Ceviz Faydaları

Ceviz Faydaları

Ceviz faydaları: Cevizin faydaları saymakla bitmez. Kabuklu yemişler arasında cevizin önemli bir yeri vardır. Ceviz, fındık, yer fıstığı ve susam vb. ürünlere yağlı tohum denmektedir. Bunların içerisinde en yağlı olanı cevizdir. Ceviz, ağırlığının ü çte ikisinde sağlığa faydalı doymamış yağ asitleri barındırır.

Cevizin sağlığa faydaları nelerdir: 
Ceviz sindirime kolaylık sağlar. Bolca yağ içerdiğinden dolayı kabızlığa iyi gelmektedir. Hatta fazla yendiği zaman ishal olma ihtimali vardır. Omega-3’ün temel yağ asitlerinden biri olan alfa lionelik ya da ala asit cevizde bol miktarda bulunur. Cevizde bulunan ala asidi kalp krizi riskini ve kolesterolü azaltır. Ayrıca tansiyonu dengeler. Cevizde B1 B6 ve folik asitten bol miktarda bulunur. Cevizin içerisinde en çok bulunan vitamin ise E vitamininin bir çeşidi olan gama-tokoferoldür. Mineraller açısından da oldukça zengindir. Ceviz, kalp ve damar hastalıklarını, kolesterolün düşmesini, kan pıhtılaşmasını önler, diyabete ve zayıflamaya yardımcıdır.

Ayrica beyin damarlarına da faydası çoktur. Ceviz antioksidan açısından bulunduğu gruptaki yemişler arasında ilk sırada yer alır. Ceviz içerisinde bulunduğu vitaminler ve omega-3 yağ asitleri sayesinde beyne adeta doping yapan bir besindir. Beyin ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Alzheimer ve erkeklerde prostat kanseri riskini azaltıyor. Bunların dışında çocukların zeka gelişiminde oldukça önemli bir yeri vardır. Çocuklarda meydana gelen hiperaktiflik ve davranış bozukluklarına iyi gelir. Ayrıca içinde bulunan omega asitleri ve E vitamini sayesinde saçlara ve cilde iyi gelir. Ceviz içerisinde birçok vitamin bulunduruyor. Bunlardan birisi de biyotindir. Ve bu biyotin sayesinde saçların sağlıklı uzaması, tırnakların güçlenmesi ve cilde parlaklık vermesiyle güzellik vitamini olarakta adlandırılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz