Kuruyemişlerin gücünü duymuşsunuzdur fakat dolmalık fıstık olarak da bilinen çam fıstığının, besleyici bir süper gıda olarak anıldığını biliyor muydunuz? Çam fıstığı tüketmek sağlık adına atılan ciddi ve gerçek bir adımdır.

Bu küçük ağaç fıstığı, belirli kanser türlerini önleme ve hatta duygudurum bozukluklarını dengelemek gibi inanılmaz faydalar sağlayan lezzetli ve besleyici bir tedavi yöntemidir. Peki çam fıstığı nereden geliyor? Neredeyse her kıta üzerinde bulunabilir ancak; Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki yalnızca 18 tür çam ağacı, insan tüketimi için yeterince büyük çam fıstığı üretebiliyor. Ve bu yeni keşfedilen bir keşif değil. Çam fıstığı 10.000 yıl boyunca yetiştirildi ve eski Yunan tarihinde de bahsedildi. 2.000 yıl önce İngiltere’yi işgal eden Roma askerleri tarafından “kampanya yemekleri” olarak yenildi. Belki de çam fıstığının en iyi ispatlanmış yararı, obeziteyi önleme ve tedavi etme kabiliyetidir.

 

Çam Fıstığı Besin Değerleri

Çam fıstığı, çam ağaçlarından (Pinaceae familyası, Pinus cinsi) gelen yenilebilir yemişlerdir. Mağazadan satın aldığınız ürünün son ve yenilebilir halini elde etme süreci, çam kozalağının olgunlaşmasıyla başlar ve biraz karmaşıktır. Türlere bağlı olarak, bu işlemin tamamlanması yaklaşık iki yıl sürebilir. Kozalak olgunlaştıktan sonra, kurutmak için bir bez çuvala koyulur ve genellikle güneşe maruz bırakılarak kurutulur. Kuruma genellikle 20 gün sonra biter ve sonra kozalaklar parçalanır ve fıstık tüketilmek üzere ayrıştırılır.

Bir ağaç fıstığı olarak çam fıstığı; fıstık gibi baklagillerden değil, badem gibi sertleştirilmiş yemişlerdendir. Çam fıstığı; insan vücudu için gerekli bir ton vitamin ve minerallerle doludur. Yağ içeriğinden çok fazla endişe etmeyin, badem gibi, çam fıstığında da bulunan sağlıklı yağ aslında doygunluğa (dolgunluk hissi) yardımcı olur ve kilo kaybı ve sağlıklı kilo kontrolü ile ilişkilendirilir. Bir çam fıstığı (yaklaşık 28.4 gram) porsiyonunda şunlar bulunur:

191 kalori

19 gram yağ

169 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

3.7 gram karbonhidrat

1 gram lif (Günlük ihtiyacın %1’i)

3.9 gram protein (Günlük ihtiyacın % 7’si)

1,6 miligram demir (Günlük ihtiyacın %8’i)

71 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 18’i)

163 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 16’sı)

1.8 miligram çinko (Günlük ihtiyacın %12’si)

1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın %7’si)

.06 miligram riboflavin / Vitamin B12 (Günlük ihtiyacın % 3,5’i)

1.2 miligram niasin (Günlük ihtiyacın %6.2’si)

2.7 miligram E Vitamini (Günlük ihtiyacın %8,8’i)

15.3 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın %19’u)

 

Kötü Kolesterolü Düşürür

Araştırmalar, çam fıstığı diyetle birlikte verildiğinde, sürekli olarak kötü kolesterol düzeylerinde bir azalma olduğunu gösterir. Neden bu kadar önemli? Birincisi, zayıf bir kolesterol düzeyi kişiyi, kalp krizi veya inme riski altına sokar, çünkü damarlarda plak oluşturarak kan akışını daraltıyor. Duymuş olabileceğinizden farklı olarak, diyetteki değişikliklerle kolayca tedavi edilir.

Çam fıstığı da dahil olmak üzere ağaç fıstığının, kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve özellikle arteriyel kan damarlarında plak birikimine neden olan yaygın bir sendrom olan aterosklerozu önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bir 2014 çalışması, metabolizma sendromlu kadınlarda, yalnızca altı hafta sonra kalp hastalığına yakalanma riskini gösteren yüksek kolesterol dahil olmak üzere bir dizi kondestrol lipid düzeyinde belirgin düzelme sağladığını gösterdi.

 

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Çam fıstığında bulunan besin maddelerinin kombinasyonu da; obezite ile mücadelede ve sağlıklı bir kilo ve metabolizmaya yardımcı olmanın sonuçlarını kanıtlamıştır. Araştırmacılar, düzenli olarak çam fıstığı tüketen kişilerin ortalama ağırlığının daha düşük, ağırlık çevresinin daha düşük ve hatta insülin direncinin daha düşük bir seviyede olduğunu keşfediyorlar.

Çam fıstığı, kilo vermenize yardımcı olur, ancak ağaç fıstığı tüketimi de genel olarak daha sağlıklı bir diyetle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

 

Kan Basıncını Düşürür

Çam fıstığının kalbe bağlı bir diğer yararı, içerisindeki magnezyum düzeylerinin yüksek olmasıdır. Yüksek magnezyum alımı, düşük kan basıncı seviyeleri ve inme riskinde azalma ile ilişkilidir. Yüksek kan basıncı; yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, anevrizma, böbrek fonksiyonlarında ve görme kaybında azalma gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğundan, sağlıklı tansiyonu korumanıza yardımcı olacak besin maddeleri ile dolu bir diyet sürdürmeniz önemlidir. Yüksek tansiyon riski taşıyorsanız, çam fıstığı ve diğer kalp-sağlıklı gıdaları günlük diyetinize ilave etmeye başlayın ve yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçının.

Kemik Sağlığını Destekler

Diyetinizde iyi kalsiyum kaynakları bulunması ve sağlıklı kemiklerin yapılması kesinlikle önem taşırken; birçok insan kemik sağlığını tam olarak anlamıyor. Birincisi, insanların kalsiyumu almak için kullandıkları geleneksel yöntem pastörize süt içmektir ve bu kemiklerin sağlıklı kalmasının en kötü yollarından biridir.

Bunun nedeni, alkalin bir yiyecek olan sütün pastörize edildikten sonra asidik hale gelmesidir. Bu, vücutta asit ekosistemi denilen bir rahatsızlığa neden olur ve başta kemikler olmak üzere her yerden alkalinize sızmanıza neden olur.

Şimdi siz, “Evet, fakat bunun çam fısıtığıyla ne ilgisi var?” diye soruyorsunuz.

Çok kolay: K vitamini, kalsiyumdan daha iyi kemik oluşturur.

Pastörize sütten başka birçok yerde kalsiyum bulabilirsiniz, ancak vücudunuzun K vitamini eksikliğinde; kemik zayıflığı ve osteoporoz gibi hastalıklar için hala risk altında olabilirsiniz.

Belirli Kanser Türleri İçin Daha Düşük Risk Demektir

Çam fıstığı beslenmesinin diğer bir inanılmaz kısmı da magnezyum içeriğidir. Magnezyum eksikliği ile uğraşıyorsanız, bu harika bir gıda! Bir küçük porsiyon çam fıstığı, önerilen günlük magnezyum alım miktarının %18’inden sorumludur. Magnezyum bakımından yüksek diyetler, birden fazla kanser tipinin daha düşük riskiyle ilişkilidir. Magnezyum alımı ile ilişkili olduğu için pankreas kanseri insidansını gözlemlemek için 67.000’den fazla erkek ve kadın üzerinde bir araştırma yapıldı. Her gün 100 miligramlık magnezyumun; her bir kişide pankreas kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğunu tespit ettiler. Bu değişiklikler, yaş farkları, cinsiyet veya vücut kitle indeksi gibi başka faktörler tarafından belirlenemedi.

 

Göz Sağlığını Geliştirir

Çam fıstığı “göz vitamini” olarak bilinen bir karotenoid antioksidan olan çok sayıda lutein içerir. Vücudunuz kendi başına lutein üretemediğinden yalnızca yediğiniz yiyeceklerden alabilirsiniz. Vücudunuzun kullanabileceği 600’den fazla karotenoid bulunurken, bunların sadece 20 tanesi gözlerinize taşınabilir. Bu 20 karotenoidden sadece iki tanesi (lutein ve zeaksantin) gözlerin makula içine yüksek miktarlarda ulaşır. Açıkçası, bu antioksidanlar sağlıklı gözler elde etmenin anahtarıdır. Lutein, kardeşi zeaksantin ile, mavi ışık, güneşe maruz kalma ve zayıf beslenme gibi diğer faktörlerin yol açtığı serbest radikal hasarıyla mücadele ederek makula dejenerasyonunu ve glokomu önlemeye yardımcı olur.

 

Ruh Halini Dengeler

2015 tarihinde araştırmacılar, depresyon, anksiyete bozuklukları ve Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ergenlerde magnezyum alımıyla ilgili çalışmalarının bulgularını yayınladılar. Çalışma, yüksek magnezyumun (çam fıstığında bulunan gibi) öfke patlamaları ve duygudurum bozukluklarıyla ilişkili diğer dışa dönük davranışları azalttığını buldu.

Bununla birlikte, farkı fark eden sadece ergenler değildir. Başka bir araştırma, magnezyum ve depresyon arasındaki bağlantıyı keşfetmek için yaklaşık 9,000 erişkin erkeği ve kadını izledi. Depresyon için öngörülen ilaçların marjinal olarak, bunu alan kişilerin yaklaşık yarısına yardımcı olduğu göz önüne alındığında; düşük magnezyum alımı ile 65 yaş altındaki insanlarda depresyonun ortaya çıkışı arasında güçlü bir korelasyon keşfetti.