Tutku çiçeği gibi bir isimle anılır. Uykusuzluk, anksiyete, deri tahrişleri ve yanıklardan kaynaklanan iltihaplanma, menopoz, dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluk (DEHB) ve daha da önemlisi nöbet, yüksek tansiyon ve astım gibi daha ciddi rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olmak gibi pek çok sağlık faydası vardır.

 

Tutku çiçeği, bitkinin toprağın üzerindeki kısımlarının, farklı şekillerde kullanılarak; doğal iyileştirici amaçlar ve gıda aroması sağlamak için kullanıldığı bir bitkidir. Tutku çiçeği çayı veya tutku çiçeği özünü duymuş olabilirsiniz ve aynı zamanda infüzyon, çay, sıvı özüt ve tentür olarak da bulunur.

 

Çalışmalar, çarkıfelek çiçeğinin genelleşmiş anksiyete bozukluğu (GAD) için sentetik ilaçlar kadar etkili olabileceğini göstermiştir. Tutku çiçeğinin, kediotu kökü ve limon balsamı, papatya, şerbetçiotu gibi diğer sakinleştirici bitkilerle birlikte anılması yaygındır.

 

Çok yıllık bitki olan tutku çiçeği, genellikle Avrupa’da yetişir ama Amerika’nın güneydoğu bölgelerine özgüdür. Ortak isimler çarkıfelek veya tutku çiçeğidir.

Sıcak Basması ve Depresyon Dahil Menopozun Etkilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Menopoz, genellikle beyindeki bir kimyasal olan düşük amma-aminobutirik asit (GABA) düzeylerinden kaynaklanan anksiyete ve depresyon hissiyle ilişkilidir. Modern tıpta kullanılan hormon tedavisi, birçok istenmeyen yan etki yaratabilir. Tutku çiçeğinin vazomotor işaretler (sıcak basmaları ve gece terlemeleri), uykusuzluk, depresyon, öfke, baş ağrısı gibi menopozal semptomları tedavi edebildiğini ve geleneksel hormon tedavisine büyük bir alternatif olabileceğini gösteren çalışmalar yapılmıştır.

 

Kadınlar daha fazla doğal tedavi arayışındadır ve tutku çiçeği GABA seviyelerini artırarak yardımcı olabilir. GABA seviyeleri arttığında, depresyon indükleyici beyin hücrelerinin bazılarının aktivitesini azaltmaya yardımcı olur. Tutku çiçeği içindeki alkaloidler, tam olarak anti-depresan ilaçların yapmaya çalıştığı monoamin oksidaz üretimini engelleyebilir. Çalışmalar, monoamin oksidaz üretimini önleyerek, kadınlarda menopozla ilişkili depresyonu büyük ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

 

Başka bir çalışma, tutku çiçeğinin bu sinir bozucu sıcak basmalarını azaltabileceğini gösterdi. Yapılan araştırmada çeşitli bitkisel ilaçlar kullanıldı ve sonuçlar, anason, meyankökü, karayılan otu, kırmızı yonca, çuha çiçeği, keten tohumu, kediotu ve çarkıfelek çiçeği gibi bitkilerin menopozdaki sıcak basmalarını hafifletebileceğini gösterdi.

Kan Basıncını Düşürebilir

Beslenme Biyokimyası Dergisi, tutku çiçeğinin; vücut ağırlığının kilogramı başına 50 miligram dozunda özüt şeklinde kullanıldığı bir çalışma yürütmüştür. Çalışma, kan basıncı seviyelerinin önemli ölçüde azaldığını bulmuştur. Araştırmacılar, edulilik asit denilen tutku çiçeğinde bulunan bir bileşiğin; kan seviyelerinin azalmasının nedeni olabileceğine inanmaktadır.

 

5 günlük bir süre boyunca 8 miligram tutku çiçeği tatbik edilerek sistolik kan basıncını düşürme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, tutku çiçeği özünün, vücuttaki toksinlerin ve atık ürünlerin birikmesinden kaynaklanan hasara neden olabilecek bir antioksidan enzim seviyesini artırdığı ve oksitlenmiş lipit seviyelerinin azaldığını gösterdi.

 

Kaygı Seviyelerini Azaltır

Tutku çiçeği anksiyeteyi azaltmada yardımcı olabilir ve uzun zamandır halk arasında bu amaçla kullanılır. Tutku çiçeği içinde bulunan bazı bileşiklerin, beyindeki gevşemeye neden olan bazı reseptörler ile etkileşime girebileceğine inanılmaktadır. Çarkıfelek çiçeği GABA’yı artırdığı için, bazı beyin hücrelerinin anksiyeteye neden olan aktivitesi azalır ve kendinizi daha rahat hissedersiniz. Çalışmalar, tutku çiçeği ekstrelerinin hafif anti-enflamatuvar ve anti-nöbet yararlarına sahip olabileceğini göstermektedir.

 

Genel anksiyete bozukluğu tanısı konan 36 hasta üzerinde dört hafta boyunca bir çalışma yapıldı. Sonuçlar, tutku çiçeği özütünün, anksiyeteyi yönetmek için etkili bir tedavi olduğunu ve sentetik terapinin aksine iş performansını olumsuz etkilemediğini gösterdi. Çocuklarla ilgili başka bir çalışma, birleşik bitki ekstrelerinin tutku çiçeği ve kediotu kökü içerecek şekilde kullanılmasından sonra sinirlilik düzeyinin azaldığını göstermiştir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Belirtilerini Azaltır

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) birçok ebeveyn için büyük bir endişe gibi görünmektedir ve ne yazık ki Adderall gibi geleneksel ilaçlar pek çok istenmeyen yan etkiye neden olabilmektedir. DEHB, beynin işleyişine veya gelişimine engel olan dikkatsizlik veya hiperaktivite-dürtüsellik paterni yaratan bir bozukluktur.

 

Bir anket ebeveynlerin alternatif DEHB tedavilerini daha fazla tercih ettiğini gösterdi ve “beslenme terapileri” tedavi listesinin en üstünde yer aldı. Roma papatyası, kediotu, limon otu ve çarkıfelek çiçeği gibi otlar olası tedaviler olarak görülmüştür, ancak bazıları alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden önce doktorunuza danışmanız her zaman önemlidir. Testler, esansiyel yağların etkili olup olmadığını görmek için ana derecelendirmeler kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, esansiyel yağların kullanımından sonra DEHB belirtilerinin iyileştiğini göstermektedir.

 

İnsülin Düzeylerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kan şekeri düzeylerini nasıl etkilediğini görmek için sarı çarkıfelek meyvesi kabuğu unu kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Diyabetiklerde insülin direncini daha iyi anlamak için insülin duyarlılığı değerlendirildi. Çalışmaların yürütülmesi için, tip 2 diyabetli 43 gönüllü (28 kadın ve 15 erkek), iki aylık bir süre boyunca belli bir miktar sarı çarkıfelek meyvesi kabuğu unu almıştır. Sonuçlar, tip 2 diyabetli hastalarda insülin direncinin azaldığını gösterdi. Bu, tutku çiçeğinin diyabetik hastalara fayda sağlayabileceğini düşündürdü.

 

Uykunuzu Geliştirir

Uyku, vücudunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir ve hepimiz iyi bir gece uykusuna bayılırız. Uyku problemi olan hastalar üzerinde çalışmalar yapıldı. Bipolar bozukluk hastalarına odaklanan çalışma, tutku çiçeği içerecek şekilde çeşitli doğal bitkisel ilaçları test etti ve sonuçlar, kaygıyı azaltarak, uykuda bir iyileşme gösterilmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Bir başka çalışmada, hastaların bir süre çarkıfelek çiçeği çayı içmeleri istendi, amaç belirgin uyku düzelmesi gösterip göstermeyeceğini görmekti. Kediotu kökü ile kombine tutku çiçeği, uykusuzluğa yardımcı olacak en iyi kombinasyonlardan biri olabilir ve eğer geceleri beyni kapatmakta, içindeki hücreleri sakinleştirmekte problem yaşarsanız, ideal olabilir. Tutku çiçeği ayrıca uyumakta zorlanan çocuklar için harika olabilir.

İltihaplanmayı Azaltır

Çarkıfelek çiçeği hastalığa neden olan inflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltabilir. Analizler, yabani çarkıfelek meyvesi türlerinin, özellikle de P. tenuifila ve P. setacea’nın filonütriyen ve antioksidan içerikleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar, tohumlara ve özütlere yöneldi. Yüksek seviyede fenolik bileşikler, tutku çiçeği bitkisinin ekstresinin güçlü antioksidan aktivitesi sergilemesine katkıda bulunmuştur.

 

Hayvanların pençe bölgesinde sıvı birikimi olan pençe ödemi üzerine yapılan bir başka çalışmada, kurutulmuş tutku çiçeği kullanıldığında, antioksidan aktivite sıvı birikimini azalttı; bu nedenle inflamasyonun azaldığı da kanıtlandı.

 

Kullanımı İle İlgili Önemli Bilgiler

Bir keresinde çarkıfelek çiçeği, ABD’de reçetesiz bir sedatif ve uyku yardımı olarak onaylandı, ancak 1978’de güvenlik ve test eksikliği nedeniyle piyasadan kaldırıldı. Çalışmalar, tutku çiçeği için birçok olumlu kullanım gösterir, ancak her zaman yeni bir bitki kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Bulantı, kusma, uyuşukluk veya başka garip belirtilerle karşılaşırsanız (birkaç gün sonra bile) bir doktorun yardımına başvurunuz. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya tıbbi sorunlarınız varsa kullanmayın. 6 aylıktan küçük çocuklar için uygun olmayabilir.