Kırmızı dudaklar sadece seksi görünüm vermekle kalmaz aynı zamanda dudakların sağlığını gösterir.

Ancak kızarıklık, ağrı, kuruluk ve çatlaklar size ve karşınızdaki kişilere garip gelebilir. Çatlamış dudaklar, benlik bilinci ve benlik saygısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, diğer deri hastalıklarından farklı olarak, dudaklarla ilişkili herhangi bir sorun gizlenemez. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için yalnızca doğal yollar kullanılmalıdır. Çatlamış dudakların başlıca nedenleri; sert hava, güneşe maruz kalma, sık dudak yalama, sigara içme, dehidrasyon, alerjik reaksiyonlar, vitamin eksikliği vb. şeklindedir. Çatlamış dudaklar kışları soğuk havada daha da kötüleşir ve yemek yemeyi ve gülümsemeyi bile acılı hale getirir. Çoğumuz, kuru ve çatlamış dudaklardan kurtulmak için dudak balsamlarına ya da nemlendirici kremlere başvuruyor. Ancak, bu ürünlerdeki kimyasallar dudaklarınızı etkileyebilir. Dolayısıyla, sorunu doğal olarak tedavi etmek için aşağıdaki ilaçları kullanmak isteyebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık cilt için kullanılan tüm kozmetik kremlerde salatalık kullanılır. Salatalığın nem verme özelliği, dudak çatlaklarındaki ağrı, kuruluk ve yaraları önemli ölçüde azaltacaktır. Buzdolabında 30 dakika bekleteceğiniz salatalık dilimlerini, 10-20 dakika boyunca dudaklarınıza koymanız yeterli gelecektir. Ya da, soyulmuş salatalıkların suyunu çıkarın ve dudaklarınıza yedirerek sürün. 20 dakika kadar bekletin ve sonra ılık ve temiz su ile durulayın.

 

Hintyağı

Parmak uçlarınızla biraz hintyağı alın ve dudaklarınızı yumuşak ve pembe hale getirmek için bu yağla ovalayın. Alternatif olarak, gliserin ve limon suyu ile karıştırabilirsiniz. Bu üçünü doğru şekilde karıştırın ve uykuya dalmadan önce dudaklarınıza uygulayın. Sabaha kadar dudaklarınızda kalan bu ürünü ılık su ve pamuk yardımıyla temizleyin.

Hardal Yağı

Antienflamatuvar, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı enfeksiyonlarda şaşkınlık yaratıcı şekilde faydalıdır. Bunun dışında, glukosinat, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri içerdiğinden kanser, kalp rahatsızlıkları ve sindirim sistemi bozukluklarını önler. Kuruyan her bölgenize hardal yağı uygulayabilirsiniz. Çatlamış dudaklardan kurtulmanın da en etkili çarelerinden biridir. Ayrıca doğrudan dudaklarda uygulanabilir ancak çok abartmadan uygulayın. 10 dakika bekletin ve durulayın.

Jojoba Yağı

Bu çare çatlamış dudakları olanlar için mükemmeldir. Dudaklarınıza biraz jojoba yağı sürün ve 15 dakika boyunca bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Bu yağ ölü cilt hücrelerini besler ve dudaklarda yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda deri için büyük nemlendirici olarak görev yapar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 

Bal

Bal, aynı zamanda dudakları etkili bir şekilde nemlendirme potansiyeline sahiptir. Nemini koruyarak dudakları hızlı bir şekilde iyileştirmek için biraz bal kullanabilirsiniz. Dudakların kuruluğunu tedavi etmek için bal ve gliserini birleştirin. Uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Sadece bir parça gliserinle de bir gece bekletebilirsiniz, bu kuruluğu dudaklardan uzak tutacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı her türlü cilt problemini iyileştirmek için kullanılır. Nemlendirir ve cildi daha yumuşak yapar. Dolayısıyla, doğrudan dudaklarınıza uygulayın ya da şekerle karıştırmayı da seçebilirsiniz. Her iki yoldan da harika çalışıyor, ancak şekerle karıştırırsanız peeling etkisi gösterecektir. Bu da dudaklarınızı tahriş edebilir, aşırıya kaçmayın.

Gül Yaprakları

Dudaklarınız korunmaya muhtaç olduğu zaman gül yaprakları kullanabilirsiniz. Gül yapraklarını dudak yumuşatıcısı olarak kullanmak için, suda bir avuç yaprak yıkayın ve birkaç saat boyunca süt veya gliserinde bekletin. Yatmadan önce iyice ezip kalın bir macun haline getirin ve her gece uygulayın. Bu doğal yöntem, kuru dudaklar için en iyi tedavidir ve aynı zamanda dudakların parlaklığını ve yumuşaklığını geliştirir.

Vazelin

Vazelin, kuru dudakları tedavi etmenin en kolay ve en iyi yollarından biridir. Dudakları beslemek ve koruma sağlamak için sadece birkaç gün boyunca dudaklarınıza vazelin uygulayın. Vazelin uygulamadan önce, ince bir bal katmanı da uygulayabilirsiniz. Birkaç saat beklettikten sonra sıcak suya batırılmış bir pamuklu top yardımıyla gece boyunca çıkarın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

 

Aloe Vera

Kuru hava ve dış etkenler dudaklarda küçük çatlaklara yol açar, bu da dudaklarınızı daha acılı hale getirir. Ancak, aloe veranın bu çatlakları iyileştirme potansiyeli vardır. Ayrıca, çatlamış dudaklarla ilişkili ağrıları rahatlatır. Dudaklarınıza taze aloe vera jeli uygulayın. Alternatif olarak, kuru dudakları iyileştirmek için aloe vera suyunu da kullanabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, soğuk veya kuru havanın neden olduğu çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Dudakların nemli kalması için dudaklarınıza günde birkaç kez saf hindistancevizi yağı uygulayın ve masaj yapın. E vitamini bakımından çok zengin olduğundan dolayı, iyileştirici ve dudaklı besleyici özellikler için son derece uygundur.

Limon Suyu

Bir limonun suyunu, hintyağı ve gliserini bir kasede karıştırın. Bu karışımı dudaklarınıza hafifçe uygulayın ve bir gece bekletin. Sabah suya batırılmış pamuk çubuk kullanarak dudaklarınızı silin. Ya da, süt kreması ve limon suyunu birleştirin. Buzdolabında bekletin. Dudaklarınıza sürüp 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

 

Süt Kreması

Süt esaslı kremaların hemen hemen hepsi dudakları etkin bir şekilde nemlendiren yatıştırıcı yağlar içerir. Aloe veranın bu kremlerle karıştırılmış versiyonu çok daha etkili antioksidan özelliklere sahiptir. Bu karışımı uçlarıyla ya da kulak çubuğu yardımıyla dudaklarınıza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

 

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, cildin epidermis ve dermis katmanları için besleyici sağlıklı yağ asitleri ile doludur. Bu yağ topikal olarak uygulandığında dudak dokularına nüfuz edebilir.

Badem Yağı

Badem yağına batırılmış pamuklu çubukla dudaklara uygulayacağınız badem yağını, daha sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2-4 kez uygulamaya devam edebilirsiniz. İçindeki E vitamininin varlığı nedeniyle kuru dudaklar için iyi bir tedavi oluşturacaktır.

 

Esmer Şeker

 

Esmer şekerle peeling en tercih edilen yöntemlerden biridir. Dudakların ovulmasının amacı, ölü cildin pul pul dökülmesi sağlamak ve altındaki doğal cilt tabakasını ortaya çıkarmaktır. Kahverengi şekeri, zeytinyağı ve bal ile karıştırın. Daha sonra hafifçe dudaklarınızı bir süre bu karışımla ovun. Ilık su ile durulayın. Ardından dudaklara nemlendirmek için yukarıda tavsiye ettiğimiz yağlardan birini uygulayabilirsiniz.