Brokoli Faydaları ve Brokoli Neye İyi Gelir ?

  • ALTERNATİFTIP
  • Brokoli Faydaları ve Brokoli Neye İyi Gelir ? için yorumlar kapalı
  • 1.032 kez görüntülendi

Brokoli Faydaları ve Brokoli Neye İyi Gelir ?

Araştırmalara göre bir sap doğranmış brokoli, sadece 31 kalori içerirken, içerisinde 6 gram karbonhidrat ve 3 gram protein bulundurmaktadır. Asla yağ içermeyen bu besin kaynağından, sadece 1 sap yemeniz bile, size günlük C ve K vitamini ihtiyacınızı tamamiyle karşılama fırsatı verecektir. Aynı zamanda potasyum ve folik asit kaynağı olan A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Brokoli aynı zamanda sağlığımız açısından da oldukça yararlıdır.

Brokoli Faydaları

Kanserin bir numaralı düşmanı: Özellikle kolon ve akciğer kanserine savaş açan brokoli, acımsı tadını içerdiği sülfürden almaktadır. Sülfür her ne kadar brokoliye acımsı bir tat verse de aynı zamanda bu besine kanser ile savaşma gücünü veren de bu kimyasaldır. Kanserli hücrelerin üremesini de durduran bu sebze, prostat ve pankreas kanserinin ileri bir boyuta taşınma riskini de azaltır. Brokolinin içerdiği bir diğer önemli madde olan folik asit, özellikle bayanlarda göğüs kanseri olma ihtimalini minimuma indirir.

Kemik sağlığı açısından oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Özellikle, K vitamininin az alınması kemik erimesi riskini arttırmaktadır. Sadece 1 tabak brokoli tüketerek 92 gram K vitamini alabilirsiniz ki, bu da günlük K vitamini ihtiyacınızı %100 oranın da karşılayacaktır. Yeterli miktarda K vitamini alımı, kemik sağlığınızı güçlendirdiği gibi aynı zamanda vücudunuzda kalsiyum emilimini de sağlayacak ve ürik asitle beraber kalsiyumu dışarı atmanızı engelleyecektir.

Daha genç görünmenizi sağlar. Antioksidan olarak içerdiği C vitaminini, doğal yollardan almanızı sağlayarak; güneş ve hava kirliliğinden dolayı cildinizde oluşabilecek hasarları engeller.

brokoli

Çillerinizi ortadan kaldırırken aynı zamanda derinizi de pürüzsüz bir hale getirir.Bir çok insan C vitaminini sadece turunçgillerden temin edebileceğini düşünür. Ancak, bilinenin aksine brokolinin bir sapında günlük C vitamini ihtiyacınızın iki katı kadar C vitamini bulunmaktadır. C vitamini aynı zaman da kollajen oluşumunu da desteklediğinden; cildinizi pürüzsüz bir hale getirecek güce sahiptir.

Sindirim sisteminizi harekete geçirir ve doğal bir antioksidan görevi görür. Brokoli gibi doğal lifler içeren besinleri tüketmek, kabızlık sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Sindirim sisteminizin sağlıklı olarak çalışmasını sağlarken, kolon kanseri riskini de minimuma indirir. İçerdiği lifler sayesinde ise; vücudunuzdan toksinleri arındırırken aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesin de önemli bir rol oynar.

Kronik hastalıkları engeller. Lif açısından zengin bir besin kaynağı olduğundan; koroner kalp hastalıkları, felç, hiper tansiyon, diyabet, obezite gibi kronik hastalıkları engeller. Yüksek oranda brokoli tüketmek, kan basıncınızı dengelerken; obezite rahatsızlığınız varsa kilo kaybına da yol açacak ve şeker seviyenizi de normal standartlara düşürecektir.

Gördüğünüz gibi, brokolinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu nedenler sevseniz de, sevmeseniz de, günde en az bir sap brokoliyi ilaç niyetine tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece, vücudunuz günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılarken, aynı zamanda metabolizmanızı hızlandıracak ve sizi olası çoğu kronik hastalıktan koruyacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.