Çemen otu ve yapraklarının sağlığa faydaları

Çemen otu ve yapraklarının sağlığa faydaları

Çemen otu, yarı kurak bir mahsul olarak tüm dünyada yetiştirilen bir Fabaceae aile bitkisidir. Çemen otu, özellikle Hint kıtasındaki birçok Asya yemeğinde kullanılan yapraklı bir üründür. Kurutulmuş veya taze ot, toz halinde kurutulmuş baharat ve genellikle patatesle pişirilmiş bir sebze olarak kullanılabilir. Başlıca Çemen otu tohumlarının sağlık yararları aşağıda tartışılmaktadır.

Çemen otu su içeriği bakımından% 89,% 6 ila% 4 protein ve% 4 daha az yağ içerir. Ayrıca günlük vücut alımının% 40’ını karşılamak için yeterli olan kalsiyum bakımından da zengindir. Bu küçük tohumlar ayrıca diyet lifi, proteinler, demir, B-Vitaminler ve diyet mineralleri ile zenginleştirilmiştir. Tüm bu besinler vücut için çok önemlidir çünkü iyi sağlığı teşvik ederler.

Çemen otu tohumlarının sağlığa olan faydalarına bir göz atalım:

Çemen otu tohumu sağlık yararları

1. Şeker seviyelerinin kontrolüne yardımcı olun:

Çemen otu tohumu, kan akışında şeker yakalama oranını yavaşlatan ve sonuçta diyabeti önleyen özel bir tür çözünür lif olan Galactomannan açısından zengindir. Çemen otu tohumları ayrıca vücutta insülin üretimini indükleyen amino asit bakımından da zengindir. Şeker hastalarının günlük diyetlerinde çemen tohumlarını kullanmaları önerilir.

2. Emzirme Artışı:

Emziren anneler genellikle laktasyonda sorun yaşarlar ve bu durumda çemen tohumlarının sahip olması gereken şeylerdir. Çemen otu tohumlarında bulunan Diosgenin, emziren annelerde laktasyonun artmasından sorumludur.

Çay kaşığı var. Çemen otu tozu veya ıslatılmış tohumların her sabah su veya ılık su bardağı süt ile.

3. Kalp yanıklarında Yardımlar:

Yiyecekler yemek borusuna geri döndüğünde kalp yanmasına, iltihaplanmalara veya asit geri akışına neden olur. Çemen tohumlarının iltihaplanma ve kalp yanıklarını tedavi ederken tahriş olmuş sorunları ve bağırsakları yatıştırdığı bilinmektedir.

1 çorba kaşığı ıslatın. Bir gece sudaki tohumların tohumları, tohumların süzülmesinden sonra sabahları su içilir.

 4. Çocuk doğumda kolaylık:

Çemen otu tohumu, doğum sancısını azaltır ve uterus kasılmalarını uyararak çocuk doğum kolaylığını azaltır. Bu faydayı sağlamasına rağmen, hala erken miktar doğum yapmasına veya hatta düşüklere neden olabileceğinden fazla miktarda alınması tavsiye edilmez. Hamilelikte çemen tohumlarını almadan ve doğum sancılarını azaltmak için doktorunuza danışın.

5. Artan Meme büyüklüğü:

Çemen otu tohumu kadın vücudundaki hormonları dengeler ve östrojen memenin büyüklüğünün artmasına yardımcı olur.

6. Kardiyovasküler problemlerde yardımcılar:

Çemen otu kalp sağlığını destekler çünkü kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol etmek için sodyum etkisini kiosk yapan fazla miktarda galaktomannan ve potasyum vardır.

7. kilo kaybı:

Çemen otu tohumu iştahınızı azaltıyor ve daha dolgun hissettiriyor. Tohumlar, vücutta şişen ve daha az yemenizi ve iştahınızı bastırmanızı sağlayan, çözünen liflerle zenginleştirilmiştir.

Çay kaşığı ıslatın. Çemen otu içerisindeki su ile tohumları çiğnemek için sabahın erken saatlerinde suyla boş mideye ulaşma hedefinize ulaşın.

8. cilt iltihabı azaltır ve izleri:

Çemen otu tohumu güçlü anti-enflamatuar bileşikler ve kendisi de çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Bu güçlü özellikler egzama, cilt yanığı, kaynar ve herhangi bir şeyin neden olduğu yara izleri gibi çeşitli cilt sorunlarını çözebilir.

Çemen otu tohumlarını suya batırın ve kahve karıştırıcısına karıştırın. Şimdi temiz bir bez parçasını macuna batırın ve iltihaplanma noktasına uygulayın ve hızlı ve en iyi sonuçları almak için bir süre bekleyin.

9. Saç Sorunları:

Diyetinize çemen otu tohumu eklemek sadece sağlığı sağlamaz, aynı zamanda saçlarınızı uzun, güçlü ve parlak bırakır. Çemen otu tohumu, toz şeklinde ıslatılarak yenebilir ve hızlı sonuçlar için saçınıza oral olarak da uygulanabilir.

Tohumları gece boyunca süt ya da hindistancevizi yağı ile ıslatın ve sabaha karıştırın. Saç dökülmesini ve incelmeyi kontrol etmek için saçınıza kökten uca uygulayın. Ayrıca kepekleri azaltır, kaşıntılı ve kuru saç derisini tedavi eder ve saçınızı daha düz, parlak ve güzel bırakır.

Çemen otunu yumurta ve yoğurtla karıştırın ve bu karışımı doğrudan saçınıza uygulayın ve güzel saçların tadını çıkarın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz