C Vitamini Ruh Halini Etkiler mi?

C Vitamini Ruh Halini Etkiler mi?

Ruh hali stres, diyet, egzersiz ve iş gibi birçok faktör tarafından etkilenir. Bunlardan herhangi birinde ya da hepsinde oluşabilecek bir dengesizlikle ruhsal değişimler görülebilir. Bu ruhsal değişimler öfke, üzüntü ve hatta depresyon olabilir. Bazı bitkisel takviyeler ruh halini pozitife dönüştürdükleri için popülerler. C vitamininin ruh halini iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, vücutta iyi hissetmeyi sağlayan sistemleri etkilediği bir gerçek.

Stres Düzeylerini Dengeler

C vitaminin ruh halini etkilemesinin bir nedeni, stres düzeyleriyle ilişkisi. Dr. Elizabeth Somer “Besinler ve Ruh Hali” kitabında hipofiz ve böbreküstü bezlerinin C vitaminini tuttuğunu, stres anlarında C vitamini rezervlerinin salındığını böylece stres hormonlarının yükselerek, vücudun strese karşı tepkisinin arttığını söylüyor. Bu çıkmaz durum, öfkeye ve ruh halinde değişimlere sebep olur. Somer’e göre daha fazla C vitamini almak bu döngüyü durdurabilir.

Nörotransmiter Üretir

Dr. Jack Challem “Besin-Ruh Hali Çözümü” kitabında C vitamininin ruh halini etkileyen bazı nörotransmiterlerin üretiminde önemli bir rol aldığını söylüyor. Dopamin ve melanin gibi bu nörotransmiterler metabolizmayı, stresi ve rahatlamayı direkt olarak etkiler. Challem ayrıca C vitaminin beyni amfetaminlerden koruyarak zihni sakinleştirdiğini ekliyor.


Depresyonu Azaltabilir

C vitamini bazı kişilerde depresyonu azaltabilir. Michael S. Ritsner “Beyni Şizofreniden ve Bilişsel Bozukluklardan Koruma” adlı kitabında C vitamininin serotonin seviyesi düşük olan depresyon hastalarında çok önemli olduğunu söylüyor. Çünkü C vitamini depresyon hastalarında kandaki miktarı artan vanadyum mineralini azaltıyor.

Sinirlere Etkide Bulunur

C vitamini sinirlere etki ederek ruh halinin pozitif hale gelmesine yardım eder. Dr. Ridha Arem “Tiroit Çözümü” adlı kitabında sinir uçlarının vücudun herhangi bir bölgesinden çok daha fazla C vitami içerdiğini söylüyor. Sinir uçları aşındığında, bu sadece acıya ve enflamasyona sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda asabiyete ve öfkeye neden olur. Aynı mekanizma sayesinde, C vitamini nörolojik dejeneratif bozukluk riskini de azaltmaya yardımcı olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz