Chia Tohumunun Muhteşem Faydaları !

Chia Tohumunun Muhteşem Faydaları !

Chia tohumları süper besin , süper yiyecek olarak  son zamanlarda adından söz ettiren mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağı olarak dikkat çekmekte. Chia, yaklaşık bir metre boyunda, mor veya beyaz çiçek açan bir bitkidir. Chia tohumlarının kökeni Azteklere kadar dayanmakta. Aztekler döneminde üretimi çok yaygın olan bu tohumlar, protein, lif, omega-3 yağ asitleri ile magnezyum, kalsiyum, manganez,fosfor ve potasyum minerallerini içeriyor. Bu çok sağlıklı tohumların üretimi genellikle Meksika’ da yapılırken, şu an birçok ülkede üretiliyor.

Chia tohumları besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Chia tohumları hem çiğ hemde pişirilerek tüketilebilir. Tahıl, pirinç ve yoğurda ekleyerek veya sebzeleri pişirirken chia tohumunu ekleyebilirsiniz. Chia tohumları suda bekletildiğinde çok emici ve jelatinimsi bir doku geliştirir.

Chia tohumlarının başlıca sağlık yararları ise :

* Omega Yağ Asidi : Chia tohumlarında bulunan omega 3 yağ asidi, yüksek kolestrolü düşürerek bilişsel performansı arttırmada yardımcı olur ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

* Mineraller: Chia tohumları, iyi miktarda kalsiyum, fosfor, manganez ve magnezyum içerir. Bu hayati besin metabolizmasını, enerjisini ve vücudumuzun sağlıklı kilosunun korunmasına yardımcı olur.

* Lif Kaynağı : Chia tohumunda bulunani lif, kolesterolü düşürmek ve iltihaplanmayı azaltmak için çok faydalıdır. Ayrıca bağırsağın işlevini düzenlemeye yardımcı olur.

* Kan şekeri seviyesinin kontrolü: Chia tohumları insülin seviyesinin düzenlenmesinde çok önemlidir. İnsülinin direncini azaltmaya yardımcı olur ve kandaki yüksek seviyedeki insülinin azaltılmasına yardımcı olur.

* Antioksidan : Chia tohumları mükemmel antioksidan kaynağıdır. Böylece chia tohumları vücudun yaşlanmaya, serbest radikallere ve kansere karşı korunmasına yardımcı olur. Chia tohumlarında yüksek antioksidan profili sayesinde raf ömrü uzundur. Buzdolabı olmadan, chia tohumları yaklaşık 2 yıl saklanabilir.

* Tokluk Hissi : Chia tohumları açlığı kontrol etmeye yardımcı olur . Ana yemekler arasında beslenme isteğini azaltmaya , tokluk hissi vererek daha az yemek yemenizi sağlar. Chia tohumları lif ve protein açısından çok zengindir, bu nedenle sıvı ile karıştırıldığında doyurucu etkiye sahiptir.

* Gluten : Chia tohumları tahıl içermez ve glutensiz tohumlardır. Chia tohumları glutensız diyette kullanılabilir, bu nedenle besleyici yararları vardır.

* İyi Kolesterol: Chia tohumları diyet yağının mükemmel bir kaynağıdır . Kolestrol seviyesini ve trigliseriti düşürmek için kullanılabilir ve iyi kolestrolü arttırmada çok yararlıdır. Chia tohumları merkezi obeziteyi azaltmada çok faydalıdır.

* Sindirim Sistemi : Chia tohumu sindirm sistemi için çok faydalıdır. Keten tohumları gibi, chia tohumları da mükemmel lif kaynağıdır, omega 3 yağ asitleri ve mineralleri içerir. Bu faydalarını elde etmek için chia tohumlarının keten tohumlarındaki gibi öğütülmesine gerek yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz