Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Yöntemleri

Boyunuzun daha uzun olmasını istemez miydiniz? Boy uzaması için bir çok insan bir umut veya istek geçirir ancak pek azımız boyumuzu uzatmak için gerçekten bir şeyler yaparız.

Boyunuzun uzamasına katkıda bulunmak istiyorsanız boy uzaması için yapılacak şeyler nelerdir aşağıda sizler için oluşturduğumuz makaleyi inceleyin. İşte sizlere boy uzatma yolları ve yöntemleri:

1. Boy uzamasını belirleyen faktörler nelerdir? 
Çocuklarda ve bebeklerde boy uzaması genetik etkenler ve çevresel etkilerin karmaşık bir bileşimi tarafından belirlenir. Bir insanın boyunun ne kadar olacağını belirlemek için bilim insanları şu şekilde bir boy uzaması formülünü ortaya koymaktadırlar:

Boyun uzaması için gerekenler:
(Genetik Etkenler + Büyüme Hormonları + Beslenme) – Stres

2. Boy uzaması neden durur?
Boy uzamasının durmasındaki en önemli etken hiç şüphesiz genetik faktörlerdir. Bir gencin boy uzamasının ne zaman duracağı kişinin genetik programında şifrelenmiştir. Boy uzamasının durma süresi genlerin yanı sıra beslenme ve büyüme hormonlarının salgı düzeyi ile de yakından ilişkilidir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olan kişilerde boy uzaması 21 yaşına kadar devam ederken genellikle boy uzamasının durma yaşı, kızlar için 16-17 erkek çocuklar için ise 18-19 yaş civarında olmaktadır.

3. Ergenlikten sonra boy uzaması devam eder mi?
İnsanların ergenlikten sonra da büyümesi ve boy uzamasının devam ettiğine ilişkin bir takım bilimsel kanıtlar vardır. Özellikle erken yürümeye başlayan bebeklerin boy uzamasının ergenlikten sonra da devam ettiği hususunda bir takım bilimsel sonuçlar vardır.

4. Bebeklerde ve çocuklarda büyüme atakları ne demektir?
Büyüme atakları, genellikle bebekliğin ilk iki yılında ve daha sonrasında ergenlik döneminde ortaya çıkar. Büyüme atağı döneminde çocukların hem boyu hem de kilosu inanılmaz bir hızda büyümektedir. Ergenlik dönemindeki büyüme atakları ilk önce kollar ve bacaklarda ortaya çıkar v daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. En son olarak omurgaların boyu uzar. Büyümenin son döneminde erkeklerde omuzlar ve göğüs kemikleri genişlerken kadınlarda kalça ve kasık bölgesinde genişleme görülür. Yani boy uzama sürecinin son aşamasına gelmemiş iseniz boy uzaması için yapılabilecek çok şey vardır.

5. Boy uzatmak için nasıl beslenmek gerekir ?
Meyve ve sebzeler, süt, tahıl, et, ve bol miktarda sıvı içeren besleyici bir beslenme programının izlenmesi, gençlerde boyun daha fazla uzamasına katkıda bulunacaktır. Özellikle kalsiyum ve benzeri minerallerin alınması bu bakımdan önemlidir. Boy uzaması ıcın yapılması gerekenler elbette beslenme ile sınırlı değildir.

6. Uyku boy uzamasına yardımcı olur mu?
Büyüme hormonlarının etkin bir şekilde işlevini gerçekleştirmesi için düzenli olarak alınan gece uykusu, hayati önem taşımaktadır. Uyku vücudunuzun ürettiği büyüme hormonlarının salgılanmasında önemli bir artışa neden olmaktadır.

7. Büyüme hormonları nelerdir?
İnsan büyüme hormonu (HGH), gözümüzün hemen arkasında bulunan ve beynin iç bölgesinde bulunan hipofi bezinde yer alan somatotropik hücrelerde salgılanan bir hormon çeşididir. Bu madde çocuklarda ve gençlerde genellikle 7-8 saatlik gece uykusu sırasında ve egzersiz, spor antrenmanlarının ardından serbest bırakılır. Bu hormonun işlevi, insan vücudunun ergenlik döneminin sonuna kadar olan büyüme sürecini teşvik etmektir.

8. Dışarıdan alınan büyüme hormonu alımı (HGH) boy uzamasına katkı sağlar mı ?
Vücudun ürettiği bir hormonu dışarıdan takviye etmek, vücutta bazı yan etkiler geliştirebilir. Örneğin yapay yollarla vücuda zerk edilen büyüme hormonu bazı organ ve dokuların, kol, bacak el ve ayak gibi vücut bölgelerinin orantısız ve aşırı büyümesine yol açabilir. Tabi bu dediklerimiz kan yoluyla alınan büyüme hormonu için geçerlidir. Piyasada besin takviyesi olarak satılan ve büyüme hormonu içerdiği iddia edilen ürünlere ihtiyatla yaklaşmak gerekir. Bu ürünlerin boy uzamasına hormon düzeyini artırıcı yollarla hiç bir katkısı yoktur. Ancak vitamin ve mineral destekleri belli oranda katkı yapabilir. Diğer yandan büyüme hormonu tedavisi doktor kontrolünde yapılan ve hastanelerin endokrinoloji uzmanlarının denetiminde olması gereken bir tedavi yöntemidir.

9 . Ergenlikten sonra boy uzatabilecek herhangi bir ilaç var mı ? 
Ergenlikten sonra boy uzamasını sağlayabilecek herhangi bir ilaç yeryüzünde yoktur. Yetişkinlerin boy uzamasını sağladığını iddia eden pek çok ürün bugün piyasada satılmaktadır. Ancak bu ürünlerin boy uzattığına dair yeterli bilimsel kanıt olmaksızın satılmasına maalesef şahit oluyoruz.

10. Boy uzatma egzersizleri boy uzamasına yardımcı olabilir mi ?
Boy uzatma egzersizleri, ergenlik döneminde yapılması durumunda boy uzamasına katkıda bulunabilir. Özellikle germe ve esneme hareketleri adı verilen egzersizler ergenlik boyunca 20 yaşına kadar düzenli olarak uygulanması durumunda 5-8 cm arası bir boy uzaması sağladığı bilinmektedir. Bu bakımdan özellikle barfiks boy uzaması için çok faydalı ve tavsiye edilen bir egzersiz çeşididir. Bunun yanında askıda kalma, amuda kalkarak bir yere asılma gibi boy uzamasına yardımcı hareketler de vardır.

11. Doğru nefes alma teknikleri boyun uzamasına katkı sağlar mı?
Doğru ve etkili nefes almateknikleri, boy uzamasında büyük öneme sahip olan oksijenin kana daha fazla ulaşmasını sağlar. Derin nefes almak bu bakımdan hem akciğer kapasitesini geliştirmekte hem de kanın oksijenizasyonunu sağlamaktadır.

12. Boy uzatma ameliyatları boyun uzamasına fayda sağlar mı?
Boy uzatma ameliyatları denilince ilk akla gelen, bacak uzatma operasyonlarıdır. Bu cerrahi ameliyatlar insanların bacak boyunu birkaç cm arttırabilir. Ancak boy uzatma ameliyatlarının iyileşme süresi uzun, operasyon acılı karmaşık ve pahalıdır. Bu noktada boy uzatma ameliyatlarının bacaklarında gerçekten ortopedik sorun olan kişiler haricindeki kişiler tarafından tercih edilmemesini tavsiye ediyoruz.

13. Erkek ve kadınların boy ortalaması nedir? 
Orta boy tanımı kişinin yaşadığı yere, ülkeye hatta şehire göre değişebilmektedir. Genel olarak kısa boylu bir coğrafyanın insanları olarak kadınlarda 160 erkeklerde 170 cm ülkemizde orta boy sayılırken, bu rakam hollanda da kadınlarda 172, erkeklerde 185 cm dir. Yükseklik bir kişi yaşadığı göre. Japonya’da uzun boylu, Hollanda’da ortalama yüksekliği bir kişi düşünülebilir.

14. Vücut geliştirme boy uzamasını durdurur mu?
Vücut geliştirme sporunun boy uzamasını durdurduğu hususunda yanlış bir inanış vardır. Bu konuda hiç bir bilimsel kanıt bulunmadığı gibi ergenlik döneminden itibaren vücut geliştirme sporuyla uğraşmaya başlayan Shaquille O’Neal, David Robinson, Arnold Schwarzenegger, ve daha birçok ünlünün boy ortalamasının çok yüksek olduğu da bir gerçektir.

15. Boyumu Daha Uzun Nasıl Gösterebilirim
Bu sorunun cevabı olabilecek bir çok alternatif yöntem var. Örneğin yüksek topuklu ayakkabı giymek, boy uzatan tabanlık, boy uzatan ayakkabı gibi bir çok çözüm insanların boyunun daha uzun görünmesine katkı sağlamaktadır.

Bu yazı boy uzatma yöntemleri, boy uzatma teknikleri, boy uzatma hareketleri egzersizler, boy uzaması için neler yapılmalı, boy uzamasının belirtileri, boy uzatmak için hareketler, ne yemeliyiz, boy uzamasına etki eden faktörler, boy uzamasına yardımcı yiyecekler, boyun uzaması için neler yapılmalı  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bacak boyu nasıl uzar, boy uzatma hareketleri, boy uzatan hareketler, bacak boyu nasıl uzatılır, boy uzatma egzersizleri, bacak boyu uzatma egzersizleri, bacaklar nasil uzar, 17 yaşında boy nasıl uzar, boy nasıl çıkar, bacak boyu uzatma hareketleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz