Bulgur Faydaları Nelerdir?

Bulgur Faydaları Nelerdir?

BULGUR FAYDALARI NELERDİR?

Akşam yemeklerinde hazırlanan yemeğin yanına pirinç pilavı, bulgur pilavı, çok çeşitli makarnalar hazırlanır. Yoğurtla birlikte afiyetle tüketilen bu yiyecekler, yemeklerin yanında enfes lezzetleriyle yemeklerin yadına tat katar. Yemeğin yanında yediğimiz bu yiyeceklerden bulgur pilavı yapıldığı gibi daha birçok şekilde değerlendirilebilir. Lezzetle yediğimiz çiğköfte, misafirlerimiz geldiğinde hazırladığımız kısır ve kimi zaman içinde bu şifalı yiyeceği de koyduğumuz dolmaların da ham maddesi yine bu faydalı bitkidir. BulgurPeki birçok şekilde değerlendirilebilen, akşam yemeklerini süsleyen, misafirlere özenle hazırlanan yiyeceklere konulan bulgur faydaları nelerdir? Tabii çiğköfteyi de unutmamak gerekir. Özellikle ülkemizdeki Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkça tüketilir. Günümüzde sadece bu bölgelerde değil Batıda birçok ilde de etsiz çiğköfte afiyetle tüketilmektedir. Kısacası bu şifalı bitki, tüm bu leziz yiyeceklerin yapımında  kullanılarak afiyetle tüketilirken, vücudumuz için ne gibi yararları vardır?

BULGUR FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Bu şifalı bitki, buğdaydan elde edilir. Buğdayın işlenmesiyle ve çok çeşitli aşamalardan geçirilmesiyle elde edilir. Özellikle Anadolu’da çokça tüketilir. Birçok yiyeceğin içinde kullanılır. Çorba, pilav ve çok çeşitli sulu yemeklerin içine ek besin olarak da katılır. Doğu bölgelerindeki illerde ise özellikle çiğköfte yapımında sıkça kullanılır.

Çoğunlukla pirinç kullandığımız pilav yapımlarında aslında sıkça tercih edilmelidir. Pirince göre vücudumuz için daha farklı faydaları sağlar ve bizi hastalıklara karşı korur. Hastalıklara karşı koruma sağlamasının yanında oldukça da ucuz olması sebebiyle çokça tercih edilir. Hem besleyici, hem de doyurucudur. Pahalı olmaması sebebiyle misafirler için kısır yapımında bolca kullanılır. Çiğköfte yapılırken de ucuz olduğu için tercih edilir ve çiğköftenin fiyatının düşük olmasına da sebep olur. Koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır. Lif içeriği sebebiyle bağırsaklara fayda sağlaması da faydaları arasındadır. Diyabet yani şeker hastalığı için de oldukça yararlıdır. Ayrıca şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Kolesterolü düzenler. Sindirimi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. Uykusuzluktan mı şikayet ediyorsunuz? Geceleri herkes mışıl mışıl uyurken siz uykusuzluktan mı yakınıyorsunuz? O zaman bu şifalı tahıl sayesinde rahatça uyuyacaksınız. Yüksek oranda folik asit içerir. Folik asit bebekler için çok faydalıdır. Ayrıca hamile bayanlara da fayda sağlaması faydaları arasındadır. Yapılan bir araştırmaya göre buğday ve bulgur gibi uzantısı besinleri tüketmek kadınların meme kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bulgur faydalarıÖzellikle menopoz döneminde bolca tüketilmelidir. Tokluk hissi sağladığı için açlık hissini uzun süre önler. Ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde buğdayın çok büyük alanlarda yetiştirilmesi sebebiyle kolayca bulunabilir. Her markette bu leziz tahıla rastlayabiliriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz