Çağımızın Ölümcül Hastalığı Akciğer Kanserinin 12 Belirtisi

  • Genel Sağlık
  • Çağımızın Ölümcül Hastalığı Akciğer Kanserinin 12 Belirtisi için yorumlar kapalı
  • 921 kez görüntülendi

Çağımızın Ölümcül Hastalığı Akciğer Kanserinin 12 Belirtisi
Ölüme yol açan en sık hastalıklardan biri olan akciğer kanseri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? İşte akciğer kanserinin 12 belirtisi.
 
Sağlık Haberleri editörümüz bugün akciğer kanserinin herkesin bilmesi gereken belirtilerini ve bu konuda alınması gereken tedbirleri sizler için araştırdı.
 
Hava kirliliği ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi hiç düşündünüz mü? Değilse, bu makaleyi okuduğunuzda konuyla ilgili çok değerli bilgilere sahip olacaksınız.
 
Akciğer kanseri, her iki cinsiyette de önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve sayıları, prostat, meme ve kolon kanseri gibi diğer kanserlerden kaynaklanan ölüm oranlarını geçmiştir.
Akciğer kanserinin erken belirtileri nelerdir?
Ne yazık ki, akciğer kanserinin ilerlemiş bir aşamaya gelmesine kadar çoğu belirti görülmemektedir. Dahası, akciğer kanseri semptomları ortaya çıktığında, çoğu zaman sigara içmenin yol açtığı diğer sağlık sorunları ile karıştırılmaktadır.
 
Nefes darlığı veya hırıltı
Kilo kaybı ve iştahsızlık
Yorgunluk veya zayıflık
Kronik hale gelen bronşit veya zatürre gibi enfeksiyonlar
Derin soluma, öksürme ve göğüs ağrısı
Kan tükürme, kan veya pas renginde balgam
Uzun süre geçmeyen öksürük
Ses kısıklığı
Akciğer kanseri diğer organlara yayıldığında, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:
 
Kemik ağrısı (tipik olarak arkada veya kalçada)
Beyin veya omuriliğe yayıldığında, baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, baş dönmesi, denge sorunları ve nöbetler gibi belirtiler oluşabilir.
Kanser karaciğere yayıldığında sarılık ve ciltte sararma meydana gelir.
Kanser deriye veya lenf noduna yayıldığında vücudun yüzeyine yakın topaklar oluşur.
Akciğer kanseri nasıl erken teşhis edilir?
Hastalığın ileri evreye ulaşana kadar bu hastalığın belirtilerinin nadiren ortaya çıktığı göz önüne alındığında, sıklıkla erken teşhis edilmez. Çoğu vaka, diğer tıbbi durumlar için yapılan bir dizi test sayesinde bir kaza ile erkenden bulunur. Örneğin, zaturre veya kalp hastalığı için yapılan testlerde bulunabilir.
 
Akciğer kanserinin tedavisi nasıldır?
 
Akciğer kanserinde tedavi, iyileşme şansının hastanın cinsiyeti, yaşı ve kanserin evresine bağlı olduğu diğer kanserlerinkilere benzer özelik göstermektedir.
 
Radyasyon, kemoterapi ve immünoterapi gibi cerrahi ve adjuvan tedavi akciğer kanseri hastaları için oldukça yaygındır.
 
Cerrahi seçenekler arasında lobektomi (tüm akciğer lobunun çıkarılması), kama rezeksiyonu (tümörün çıkarılması), segmentektomi (kanser geliştiğinde akciğerin parçalarının çıkarılması) ve pnömonektomi (tüm akciğerin çıkarılması) yer alır.
 
Akciğer kanserine karşı alınabilecek önlemler nelerdir?
Akciğer kanseri, diyet ve düzenli egzersizin yanı sıra, hava kalitesini iyileştirerek ve aşağıdaki zararlı toksinlerin solunmasını engelleyerek önlenebilir.
 
Sigara dumanı:
 
Sigara dumanı, hem sigara içenler hem de pasif içiciler için, tütün dumanının içerdiği 7000’den fazla kimyasal madde nedeniyle akciğer kanserinin önde gelen risk faktörüdür. Bu kimyasalların en az 70’inin hayvanlarda ve insanlarda kansere neden olduğu kanıtlanmıştır.
 
Radon gazı:
 
Radon toprak, kir ve kayaların doğal parçalanmasından elde edilen tatsız ve kokusuz bir gazdır. Her yıl 20.000’den fazla akciğer kanseri vakası ile ilişkilidir. Bu da sigara dumanı sonrası bu hastalığın önde gelen nedenidir.
 
Asbest:
 
Asbest su ve toprakta bulunan doğal bir mineraldir. İşlenebilirlik ve lifli yapısı nedeniyle inşaat malzemelerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Karıştırılmaması durumunda güvenli olmasına rağmen, güvenli bir asbest maruz kalma seviyesi yoktur. Yutulduğunda veya solunduğunda, havaya uçar ve 10 yıl sonra hastalığın gelişme riskini artırır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.