Chia Tohumu Nedir?

 Chia tohumu, ağırlıklı olarak Arjantin ve Meksika’da yetişen, besin değeri kadar kalori değeri de yüksek bir gıdadır. Chia tohumlarının belirgin ve karakteristik bir tadı olmadığı için, farklı yiyeceklerle birlikte karıştırılarak rahatlıkla tüketilebilir. 1 bardak suda yarım saat bekletilen chia; süt, yoğurt, kahvaltılık gevrek, sebze ve meyve sularıyla birlikte de tüketilebilir.

Maya ve Azteklere kadar dayanan öz geçmişi ile tam bir enerji deposudur. Zaten o çağlarda da özellikle enerji veren besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Son dönemlerde tercih edilmesi moda akımı gibi başlasa da, içerdiği besin değerleri açısından aslında doğru bir seçim olduğu ortaya çıkmıştır. Şu anda tüm diyet ya da sağlıklı beslenme listelerinin en üst sırasında yer almaktadır. Sporcular için ise çok önemli bir yer edinmiştir. Farklı kullanımı ile de bir çok tarifi paylaşılmaktadır. 

Chia Tohumunun Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu hayatımıza giren on döneme özel süper besinlerden biridir. Mucizevi besin değerleri ile vücudumuz için çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle son dönemlerin gözde besini chia ile yapılan tarifler elden ele dolaşmaktadır. Özellikle spor yapanların baş tacı olmuştur.

İşte chia tohumu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu sağlıklı beslenme açısından kanıtlanan önemli faydaları…

 1. Chia tohumu, yüksek besin değerleri ile düşük kalori özel bir besindir.

Adının tohum olmasında dolayı sakın küçümsemeyin, kendisi tam bir süper tohum! Mucize içeriğe sahip minik dev olarak mutfaklarda sağlıklı tabaklar hazırlamamızı sağlıyor.

28 gramlık 1 porsiyon chia tohumunda:

 • 11 gram lif
 • 4 gram protein
 • 9 gram yağ
 • Günlük kalsiyum ihtiyacımızın %18’i
 • Günlük magnezyum ihtiyacımızın %30’u
 • Günlük fosfor ihtiyacımızın %27’si
 • İçinde çinko, B1-B2-B3 vitaminleri ve potasyum var.

Tüm bunların karşılığında ise sadece 137 kalori ile ve 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içermektedir. Ayrıca tam tahıl kategorisine de giren chia tohumu, GDO’suz ve de doğal olarak glutensizdir! Gluten intoleransı olan kişiler için önemli bir besin kaynağı olarak da tercih edilmektedir.

 1. Chia tohumları özel bir antioksidan kaynağıdır.

Chia tohumunun içerdiği antioksidanlar, tohumların içindeki hassas yağları koruyarak bozulmalarını önler. Chia vücudumuzda antioksidanları direk besinlerden alarak kansere kadar yol açan serbest radikallerle savaşması sağlanır. O zaman ilaç yerine besin aracılığı ile antioksidan almak çok daha kolay ve de sağlıklı olacaktır. Bu nedenle düzenli olarak chia tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 1. Chia tohumundaki tüm karbonhidratlar lif kaynaklıdır.

Chia tohumunun 28 gramında 12 gram karbonhidrat var. Bunun 11 gramı vücut tarafından sindirilmez çünkü zaten lif kaynaklıdır. Lif ise kan şekerini yükseltmez, şekerin yakılması için insülin üretilmesine gerek olmaz ve de bildiğimiz karbonhidratlardan da bu anlamda ayrılır.

Chia tohumu düşük karbonhidratlı bir besindir. Lif kaynaklı olduğu için midenizi çok uzun süre tok tutar. Bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri de besler. Açlık krizlerine veda etmenizi sağlar. İştahınızı sağlıklı şekilde keser. 

 1. Chia tohumu kaliteli protein miktarı içerir.

Chia tohumu kaliteli değerli proteine sahiptir. Protein ağırlıklı besin  kaynağı olduğu için de diyet ve beslenme listelerinin önemli ajanıdır. Yüksek protein özellikle sporcular için önemli bir besin kaynağı olmasını da sağlıyor. tatlı olarak da kullanılabildiği için sporcular ve normal spor yapanlar için ideal atıştırmalık öğünler hazırlanabiliyor.

 1. Chia Tohumu Kilo vermenize, zayıflama planlarınıza yardımcıdır, ancak tek başına zayıflatmaz. 

Çünkü içerdiği lifler sayesinde uzun süre tok tutar. Ancak tek başına kilo verdirme özelliği yok. Ancak sizi tok tutması ve içindeki kaliteli besin değerleri sayesinde önemlidir.

 1. Chia tohumu Omega-3 yağları açısından zengindir.

Chia tohumunda somon balığından daha fazla Omega-3 bulunur. Kalp sağlığı açısından önemlidir.

 1. Chia kalp dostudur, diyabete ve kalp hastalıklarına karşı korur.

Kan değerleri konusunda  LDL kolesterol ve trigliserid değerlerini düşürür, HDL kolesterol değerini yükseltir. Kanda insülin değerini dengeleyerek, kan şekerini de düzene sokar. Diyabete veda ettirir.

 1. Chia kemiklerin durumu için önemlidir. 

Chia tohumu kemik sağlığı için değerli bir besin kaynağıdır. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve protein kemikler için önemldir. Süt ve süt ürünlerinden çok daha fazla kalsiyum değeri içerir. BU kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini gösterir.

 Chia Tohumu Beslenme Konusunda Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde genellikle zayıflamak için tüketilmesi tercih edilen süper besinlerden biri olarak kabul edilen chia tohumu, her tür beslenmeye ek olarak rahatlıkla konabilir. Tek başına kullanıldığı zaman işe yaramayabilir. Meyve sularının içerisine konularak içilebilir ya da yapılan bir yemeğin içine karıştırılarak tüketilebilir. Ancak meyve suyunun taze sıkılmış olması önemlidir. Bunlardan başka, bir bardak su içerisine koyduğunuz bir yemek kaşığı chia tohumunu yarım saat bekletip, jel kıvamında içebilirsiniz. Tadı olmadığı her şekilde kullanılması kolaydır, tüketilmesi de kolaydır.

Uzmanlar günde tüketilmesi gereken ideal miktarın 1-2 yemek kaşığı olduğunu belirtiyor. Bundan fazlası ise zararlı olabiliyor.

Chia tohumu vejetaryenler, yoğun spor yapanlar, zayıflamak isteyenler, diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketiliyor. Kullanılma alanı oldukça geniş olan chia salatalara, tatlılara, hamur işi ürünlerine, yoğurda, mısır gevreğine doğrudan eklenebilir. Çorbaların ya da sulu yemeklerin koyulaşması için chia tohumunun öğütülmüş hali tercih edilebilir.

Genellikle kahvaltı öğünlerinde tüketmek faydasını daha da artırır. Chia tohumu badem sütüyle karıştırılarak da tüketilebilir.

Özetlemek gerekirse chia tohumu;

Elde etmek istediğiniz kıvama ve dokuya bağlı olarak chia tohumlarını kullanmanın birkaç yolu vardır. Chia tohumu kullanımı şekilleri kısaca şöyl sıralanabilir:

 1. Chia Tohumu, Suda veya Başka Bir Sıvı İçinde Bekletilebilir.

Birçok kaynak chia tohumlarının bir sıvıda bekletilerek tüketilmesini önerir. Su sever bir yapıda olduklarından, olduğu ortamdaki sıvıları içlerine çekmeye meyillidir. Chia tohumunu kuru haliyle tüketen insanlarda boğulma riski yaşanabildiği durumlar görülmüştür. Bu yüzden eğer bir sıvının içinde bekletmek istemezseniz, tükettikten sonra peşinden hemen bir bardak su içmeniz önerilir.

 1. Chia Tohumu Ezilmiş ve Toz Haline Getirilmiş Şekilde Kullanılır.

Bu kullanım şekli chia tohumlarını özellikle kıvam arttırıcı olarak kullanacağınız zamanlarda çok işinize yarayacaktır. Ayrıca toz haline getirildiğinde vücudun chia tohumlarını daha iyi emebildiğine dair bazı özel görüşler de bulunmaktadır. Bazen kıvam arttırıcı olarak yumurtanın yerine de kullanılabilmektedir.

 1. Chia Tohumu, Bütün Olarak Kullanılır.

Eğer bir bütün halinde chia tohumlarını yemeklerinize katmak istiyorsanız ve katmak istediğiniz yemekleriniz sıvı içeriyorsa, önceden suda bekletmenize gerek kalmayacaktır. Smoothie’lerinize, çorbalarınıza ve hatta et yemeklerinize kıvam arttırması için chia tohumlarını ekleyebilirsiniz.