Büyük Gözenekler İçin Doğal Yöntemler !

Büyük Gözenekler İçin Doğal Yöntemler !

Yüzümüzde bulunan gözenekler bazı sebeplerden dolayı açık ve çirkin görüntü oluşturabilir. Bu durum genellikle yüzümüzü makyaj sonrası temizlemeden kaçınmak, cildi arındırmayı doğru yapmadığımızda , yapılan kötü cilt bakımı sonrası, genetik özelliklerden, aşırı güneşe maruz kalmaktan, siyah nokta oluşumundan yada dengesiz beslenmeden kaynaklanabilir. Güzel bir cilt için gözenekleri küçültmede yararlanabileceğimiz doğal yöntemler cildin nefes alıp vermesini ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Yüzünüz dahil olmak üzere cildinize bakım yapmalı ve bunu aksatmamalısınız.Unutmayın büyük gözenekler yağlı ve kirli ciltten dolayı oluşur. Yaş ilerledikçe daha da büyürler. Genişlemiş gözenekler için evde birçok bitkisel tedavi uygulayabilirsiniz.

Uyandığınız zaman ilk olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel tariflerden birini deneyin. İşte bu tarifler ;

1. Limon Maskesi

Bu maske, limon suyu ve biraz su karışımı ile yapılır . Pamukla gözeneklerin açık olduğu bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletin. Soğuk su kullanarak maskeyi çıkartabilirsiniz.

2. Kil Maskesi

Kil maskenizi 1 hafta önceden hazırlamalısın. Gözeneklerinizin daha iyi bir şekilde nefes almasına kir ve yağdan arındırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, büyük gözenekleri azaltmaya ve aşırı yağlanmayı engellemeye yardımcı olacaktır.

3. Mayonez

Yumurta ve sirke, gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Ayrıca cildinizi gerilmiş gibi hissedecek ve öyle görünecekdir. Sadece 1 yemek kaşığı mayonezi alın ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin. Yağlı cildiniz varsa kullanmamalısınız.

4. Karbonat ve Yumurta akı

Gözeneklerinizi temizlemek içinyarım bardak su, 1/4 bardak süt, iki yemek kaşığı karbonat ve bir yumurta akını karıştırın. Bu maske gözenekleri derinlemesine temizler ve yüzeydeki bakterilerden arındırır. Yüzünüze yavaşça ovarak uygulayın ve ılık suyla durulayın.

5. Yoğurt

Bir hafta boyunca uyumadan öne yüzünüzü yıkayın ve bir pamuk ile sulandırılmış yoğurdu ( ayran ) yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

6. Portakal suyu

Tıkanık gözenekler portakalın içindeki nitrik asit sayesinde temizlenir. C vitamini cildi sıkılaştırır. Portakal suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Bir diğer yöntem ise portakalı kesip cildinize uygulamak. Her iki yöntemde de 5 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Bu yöntem cildinizde lekeye sebep olabilir, gece yapmanız daha uygun olur.


7. Bal ve limon maskesi

Bir çorba kaşığı bal, 6 damla limon suyu cam bir kapta iyice karıştırılır. Sonrasında tonikle temizlenen cilde uygulanır. Yüz üzerinde gerilme başladığında durulayabilirsiniz. Haftanın 3-4 günü uygulayabilirsiniz.

8. Elma, Bal, Yoğurt ve Limon Maskesi

Bu maske, yatmadan önce uygulanmalıdır. Bir elmayı dilimleyin ve 1 kaşık yoğurt ekleyin. 1 çorba kaşığı limon ve bal ekleyin. Homojen bir karışım oluşturmak için bu malzemeleri karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Bu maske aynı zamanda size daha yumuşak bir cilt kazandırır.

9. Salatalık, Yumurta, Süt & Elma Maskesi

Bir çorba kaşığı sütü bir kaseye koyun, üzerine bir yumurta sarısı ilave edin ve karıştırın. Rendelenmiş bir salatalık ve elma ilave edin. Bir macun elde etmek için karıştırmaya devam edin. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin ve ılık suyla çıkartın.

10. Badem Maskesi

Yarım bardak bademi alın ve bir toz oluşturmak için harmanlayın. Hamur yapmak için yavaş yavaş su ekleyin. Bunu daha sonra genişleyen gözenekli dış bölgelere uygulayın. Su ile yıkamadan önce yarım saat bırakın. Tedaviyi haftada 2 kez tekrarlayın.


*Cildinizin günlük temizliğini aksatmayın.
*Buz kalıplarına koyacağınız gül suyu veya maden suyunu buz halinde sabahları yüzünüzde gezdirmek gözeneklerinizi küçültecektir.
*Yediğiniz salatalık, elma gibi meyve ve sebzelerin kabuklarını yüzünüze sürmek cildi canlandırır ve nemlendirir.
*Derinlemesine cilt temizliği için peeling yapmak şarttır. Çünkü yüzeysel yapılan temizlikler gözenekleri temizlemez.
*Güneşin etkilerinden korunmak için düşük faktörlü de olsa güneş kremi kullanmalısınız.


*Bol su için ve gözeneklerin sağlığı için terleyin. Geleneksel hamam kültürü gözeneklerimiz için son derece faydalıdır.
*Cips, patates kızartması gibi yağlı yiyeceklerden uzak durun.
*Özellikle gün içerisinde kullanılan fondöten, pudra kullanıyorsanız cildinizden mutlaka bunları arındırın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz