Çalba Çayı Faydaları, Nasıl Hazırlanır?

Çalba Çayı Faydaları, Nasıl Hazırlanır?

 

Ülkemiz pek çok şifalı bitkilerin yer aldığı doğal tedavi yöntemleri yönünden en zengin ülkeler arasında bulunmaktadır. Son zamanlarda faydalarını saymak ile bitmeyen çok daha farklı bitkilerden birisi olan çalba otunun çayı pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Herkesin çok fazla merak ettiği çalba çayı faydaları öğrendikten sonra da kullanan kişilerin sayısı artacaktır.

Çalba Otu Nedir?

Çalba otu ülkemizde Ege, Akdeniz, Marmara ve Trakya bölgelerinde çok fazla yetiştirilmektedir. Bitki muma benzemekte ve en önemli özelliği de çevreye ışık saçmasıdır. Bu ot güneşin en çok olduğu yaz mevsiminde çiçek açmaktadır. Çalba otunun ülkemizde sadece 200 taneye kadar türü bulunurken çok farklı isimler ile de bilinmektedir. Özellikle bazı yörelerde sığır otu, sığır kuyruğu ve kral mumu olarak tanınır. Bu bitkiden en etkili şekilde yararlanmak için yaprakları kahverengi olmadan yaz mevsiminin ortasında toplanması ve kurutulması gerekir. Çiçekleri için ise sonbahar da kuru bir havada toplanmalıdır. Ayrıca kuru ortamlarda kurutmalı ve hatta nemli ortamlar özelliğinin bozulmasına neden olmaktadır.

Çalba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çalba otunun kurutulan çiçek, yaprak ya da kök kısımlarından sadece bir yemek kaşığı kadarını çaydanlık içine koymalısınız. Çaydanlığın içine koymuş olduğunuz bitkinin üzerine 2 su bardağı kaynar su eklemelisiniz. Daha sonra 10 ya da 15 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Böylece çalba çayı hazırlama işlemi bitmiş olacak ve gün içerisinde rahatlıkla tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu çayın hazırlanması çok kolay olduğu için içtiğiniz süre içinde taze olarak demleyebilirsiniz.

Çalba Çayı Faydaları Nelerdir?

Çalba otu pek çok sağlık sorunu karşısında doğal yollar ile tedavi olmak için son derece etkili ve faydaları olan bir bitkidir. Çalba çayı faydaları şunlardır;

  • Çalba çayı kronik öksürüğü olan kişilerin hem boğazını yumuşatır hem de balgamı sökmesine yardımcı olur.
  • Bitkinin içinde bulunan mineraller bakımından solunum yollarını temizlemektedir.
  • Ilık içilen çalba çayı ses kısıklığı sorununa çok iyi gelecektir.
  • Bu çay mide oksitlerin çok hızlı bir şekilde kendini yenilemesini sağlar ve böylece mide üşütmesine çok iyi gelir.
  • Sinirli olan kişilerin daha sakin olması için çayın sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Cilt üzerinde meydana gelen yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Cildi yumuşatır ve saçların daha parlak olmasını sağlamaktadır.
  • Grip, bademcik, aşırı ateş, eklem ve kas ağrılarına karşı son derece etkilidir.

Yukarıda ki maddeler çalba çayının faydaları arasında yer alan bilgilerdir.

Çalba Çayı Nasıl Tüketilir?

Çalba çayının hazırladıktan sonra kullanımı çok kolaydır. Faydaları sayesinde bazı hastalıkları bu çayın yardımı ile tedavi etmek mümkün olmaktadır. Çalba çayı tüketimi için gün içerisinde 3 defa tüketmeniz yeterli olacaktır. Düzgün bir şekilde yapılan bu çayı düzenli olarak tüketilmesi sonucunda etkilerini en kısa süre içinde göreceksiniz. Ancak mevsiminde toplanıp kurutulan bu bitkiden istenilen etkileri almak için bir sonraki mevsime kadar tüketilmesi gerekir.

Çalba Çayının Zararları Nelerdir?

Her şeyin azı karar çoğu zarar olduğu gibi fazla tüketildiği zaman çalpa çayının zararları da meydana gelebilir. Ancak bu bitkinin öyle çok bilinen ya da büyük bir sorun ile karşı karşıya kalacağınız bir yan etkisi yoktur. Bu neden ile bu çayı çok sık kullanmak yerine haftada sadece bir defa tüketmeniz çok daha doğru olacaktır. Hatta haftanın her hangi bir gününde bir bardak çalba çayı içerek gerekli olan çalba otundan alacağınız gerekli faydayı rahatlıkla alabilirsiniz. Her yıl fazlası ile yetişen bu bitkiden istediğiniz şekilde yararlanmak mümkün olacaktır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz