çil tedavisi fiyatlarıyla ilgili bilgileri doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazı çil nedir, çil neden olur, çil ne demek, çil neden çıkar, çil nasıl geçer, çil nasıl gider, çil nasıl yok olur, çil tedavisi, bitkisel çil tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

çillenme nedenleri, çil neden olur, çil nedir, çocuklarda çil, sırttaki çiller nasıl geçer, çil neden çıkar, ellerde çillenme, çocuklarda çil tedavisi, çocuklarda çillenme, çil neden oluşur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz