Bronşları Şifalı Bitkilerle Temizleyin

Bronşları Şifalı Bitkilerle Temizleyin

Bronşlar soluk borusunu akciğere bağlayan tüplerdir. Vücuda oksijen taşırlar. Bu yüzden bronşların sağlığı çok önemlidir. Bu makalede bronşlarınızı doğal yollarla şifalı bitkiler kullanarak güçlendirmenin yollarını göstereceğiz. 

Bronşlarımızın önemi

kronik

Bronşlar ciğerlere ulaştıktan sonra içine yayılırlar. Bunlar lober bronşlara doğru uzanır ve daha küçük bronşçuklara ulaşırlar. Bunlar sayesinde oksijen ve hava alırız. Günlük aktivitelerimizi yerine getirebilmemiz ve vücudumuzun yorulmadan işlemesi için solunum yollarımızın sağlıklı olması önemli. 

Ama bazen, öksürme, yorgunluk, iltihaplanma veya mukus ya da daha da kötüsü astım yaşayabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa bunlar daha da kötüleşebilir. İşin aslı, bronşlarla bağlantılandırılan bir çok hastalık var, dolayısıyla onlara iyi bakmalısınız ve bronş sağlığı için gerekli noktalara özen göstermelisiniz. Sizlere burada hangi bitkilerin yardımcı olacağını göstereceğiz. 

Bronşları temizlemek ve güçlendirmek için şifalı bitki çayları

1. Her zaman yeterince zencefil

zencefilcay

Zencefil evde de bulundurabileceğiniz tıbbi olarak kullanılan bir kök. Bir çok özellik taşır ve günde bir bardak zencefil çayı içmek yararlıdır. Peki zencefilin akciğerlere ne yaptığını biliyor musunuz? İçeriğindeki 6-gingerol sayesinde bronşları ve akciğerleri güçlendirebilirsiniz. Zencefil toksin, mukus, balgam ve bir çok alerji yapan maddeyi vücuttan attırır. Özellikle öğünlerden sonra, günde iki kap içebilirsiniz. Kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

2. Dağ kekiği çayıKekik

Daha önce dağ kekiği demlediniz mi? Çok lezzetli ve sindirimi kolaydır. Ayrıca, akciğer ve bronşların sağlığı için çok önemlidir. Sırrı içeriğindeki timolde yatar. Bu bitki sayesinde akciğerleri temizleyebilirsiniz ve bronş yollarındaki iltihabı azaltabilirsiniz. En önemli özelliklerinden biri ise solunum yollarındaki bakterileri temizlemesidir. Günde iki bardak demlenmiş dağ kekiği çayı için. Bir sabah, bir akşam. 

3. Amerika karaağacı

melisaMerak etmeyin, Amerika karaağacını doğal dükkanlarda bulabilirsiniz. Bu bitki özellikle akciğer ve bronş sorunlarını gidermek için kullanılır. Bu sorun için birebirdir ve güçlü bir tedavi yöntemidir. En önemli işlevlerinden biri de akciğerdeki mukusu temizlemek, zedelenmiş dokuların iltihaplanmasını azaltmak, sindirim sistemini ve solunum yollarını geliştirmektir. Şüphesiz en çok önerilen bitkilerden biridir çünkü çok eski zamanlardan beri solunum yolları hastalıkları için kullanılır. Ayrıca yaralara lapa olarak sürülebilir.

4. Biberiye özü

biberiye

Biberiye ile aynı özellikleri taşır, ama iltihapı azaltmakta biberiyeye göre daha güçlüdür. Bu yüzden günde bir kere özellikle öğlen yemeğinden sonra demlenmiş çayını içmenizi öneriyoruz. Ayrıca sindirimi kolay bir bitkidir ve soğuk algınlığı veya ciğerlerin mukusla dolması halinde kullanılan basit bir tedavi yöntemidir. Bol bol sıvı tüketin ve günde bir bardak biberiye içmeyi unutmayın. Ayrıca yağını da cildinize sürebilirsiniz. Rahatlatır, tazeler ve balgam söktürür. Çekinmeyin. 

5. Sığırkuyruğu

fukus

Çok bilinmeyen bir bitkidir, ama çok güçlü özellikleri vardır. Bu bitkinin asıl yararını biliyor musunuz? Öksürmeyi azaltır ve solunum yollarını temizleyerek daha rahat nefes almamızı sağlar. Çok uygundur, ve bir çok doğal dükkanda bulabilirsiniz: hazır çay paketlerinde, bitki halinde veya kapsül olarak. Eğer kapsül kullanacaksanız, önerilen dozun günde iki kere 200 mg olduğunu unutmayın. 10 gün düzenli kullanırsanız sonuçları hemen göreceksiniz. Çok faydalı, çok! 

6. Anason ve meyan kökü çayı

anason

Kendine özgü, belirgin ve lezzetli bir tadı vardır. Anason tohumlarını meyan kökü ile karıştırırsanız akciğerlerdeki mukusu temizlemek, öksürüğü ve astımı tedavi etmek için dört dörtlük olduğunu göreceksiniz. Solunum yollarındaki iltihabı azaltır ve bronşları rahatlatır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanımı uygun bir bitkisel tedavi yöntemidir. 

Günde iki bardak çayını içebilirsiniz, bir sabah, bir akşam. Bu ürünleri aktarlarda kolayca bulabilirsiniz, ama aynı zamanda akciğer ve bronşlarınızın sağlığı için dengeli yaşam alışkanlıkları edinmeniz de önemli. Dolayısıyla sigara içmeyin, bol bol su tüketin, egzersiz yapın ve şehrinizin kirli hava olan bölgelerinden uzak durun. Kendinize iyi bakın ve bu listedeki çaylardan birini günde bir kere içmeyi aksatmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz