Brokoli Faydaları Nelerdir?

Brokoli Faydaları Nelerdir?

BROKOLİ FAYDALARI NELERDİR?

Brokoli şifası çok olan ve herkesçe tüketilmesi gereken bir sebzedir. Bu sebzenin şifaları mutlaka öğrenilmeli ve yemeklerde tüketilmeli, her evin mutfağında bulunmalıdır. Görünüş olarak karnabahara benzer. Tek farkı beyaz yerine yeşil olmasıdır. Ülkemizde karnabahar çokça tüketilmesine karşın daha az tüketilir. Umarız Brokoli Faydalarıyazımızı okuduktan sizde brokoli faydaları konusunu iyice öğrenir ve evinizdeki tüketimini arttırırsınız. Kendine has koku, tat ve rengi vardır. Koyu yeşil, morumsu yeşil şeklinde olanları da bulunur. A, B, C vitaminleri ve demir, potasyum, çinko gibi mineraller içerir. Umarız yazımızdan şifa bulursunuz.

BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bu şifası bol sebzeyi pişmiş olarak tüketebildiğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Çeşitli şekillerde tüketilebilmesi tam bir avantaj sağlar. Böreklerin içinde, keklerde, yemeklerde ve çorbalarda kullanabilirsiniz. Tüketme alternatifi çok olan bu sebzenin faydaları da bilinmelidir. Düzenli tüketim ile ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelir. Mideyi güçlendirir. Ayrıca brokoli kalp içinde faydalıdır. Bu şifalı bitkinin faydaları arasında kan damarlarını koruması da sayılabilir. Kan akışını düzenler. Şeker yani diyabet hastaları da rahatlıkla brokoli tüketebilirler. Böylece kan şekerini düzenleyebilirler. Kolesterol hastaları da mutlaka tüketip kolesterollerini kontrol altında tutabilirler. İktidarsızlığa faydalıdır, cinsel gücü, cinsel isteği arttırıcı özelliği de vardır. Gut hastalığına fayda sağlar.

Katarakt gibi göz rahatsızlıklarına yakalanmayı önlemesi de faydaları arasındadır. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına da iyi gelir.  Çok çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirici, vücut direncini arttırıcı özelliği de vardır. Sinir sistemine fayda sağlar. Alerjiye iyi gelir.

Çiğ yada hafif pişmiş, buharda pişirilmiş olarak tüketilmesi en yararlı tüketim şeklidir. Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkları önler. BrokoliOsteoporoza yani kemik erimesine karşı da faydalıdır. Kemikleri güçlendirir. Kas ağrılarına iyi gelir. Bu mucizevi bitki sayesinde sindirim sisteminizi de düzenleyebilir, bu şifalı sebzenin faydaları ile kabızlık sorununu da önleyebilirsiniz. Tansiyon hastalarının da tercih etmesi gereken sebzedir. Kan basıncını dengede tutarak tansiyon hastalığını önler. Vücudu toksin maddelerden arındırır, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Kilo vermek yani zayıflamak isteyen kişilerin tercihi de bu şifalı sebze olabilir. Eğer sizde bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız mutlaka bu sebzeyi tüketmelisiniz. Doğurganlığı arttırıcı özelliği vardır. Üreme sistemine de fayda sağlar.

Bu şifalı sebzenin suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Belki tek başına brokoli suyu tüketmek kolay olmayabilir. Bu yüzden elma suyu yada havuç suyu ile birlikte bu sebzenin suyunu tüketmek hem lezzetli hem de daha şifalı olacaktır.

ROMATİZMA AĞRILARINDAN ŞİKAYETÇİ MİSİNİZ?

Romatizma ağrıları özellikle soğuk havalarda artar. Kemikleri sızlatır ağrıya sebep olur. Brokoli romatizma ağrılarına iyi gelerek ağrıyı hafifletir. İçeriğindeki sulfophane maddesi sebebiyle osteoartrite karşı da yarar sağlar.

BROKOLİ İLE CİLDİNİZ GÜZELLEŞSİN!

Vücudu zararlı maddelerden arındırır, bir nevi temizleme işlemi görür. Cildin yaşlanmasını geciktirmesi, yaşlılığı geciktirmesi de yararları arasındadır. Cildi güzelleştirir ve genç görünmeye yardım eder. Tüm bu faydalarının yanında aynı zamanda yaşlanma ve kırışıklık karşıtı olduğunu da brokoli faydaları arasına eklemeliyiz. Genç kalmak ve genç görünmek isteyen herkesin başvurması gereken bir sebzedir.

KANSERE KARŞI KORUMA SAĞLAR!

Kanser olmak üzere birçok şifası vardır. Özellikle akciğer, mide, bağırsak, yemek borusu ve meme kanserlerine karşı tüketilmelidir. Kolon kanseri ve mesane kanserine karşı da koruma sağlar. Kısacası kanser karşıtı olarak kullanılabilir. Radyasyonun zararlı etkilerini azaltarak cilt kanserine karşı da koruma sağlar.

BROKOLİ ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Brokoli zararı olmayan bir bitkidir. Fakat tabii ki herşeyin fazlası zarardır. Hiçbir bitkiyi haddinden fazla tüketmemek gerekir. Bu şifalı bitkiyi de fazla tüketirseniz vücudunuzdaki iyot emilimini azaltır. Bu yüzden çok aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir.

BROKOLİ NASIL TÜKETİLEBİLİR?

Bu şifalı sebzenin yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi suda haşlama yöntemiyle, salatalarda yada turşusu yapılarak dahi tüketilebilir. Özellikle kırmızı et ile birlikte tüketilirse çok yarar sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz