Bu Sabun Saç Dökülmesine İyi Geliyor!

İngiltere prensi Prens Charles’tan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, ünlü sinema sanatçılarına kadar bir çok kişinin, ürettiği sabunları kullandığını belirten Sabun üreticisi Mehmet Dede, dünyada hızla yayılan ve ölümlere sebep olan domuz gribine karşı en etkili dezenfekte ilacın menengiç sabunu olduğunu söyledi.

El yapımı imalathanesinde ürettiği bıttım, badem ve menengiç sabunlarını başta ABD olmak üzere, Japonya İngiltere, İspanya, Almanya ve Ortadoğu ülkelerine ihraç eden Mardinli sabun üreticisi Mehmet Dede, dünyada bir çok ölümlere neden olan domuz gribi virüsünün, ancak doğal ve bitkisel üretilen sabunlarla yok olabileceğini savundu.

Dede, “Tamamen doğal bitkiden üretilen menengiç sabununun içindeki maddeler, ciltteki, eldeki ve yüzdeki bütün bakterilerin temizlenmesinde etkisi var. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde yapılan tahlillerde bile ürettiğim sabunların ne kadar sağlığa yararlı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlandı.” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinden özel siparişler aldığını hatırlatan 38 yaşındaki Mehmet Dede, baba mesleği olarak 25 yıldan beri bu mesleği icra ettiğini ifade etti. Son iki yılda siparişleri yetiştirmekte zorlandığına işaret eden Dede, şöyle devam etti;
Tamamen doğal ve el üretimi olduğu için sabun üretimi haftalarca sürüyor. Özellikle son günlerde artan domuz gribi nedeniyle özellikle yurt içinden ve yurt dışından melengiç sabunu için özel siparişler alıyorum. Vatandaşlar kimyasal sabunların yerine doğal üretim olan menengiç bittim ve badem sabununu tercih ediyor. Bu da üretimimizi büyük ölçüde artırdı. Bu aralar özellikle Arap şeyhlerin yoğun ilgi gösterdiği bıttım, menengiç ve badem sabuna olan talebi karşılamaya çalışıyoruz.

Domuz gribine karşı menengiç sabununu öneren sabun ustası Dede, ayrıca, saçı dökülen vatandaşlar için de bıttım sabununu, cilt hastalığı olanlara da badem sabunu tavsiye etti.

Dede, “Bıttım sabunu üretimi tamamıyla doğal ürünlerden oluştuğu için hiç bir yan etkisi yok. Sabunumuz Mardin’e, kente gelen bütün yerli ve yabancı turistlerin aradığı ürün haline geldi. Bin bir derde deva olarak tabir edilip, herkese tavsiye ediyorum.

Sabun, yabani fıstık (bıttım) yağı, menengiç karışımından yapılıyor. Bu iki bitki dışında kesinlikle başka katkı maddelerinin karışımı yapılmıyor. Aynı zamanda kepeği, deri dökülmelerini ve saç dökülmelerini önleyici faktöre sahip.

Bıttım sabunu, bölgede ‘Botan sabunu’ olarak bilinmektedir. Sabunun asıl vatanı Mardin Botan bölgesidir. Bu bölge, Mardin’den Şırnak’ın Cizre ilçesine kadar yayılmaktadır. Tamamıyla doğal ürünlerden üretildiği için yan etkisi bulunmuyor. Saçları besliyor ve yumuşak hale getiriyor. Saç dökülmesini önlüyor ve beyaz saçlara doğal güç vererek, siyahlaşmasına neden olmaktadır. “şeklinde konuştu.

Domuz gribine karşı en etkili dezenfekte ilaç olan menengiç sabunu kullandıklarını belirten vatandaşlar ise yurt içinde ve yurt dışında yaşayan akrabaları ve dostları için Mardin’den menengiç sabunu gönderiyor. Üç aydır menengiç sabunu kullandığını belirten Ahmet Acay adlı vatandaş, domuz gribine karşı ailecek menengiç sabunu kullandıklarını ve bunun çok faydasını gördüklerini söyledi.

Acay, “Tamamen doğal ve bitkisel ürünlerden üretildiği için yan etkisi yok. Almanya’da yaşayan akrabalarımız için kargo ile sabun gönderdim. Yoğun bir talep var. İmkanımız ölçüsünde onlara sabun gönderiyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Hastane.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz