Kış sebzeleri denildiğinde ilk olarak akla gelen brokoli, günümüzde tıpkı diğer pek çok besin gibi yaz, kış bulunabiliyor, tüketilebiliyor. Lahanagiller familyasından olan brokoli, herkesin mutfağında ulunan, herkesin yemekten hoşlandığı bir sebze değil. Ancak bunun sebebi belki de brokolinin faydalarının da çok iyi bilinmiyor olmasıdır. Brokoli üzerine yapılan araştırmalarda brokolinin, popüler pek çok sebzeden daha faydalı olduğu, hatta havuçtan çok daha fazla karoten içerdiği tespit edilmiştir. Brokoli sevenler bu sebzenin salatasını, yemeğini, çorbasını yapıp afiyetle tüketmekte, hatta brokoli suyu yapıp detoks uygulamalarında içmekteler.

Öyle çok bilindik sebzelerin dışına çıkamayanlar arada bir de olsa zeytinyağlı, bol limonlu brokoli salatası yapıp yese iyi olur. Çünkü brokoli; kükürt, potasyum, selenyum, bolca diyet lifi, B1 ile C vitaminleri bakımından oldukça zengin. Bu bakımdan özellikle de kış aylarında haftada 1 – 2 kez brokoli yemekte fayda var.

Brokolinin en bilinen özelliklerinden, faydalarından birisi etkin bir kanser düşmanı olması, mide, bağırsak ve yemek borusu kanser riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Brokolinin özellikle akciğer kanserinde de etkili olduğu ve koruyucu özellik taşıdığı son yıllarda yapılan pek çok araştırma ile tespit edilmiştir. Bolca diyet lifleri içermesi brokoliyi uzun süre tok tutucu bir sebze haline getirir. Kilo vermeye çalışan kişilere bolca tavsiye edilen elma suyu ve havuç suyu ile brokoli suyunun da artık diyetteki yeri önemlidir. Hatta elma, havuç ve brokoli sularının karıştırılarak içilmesi öneriliyor. Bu sayede vücut hem uzun süre tok kalacak hem de enerjisini, gücünü kaybetmeyecek ve alınan vitaminler, minerallerle hastalıklardan da korunacaktır.

Cilt yaşlanmasını önler!

Brokoli A, B1, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Özellikle de içerdiği A ve E vitaminleri cildin hücre zarlarını korur ve ultraviyole radyasyon hasarı önleyici özellik gösterir. Bu sebeple de cildinizin sağlıklı kalır, esnekliğini ve canlılığını korur. Brokoli; cilt ve deride yaşlanmaktan, sağlıksız beslenme ve yaşam koşullarından dolayı meydana gelen hasarı tamir etmek için gerekli olan glukorafaninin maddesini bolca içermektedir. Bu da demek oluyor ki; brokoli yiyerek, brokoli suyu içerek cildin daha hızlı yenilenmesini sağlamak mümkündür.

Çok yaygın olarak bilindiği üzere C vitamini cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır ve C vitamini içeren bütün besinler, antioksidan özelliklere sahiptir. Adını sıkça duyduğumuz serbest radikaller, cilt sorunlarına neden olan ve cilt yaşlanmasını gerçekleştiren ya da hızlandıran başlıca sorumlularıdır. Bu serbest radikallerin ortadan kaldırılabilmesi içinse C vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyor. C vitamininin doğal besinlerle düzenli olarak alınması demek; cildin doğal nem dengesini koruması ve kırışıklıkların önlenmesi, ciltte renk tonu dengesizliğine sebep olan pigmentasyonun azalması demektir. Bu da genel olarak daha sağlıklı ve genç bir cilt görünümüne sahip olmak anlamına gelir. Bununla birlikte brokolinin içinde bulunan beta karoten, E vitamini ve  cilde doğal bir parlaklık kazandıran B vitamini kompleksi de brokoliyi cilt dostu bir besin yapmaya yeter.

Brokolinin cilt sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Öyle ki; düzenli olarak brokoli yiyerek cildi zararlı UV ışınlarından korumak, zararlı güneş ışınlarının cilde zarar vermesini engellemek ve hasarlı hücrelerin iyileşmesini sağlamak mümkün olur. Özellikle güneşin çok etkili olduğu saatlerde güneş ışınlarından kaynaklanan radyasyon cilt lekelenmelerinden cilt kanserine kadar pek çok konuda zarar verebilmektedir. Sürekli olarak maruz kalınan güneş yanıkları cilt kanseri riskini artırmaktadır. Ancak yukarıda da anlatıldığı gibi brokoli UV ışınlarına karşı koruma sağlamakla birlikte bu ışınlardan kaynaklanan kızarıklıkları da giderir. Bu sayede cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.

Tüm bunların yanında C vitamini, beta-karoten, selenyum, bakır, çinko  gibi faydalı elementler büyük ölçüde cildin bağışıklık sistemi güçlendirmektedirler. Özellikle brokoli gibi koyu yeşil sebzelerde bulunan fosfor ve diğer vitaminler, mineraller, çeşitli deri enfeksiyonlarına karşı da koruyucu etki gösterir.

Saç sağlığını destekler ve korur!

Brokolinin cilt sağlığına olan faydalarını anlatmakla bitirmek mümkün değil. Dolayısıyla da brokolinin aynı şekilde saç sağlığın ada sayısız faydası bulunmaktadır. Zira saçların sağlıklı olması tamamen kafa derisinin sağlıklı olmasına bağlıdır. Brokoli sağlıklı saç, saç köklerini beslemek üzere; A, C, E, B1, B5, B12 vitaminleri yanına, demir, niasin, çinko, kükürt, silis ve germanyum gibi elementleri bolca içermektedir. Aslında başta brokoli olmak üzere tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler saçlar bu tür faydalı içeriklerinden dolayı cilt ve saç dostudur. Brokoli saç büyümesini teşvik eden A ve C vitaminleri yanında ve kalsiyum da içeriyor. A ve C vitaminleri kafada sebum üretimini destekliyor, kalsiyum ise saç köklerini güçlendiriyor  ve kafa derisinin sağlığına da katkıda bulunuyor.

Bunların yanında brokolinin içerdiği diğer besinler saç köklerini güçlendirip saçların dökülmesini engellemektedir. Bu bağlamda düzenli olarak brokoli tüketimi, saç kırılmalarına engel olurken B6 ve diğer B vitaminleri saç sağlığı dışında zihinsel sağlığı da korumaya yardımcı olmaktadır.

Kanser karşıtıdır!

Brokolinin cilt kanserini önlemekte çok etkili olduğundan bahsettik. Ancak diğer kanser türleri için de önleyici etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Araştırmacılar brokolinin neredeyse tüm kanseri önleyebildiğini ve bir de var olan kanserli hücrelerin büyümesini durdurabildiğini ortaya koymuşlardır. Zira brokoli vücutta kansere neden östrojenleri ortadan kaldırabilen özelliklere sahip olan mucizevi bir sebzedir. Özellikle cilt, meme ve rahim kanserini önleme noktasında son derece etkili bir besin kaynağı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kalp dostudur!

Brokoli; yukarıda anlatılan yüksek vitamin ve mineral içeriği, antioksidanlar bakımından zengin olması dolayısıyla tüm vücut sağlığı için faydalı bir sebzedir. Sinir, sindirim, dolaşım sistemlerinin sağlığını koruyan brokoli, kalbi de korumaktadır. Zira vücuttaki kan basıncı, tansiyon ve kolesterol dengesini sağlayan brokoli sağlıklı bir kalbin de garantisi olabilir. Çünkü kan basıncının, kolesterolün ve tansiyonun sağlıklı değerlerde olması demek sağlıklı bir kalp ritmi demektir. Brokoli kan basıncını düzenleyici özelliği kalp sağlığı için olmazsa olmazdır. İçindeki zengin lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve Omega 3 yağ asitleri kan basıncının dengede kalmasını sağlar.

Sinir sistemini güçlendirir!

Sinir sisteminin sağlıklı olabilmesi için potasyum bakımından zengin beslenmek önerilir. Bu bakımdan brokoli de bolca potasyum içerdiği için sinirlerin sağlığını korur.

Kilo verme sürecini destekler!

Bolca lif içeren brokoli diyet yapanların hem sindirim sistemlerinin iyi çalışmasını, atıkların vücuttan kolayca atılmasını sağlamakta hem de uzun süre tok kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle günlük olarak tüketilen 1 – 2 parça çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu pek çok maddeyi içinde barındırır. Kişi bu sayede aç kalmadan, enerjisini kaybetmeden zayıflayabilir. Bir de içerdiği lifler kan şekeri seviyesini dengede tutar.

Göz sağlığını korur!

Brokoli A vitaminin ve göz sağlığına iyi gelen diğer vitaminler bakımından zengindir. Özellikle çiğ olarak tüketilen brokolinin yaşlanmaktan, aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz ve görme sorunları için bir ilaç niteliğinde olduğu düşünülmektedir.  Bunun için daha çok haftada 2 kez çiğ ya da çok hafif haşlanmış olarak brokoli tüketimi öneriliyor. Özellikle ileri yaştakiler ve gelişme çağındaki çocukların göz sağlığı için brokoli çok önemli bir besin kaynağıdır.

Brokoli tüketecek olanlara öneriler

  • Yukarıda saymakla bitiremediğimiz faydaları olan brokoli sağlıklı kişilerde her hangi bir sağlık sorununa ya da yan etkiye yol açmamaktadır. Ancak aşırı miktarlarda çiğ brokoli tüketimi ve brokoli çiçeklerinin yeterince yıkanmadan tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Her hangi bir hastalığı olan ve bu hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin brokoli tüketmeden önce doktora danışmaları önerilir.
  • Brokolinin aşırı miktarda tüketilmesi karında şişme ve midede ekşime hissine neden olabilir.
  • İdrar yolu sorunları olan kişilerin aşırı miktarda brokoli tüketmesi bu sorunu artırarak vücutta su kaybına neden olur.