Boyun Kütletmek Zaralı mı?

  • Genel Sağlık
  • Boyun Kütletmek Zaralı mı? için yorumlar kapalı
  • 1.277 kez görüntülendi

Boyun Kütletmek Zaralı mı?

Boyun Kütletmek Zaralı mı?

Pek çok insan boyun kütletmek suretiyle kendini rahatlatır veya ağrılarından kurtulmaya çalışır. Yıllardır şehir efsanesi haline gelen boyun kütletmek kireçlemeye sebep olur, zararlı mıdır? sorularına bilim adamları da cevap arıyor. Bir dönem parmak kütletmek üzerine araştırmalar yapıldı. araştırma sonucunda parmak kütletmek zararlı bir şey değil. Parmak kütletmenin zararlı olmadığını öğrendiğimize göre, imdi sırada boyun kütletmek zararlı mıdır sorusunun cevabını almaya geldi. Boyun kütletmek zararlı mı değil mi?

Boyun kütletmek, parmak kütletmek gibi değil. Parmakları kütletmek eklemleri ısıtmak ve eklem arasındaki gazı almak açısından faydalı. ama boyun kütletmek için maalesef aynı şey geçerli değil. Boyun kütletmek isteği, omurga eklemlerindeki eklem sıvısından nitrojen, oksijen ve karbondioksit gibi gazların kabarcıklar halinde salınmasından dolayı meydana geliyor. Eklem aralarından sıkışmış olan gazların boyun kütletmek ile giderilmesi de kısa süreli rahatlamaya neden oluyor.

Ama boyun kütletmek kemiklerin yerinden oynamasına, bağların yıpranmasına neden olmasından dolayı zararlı bir alışkanlık olarak değerlendiriliyor. Boyun kütletme sırasında boyun kaslarının ve bağlarının zorlanması da boyun kemiklerinde ve başta ağrıya neden olabiliyor.  Boyun kütletmek sırasında, eklem ağrıları, kireçleme veya çok ciddi rahatsızlıklara neden olmasa da her boyun kütletme işlemi sırasında kronik boyun ağrılarına davetiye çıkardığınızı unutmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.