Burun Kaşıntısından Kurtulma Yöntemleri Videolu Anlatım

Burun Kaşıntısından Kurtulma Yöntemleri Videolu Anlatım

Burun kaşıntısı, alerji, hava kuruluğu, tahriş edici maddeler, virüsler ve cilt kuruluğu gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ve oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tedavi ağızdan alınan ilaçlar, lokal kremler, burun spreyleri veya çevresel değişiklikler ile gerçekleşebilir.

Burun kaşıntısından muzdaripseniz öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurmalı ve gerekli teşhis ile tedavi uygulanmalıdır.

Burun kaşıntısından kurtulmak için ne yapmalı?

Antihistaminikler

Burun kaşıntısının en yaygın nedenlerinden biri histamin ismindeki kimyasaldır. Alerji, bağışıklık sisteminin vücuda giren herhangi bir maddeye karşı aşırı tepkisidir, bu durum sonucunda histamin salgısı meydana gelir. Alerjene maruz kalınmasıyla burun tıkanıklığı, burun yanması, nefes almak da zorlanma, burun kaşıntısı, hapşırma gibi semptomlar ortaya çıkar. Ağızdan alınan antihistaminik ilaçlar ve burun spreyleri ile alerji kontrol altına alınabilir, burun kaşıntısından böylece kurtulunabilir.

Burun Spreyleri

Reçetesiz olarak da satılan burun spreyleri, özellikle burun kanallarının kuruluğu ve alerji sonucu ortaya çıkan burun kaşıntılarına deva olacaktır. Nazal spreyler ayrıca soğuk algınlığı dolayısıyla meydana gelen burun kaşıntısını da geçirebilir.

Buhar makinesi

Hava kuruluğu burun kaşıntısının en önemli nedenlerinden biridir. Yaşadığımız odada, bulunduğumuz ortamda buhar makinesi kullanarak kuru havanın neden olduğu burun kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Ev hava nemlendiricileri etkin bir şekilde havadaki nemi artırır. Buhar makineniz yoksa banyo yaptıktan sonraki buharı tenefüs etmek de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Alerjen ve tahriş edicilerin uzaklaştırılması

Burnu toz, hayvan tüyü,deterjanlar gibi alerjen maddelerden arındırmak için eczanelerde satılan sinüs rinse ismindeki burun yıkama kitlerini kullanabilirsiniz.

Losyon ve merhemler

Burun kaşıntınız cilt kuruluğundan kaynaklanıyorsa, losyonlar ve merhemler derdinize deva olabilir.  Reçetesiz satılan kortizon içeren topikal steroid kremler de burun dışındaki cildin kaşıntısını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Cilde steroid bazlı krem veya merhemler uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz