Bulaşıcı Hastalıklar ve Çeşitleri

Bulaşıcı Hastalıklar ve Çeşitleri

Bulaşıcı Hastalıklar ve Çeşitleri

Bulaşıcı hastalıklar mikrop yoluyla yayılan hastalıklara denir. Bulaşıcı hastalıkların 4 tür grupta incelenmektedir. Bunlar; hava yoluyla bulaşan hastalıklar, su ve yiyecek ile bulaşan hastalıklar, hastalık taşıyıcı canlılar ile bulaşan ve dokunma ile bulaşan hastalıklar olarak incelenmektedir.

Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Bu tarz hastalıklar; nezle, grip, boğmaca, kabakulak, kızamık ve verem gibi hastalıklar bulaşıcıdır. Bu hastalıklara yakalanmamak ve korunmak için hasta olan kişinin odasının havalandırlması gerekmektedir. Hasta odada tek olması gerekmektedir. Hastanın doktor kontrollerinde muayene olması ve doktorun vereceği ilaçları kullanması gerekmektedir.

Su ve Yiyecek İle Bulaşan Hastalıklar

Bu hastalık su ve yiyecek ile bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıklar; dizanteri, tifo, bulaşıcı sarılık ve kolera gibi hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanmamak için sular kaynatılmalı ve klorlanmalı, alacağınız meyve ve sebze ürünlerini iyi yıkamalı, yemek yemeden önce elleriniz çok iyi yıkanmalı gibi önlemler alarak bu hastalıktan korunabilirsiniz.

Hastalık Taşıyıcı Canlılar İle Bulaşan Hastalıklar

Bulaşıcı hastalıkların bir diğeri olan canlılardan alınan hastalıklar. Bu hastalıklar; kuduz, sıtma, tifüs ve veba gibi hastalıklardır. Bu hastalığın önüne geçmek için dikkatli olmak ve daha önceden bu hastalıkların aşıları yapılması gerekmektedir.

Dokunma İle Bulaşan Hastalıklar

Bu hastalıkta eşyalardan ve dokunma ile bulaşan hastalıklardır. Bunlar; uyuz ve mantar hastalığı gibi hastalıklardır. Bu hastalığa yakalanmamak için dokunacağınız yerlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bulaşıcı Hastalığa Yakalanma Riski

Bulaşıcı hastalıklarının birçok faktörleri vardır. Bu faktörler; bakteri ve mantar ile bulaşan hastalıklardır.  Bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskleri vardır. Bunlar; bulaşıcı hastalıklara yaygın olan seyahatler, yeni doğmuş bebek, yaşlı olan kişiler, ailede daha önceden bulaşıcı hastalık geçirmiş kişiler ve bağışıklık sistemi kötü olanlar kişiler hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Hastalığın Belirtileri

* Halsizlik

* Yüksek Ateşlenme

* İştah Kayıpları

* Baş Ağrıları

* Vücutta Yağlanma ve Dökülmeler

Genel Olarak Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Bulaşıcı hastalıklardan genel olarak önlemler alabilirsiniz. Bunlar; dengeli beslenme, temiz olmak, periyodik şekilde kontrollerin yapılması, yediğiniz yiyecek veya içeceklerin temiz olması gibi birçok yöntemler ile bu hastalıklardan korunabilirsiniz. Bu maddelere dikkat ederek sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz