Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Menünüze besleyici sebze arıyorsanız brokoliyi tavsiye ediyoruz.Vitamin,mineral ve lif açısından zengin olan brokoli sağlık bir yaşam sağlıklı bir vücut için bol tüketmeniz gereken sebzeler arasındadır.Yazımızda brokolinin faydaları maddeler halinde sizler için sıraladık.

Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1: Kanseri Önler

Yaşlandıkça katarakt rahatsızlıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.Bu rahatsızlıkları önlemek için brokoli tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaşlandıkça katarakt rahatsızlıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.Bu rahatsızlıkları önlemek için brokoli tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Brokolinin içerisinde kanseri önleyici besin maddeleri bolca bulunmaktadır.Kanser savaşçısı olan madde olan sülforan brokolide bolca bulunmaktadır.Yapılan çalışmalarda bu maddenin kanseri önleyici ve kanser esnasında iyileştirmek için etkili besinler arasındadır.

2: Kalp Sağlığını Korur

Brokolide bulunan folik asit kalp sağlığını koruyan etkili besinler arasındadır.Aynı zamanda brokolideki antioksidan maddeler kalp sağlığınızı koruyan diğer etkili besin maddesidir. Polifenol maddeler açıdan da zengin olan brokoli kalp ve damar sağlığı rahatsızlık riskini azaltmaktadır.

3: İltihaplanmayı Önler

Brokolide bulunan antioksidanlar vücut sağlığı için antienflamatuar etki gösterir.Brokolide bulunan sülforan maddesi sayesinde kanı temizleme etkisinde de bulunmaktadır.Aynı zamanda K vitamininin emilimini arttırmaktadır.

4: Kan Basıncı ve Kan Şekerini Düzenler

Brokolide bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişimi ve kan basıncını dengeleme de sizlere olumlu etkileri olacaktır.Aynı zamanda brokolideki krom minerali sayesinde kan şekerini seviyesini dengeler.Aynı zamanda krom insülin etkinliğini arttırır ve kandaki şekeri daha hızla parçalanmasında görev alır.

5. Sindirimi Kolaylaştırır ve Teşvik Eder

Brokolide bulunan yükse oranda lif sayesinde sindirim işlemleri kolaylaştıracak ve teşvik edilecektir.Aynı zamanda bu lif zayıflamanıza yardımcı olacak ve sizi kolon kanseri gibi rahatsızlıklara karşı koruyacaktır.

6: Göz Sağlığınızı Korur

Yaşlandıkça katarakt rahatsızlıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.Bu rahatsızlıkları önlemek için brokoli tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Çünkü brokolide bulunan lutein ve zeaksantin maddesi göz sağlığınızı korur ve yaşlandıkça ortaya çıkan göz bozukluklarını önlemede yardımcı olur.Aynı zamanda brokolideki C vitamini ve B2 vitamini göz sağlığınızı korumakta yardımcı olacaktır.

7: Kötü Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalarda brokoli kötü kolesterolü %17 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.Brokolide buluanan glikoraphanin maddesinin bu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

8: Depresyonu Engellemeye Yardımcı Olur

Sülfanon açıdan zengin olan brokoli stresle mücadele size yardımcı olacak ve stresin olumsuz etkilerini azaltmada yardımcı olacaktır.

9: Kemikleri Güçlendirir

Brokolide bulunan yükse kalsiyum içeriği sayesinde kemik yapısını korunmak ve güçlendirmekte etkili olacaktır.Kalsiyum ile birlikte kemik gelişiminde etkili olan K vitamini açısından da zengindir.

10: Cildi Korur

Cildinizi kırışıklardan korumak ve cildinizdeki kolajen yapıyı yenileme ve sıkılaştırma için brokoli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Brokolideki C vitamini ve antioksidanlar sayesinde bu yararlarından faydalanacaksınız.Aynı zamanda güneşten gelecek olan ultra viyole ışınlarına karşı cildinizi koruma etkisi bulunmaktadır.Cilt kanseri gibi sorunların oluşumundan sizleri korur.

11: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Vitaminler,mineraller ve lifler yağsız bir beslenme için en uygun gıdalardır ve brokoli bunun tam olarak karşılığıdır.1 fincan brokoli sadece 25 kalori içermektedir.

12: Detoks Etkisi

Antioksidan maddeler vitaminler  açısından zengin olan brokoli kanserojen ve serbest radikal maddelerini uzaklaştırarak temizleyici bir detoks etkisi göstermektedir.Taze brokolinin bu konuda olgunlaşmış brokoliye göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz