Botoks Nedir Botoks Nasıl Yapılır

Botoks Nedir Botoks Nasıl Yapılır

Botoks, aşırı çalışan kasların yaptığı alın çizgileri, kaş çatma çizgileri ve göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgilerin ve derin kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılır. Yine botoks

göz çevresi kasları zayıflatılarak ameliyatsız kaş kaldırma amacıyla kullanılır.

Botox mimik çizgilerini nasıl azaltır?
Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride de katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alındaki yatay çizgiler, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgiler ve ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Yüzün üst kısmındaki alın bölgesindeki dinamik çizgiler yaşlı, yıpranmış bir görünüm, iki kaş arasındaki çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeler de yavaş yavaş silinir. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi de giderilerek daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

Botoks injeksiyonu uygulaması nasıl yapılıyor?
Botoks bir ilaç injeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Çok ince uçlu bir iğneyle injeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz, tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir. Botox, migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlem. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yok, normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

Botoksun etki süresi
Botoksun etkisi enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir, etki her geçen gün giderek artar ve 1 ay sonunda yerleşik bir hal alır. 2-3 ay kadar bu seviyede kalır ve sonra yavaş yavaş azalmaya başlar, 5-6 ay sonra etkisi tamamen kaybolur. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur. Botoxun etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir.

Botoks fiyatları
Şu bir gerçek ki, botoks, pahalı bir ilaçtır. Botoks, serum fizyolojik ile sulandırılarak enjekte edilir. Ticari çıkarlarını ön planda tutan kişi ya da kurumlar, botoksu normalden daha fazla sulandırıyorlar, insanların düşük botox fiyatlarının cazibesine kapılışlarından yararlanarak aynı şişedeki ilacı daha çok sayıda kişiye uygulamayı bir ticari politika olarak benimsiyorlar. Botoks fiyatları göz önüne alınırsa, normalin yarısı ya da üçte biri fiyatına botox uygulayanların, bundan nasıl zarar etmediğinin, hatta kar ettiğinin tek bir açıklaması var, o da botoksu normalden fazla sulandırarak herkese daha düşük dozda uygulamalarıdır. Düşük doz uygulandığında botoksun etkisinin zayıf olacağı ya da etki süresinin kısa olacağı ise ayrı bir konudur. Botoks fiyatları bu nedenle oldukça değişkendir. Her hastanın kendi iradesi ile tedavisini yaptıracağı doktoru seçme özgürlüğü olduğundan dolayı, bu konunun takdirini hastanın kendisine bırakıyorum.

Ya botoks kremleri?
Botoks kremi diye bir krem yoktur. Sözde cildi gerginleştirerek botox etkisine sahip olduğu ileri sürülen kremler vardır. Botoksun etkisine benzer şekilde kırışıklıkları, çizgileri yok ettiği iddia ediliyor. Botoks ile yakın uzak hiçbir ilgisi olmayan bu kremlerin, salt satışını arttırmak için malesef botoksun adı kullanılıyor. Yani botoks kremi denilen şey, aslında, botoksu kendilerine rakip olarak gören kozmetik firmaları tarafından çıkarılmış koca bir ticari yalandır. Botox kremi diye satılan kremlerin tüpünün üzerinde, sağında, solunda, kutusunda, her neresinde olursa olsun botoks kelimesine rastlayamazsınız. Çünkü bu kelimeyi ürünün üzerinde yazılı olarak kullanamazlar.

Botoksun yan etkisi var mı?
Botoksun sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunların hepsi geçici olan şeyler ve ciddiye almaya gerek yoktur. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamaları konusunda kesin bilgiler yoktur.

Bu yazı botoks nedir, botoks fiyatları, botoks zararları, botoks kremi, botoks nasıl yapılır, botoks etkili kremler, botox fiyatları, botox nedir, botox kremi, botox kremleri,  botoksun zararları, botoksun yan etkileri konusunda bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

botoks fiyatları 2012, botoks etkisi yapan kremler, botoks kremlerinin zararları, botox kremi fiyatı, botox fiyatları 2012, botoks kremi fiyatları, botox etkili kremler, ağız çizgileri nasıl kaybolur, botoks etkili kremler, botoks fiyatları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz