Çay Tiryakilerinin Yeni Gözdesi Beyaz Çay

Çay Tiryakilerinin Yeni Gözdesi Beyaz Çay

Ülkemiz dünya üzerinde çay tüketimi oldukça fazla olan ülkeler arasındadır. Özellikle hanımlar gün içerisinde fazlaca çay tüketirler. Çay tiryakilerimizin sayısı hiçte azımsanacak kadar değildir. Son dönemde ise yeni bir çay adını yavaş yavaş duyurmaya başladı. Bahsettiğimiz çayın adı beyaz çay. Bu yazımızda beyaz çayın faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Beyaz çay, olarak adlandırılan çay, aslında bildiğimiz siyah çayın, tarladan, daha tomurcuk halinde toplanması ile elde edilen türüdür. Üzerindeki otmurcuklar tüylü ve sanki beyaz bir saçı andırır görüntüde olduğundan beyaz çay adını almıştır.

Fiyat konusuna değinmek istiyorum ilk önce. Zira beyaz çayın 113 gramlık paketi 30 dolara satılıyor. Hatta beyaz çayın çok kaliteli ve özel olanın kilo fiyatı neredeyse 3000 doları buluyor dünya piyasasında. Umudum şudur ki en kısa zamanda fiyat olarak makul seviyelere ulaşacaktır.

Nasıl Demlenir Nasıl İçilir?
Genelde beyaz çay oldukça hafiftir onun için demliğe veya bardağa yeteri kadar çay eklediğinizden emin olmalısınız. Aynı çayı peş peşe olmak şartıyla üç kere demleyebilirsiniz. Ancak ilk demlemedeki 6 dakikalık süreye her bir yeni demleme için ilave 2-3 dakika eklemelisiniz.

Demde kullanılacak su (70-80 C) olmalıdır. Kesinlikle suyla birlikte kaynatılmaması gerekir. Diğer bir ifadeyle siyah çay için kullanılan sudan daha düşük sıcaklıkta olmalıdır. Bir başka ifadeyle kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirmek gerekir.

Beyaz çayı hafifi yemeklerden sonra tercih etmelisiniz. Baharatlı yemeklerden sonra içerseniz lezzetine varamazsınız. Yeşil çayların çoğunda otsu bir tat varken, beyaz çayda kavunu andıran hoş bir tad vardır. İdeal dem rengi solgun sarıdır.

Eger içeceğiniz beyaz çay tek içimlik poşetler (sallama) halinde hazırlanmış ise, sadece 30-60sn arasında sıcak suda bekletilmelidir. Daha fazla bekletilmemelidir.

Beyaz Çay ve Sağlık
Eğer çayı sağlık için içiyorsanız, beyaz çayla ilgilenmelisiniz. Beyaz çay diğer çay çeşitlerine göre daha fazla etkin madde içerir. Bu ise yalnızca tomurcuklardan üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çay çeşitlerine göre beyaz çayda daha az kafein vardır. Siyah çayda bir fincanda bu 40mg, yeşil çayda 20mg iken beyaz çayda 15mg’dır.

Bazı çalışmalar beyaz çayın kanser mücadelesinda yeşil çaydan daha fazla antioksidan ihtiva ettiğini ortaya koymaktadır. Bu oranın 3 misli olduğu tespit edilmiştir.

Yeni bir tutku haline gelen beyaz çayın faydaları ise saymakla bitmiyor.

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanserden korur.
* Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller.
* Cildi güzelleştirir.
* Çok yüksek oranda antioksidan içerir.
* Tansiyon ve kolesterolü düşürür.
* Virüs ve bakterilere karşı etkisi yeşil çaydan daha kuvvetlidir.
* Çok düşük oranda kafein içerdiği için, kafeinin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar.
* Zayıflamaya yardımcı olur.
* Florit içeriği zengin olduğundan dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler.
* Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar.
* Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için etkilidir.
* Kemiklere faydası olur. Osteoporozda faydalıdır.
* Cildi kuvvetlendirici, hücre yenilemeyi destekleyici özelliği de vardır.
* Ayrıca C ve K vitaminlerini de içerir.

Beyaz Çayın Zararları: Beyaz çay çok fazla kafein içermemesine rağmen, çok fazla miktarda içilmesi sonucu, alınan kafein miktarı artacağından, sinirlilik,uykusuzluk,çarpıntı baş ağrısı gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.

Bu yazı beyaz çayın faydaları, beyaz çayın fiyatı, beyaz çay nedir, beyaz çay kullananlar, beyaz çay nerede yetişir, beyaz çay ne işe yarar neye iyi gelir, beyaz çay nasıl demlenir, beyaz çay cilde yararları zararları konusunda yazılmıştır.

beyaz çay ne işe yarar, beyaz çay kullananlar, beyaz cayın kullanımı, beyaz çayın zararları, beyaz cay neye yarar, beyaz çay yorumları, beyaz çay faydaları ve zararları, doğadan beyaz çay kullananlar, beyaz çay nereden alınır, doğadan beyaz çay ne işe yarar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz