Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ve boy uzatma ameliyatı:
Boy uzatma ve iki bacak arasındaki uzunluk farkının düzeltilmesi ortopedik cerrahi ile mümkündür. Bacaklar arasındaki uzunluk farkı doğuştan olabildiği gibi daha sonra geçirilen kazalar ve hastalıklar sonrasında da oluşabilir.

Boy uzatma ameliyatı, kozmetik nedenlerle de yapılmaktadır. Özellikle son 50 yılda boy uzunluğu, toplumsal prestij olarak algılanmakta ve moda’da, insanların bu yöndeki isteklerini karşılar şekilde ilerlemekte, (topuklu ayakkabı vb.) Dikkat ederseniz topluma moda ikonu olarak lanse edilen kişiler hep uzun boylu kişilerdir.

Bacaklar arasındaki uzunluk farkı yürüme aksının ve vücut dengesinin bozulmasına neden olur, bu da vücudun diğer bölümlerinde yaşa göre daha hızlı bir yıpranmaya yol açar.

Bugün; boy kısalığı konusundaki toplumsal baskılar ve doğuştan ya da sonradan oluşan bozukluklar ortopedik cerrahi ile düzeltilebilmektedir. Ancak bu tarz bir ameliyattan önce hastanın hekim tarafından çok iyi değerlendirilmesi, hastanın bilgilendirilmesi, hekimin ve hastanın beklentilerinin karşılıklı olarak çok iyi anlaşılması gerekir. Çünkü boy uzatma işlemi uzatılacak miktara göre belli bir zaman alır. Yani günde ortalama 1 mm. lik uzatma miktarı hastanın yaş, cinsiyet, kemik yapısı gibi faktörlerle de değişmektedir.

Ameliyatta uzatılmak istenen kemik uygun bir yerinden kırılarak uzatmayı yapacak sistem yani tel ve çiviler takılmakta ve halka sistemi konulur (İlizarov Yöntemi). Hastalar hastanede ortalama 1-2 gün kalır. Uzatma işlemi hastanın kendisi tarafından yapılır. Haftalık film kontrolleri ile uzama düzenli olarak kontrol edilir. Hedeflenen uzatma miktarına ulaşıldığında sistem çıkarılır ve hasta günlük hayatına döner. Süreç basit olmakla beraber, her cerrahi girişimde olduğu gibi bu yöntemde de çıkabilecek çeşitli komplikasyonlar vardır. Bunlar enfeksiyon, kaynamama, uzatmaya bağlı sinir ve damar problemleri gibi ciddi komplikasyonlardır.

 

Özellikle kozmetik amaçla uzatma yapılan hastalarda göz önüne alınması gereken bir diğer faktörde cerrahiye bağlı izlerdir. Eğer hastanın kas ve kemik yapısı uygunsa 10-20 cm ye kadar boy uzatma mümkündür.

Sonuç olarak doğru seçilen ve uygun teknik kullanılarak ameliyat edilen hastalarda boy uzatma ameliyatı yüz güldürücü sonuçlar verir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.