Böbrekleri Temizleyen Karpuz Çekirdeği Çayı

Böbrekleri Temizleyen Karpuz Çekirdeği Çayı

Herkes karpuzun sağlıklı, besleyici ve ferahlatıcı olduğunu bilir – karpuz yaz mevsiminin resmi meyvesidir. Ancak, karpuzun çekirdeklerini çıkarmaya alışkınız; dahası karpuz piyasada artık çekirdeksiz olarak satılıyor, böylece tüketicinin çekirdekleri çıkarmasına gerek kalmıyor.

Ama bu küçük çekirdeklerin sağlığınız için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Doğru oranda ve doğru biçimde kullandığınızda, karpuz çekirdekleriyle hazırlayacağınız bir çayı tüketmek detoks ve böbrekleri güçlendirmek için muhteşemdir.

Bugünkü makalemizde sizlere bu merak uyandıran konudan bahsedeceğiz.

Karpuz çekirdeklerinin faydaları

Kim karpuzu sevmez ki? Bu mevsimsel meyve yazın en büyük dostumuzdur çünkü vücuda su, mineral ve antioksidanlar kazandırır, ayrıca su tutulumuyla savaşmakta birebirdir. Ama bir çok insan çekirdekleri tükürür veya ayıklar, çünkü onları yemeye alışkın değillerdir veya bu fikri rahatsız edici bulurlar. Ne yazık ki onlar çok önemli bir ayrıntıyı kaçırıyor. İşte şimdi sizlere karpuz çekirdeğinin harika faydalarından söz edeceğiz.

1. Çekirdekler küçüktür ama büyük oranda bağırsak çalıştırırlar

karınagrisi

Bir çok meyvenin çekirdekleri hafif bağırsak çalıştırıcı etkiye sahiptir ve sindirimi güçlendirir. Karpuz çekirdeklerindeyse bu durum, mesela çileğin çekirdeklerine oranla çok daha etkindir. Ama insanlar onları çok tüketmezler. Ama bu bilgiden haberdar olanlar karpuz çekirdeklerinden çay yapıp içebilir ve kabızlıkla savaşabilirler. Karpuz çekirdekleri ciddi oranda etkilidir!

2. Vücuda detoks yapın ve böbrek sağlığını geliştirin

böbrek

Karpuz çekirdeklerinden yapılan çay yüzyıllardır böbrekleri temizlemek ve böbrek taşlarını düşürmek için kullanılır. Bu çekirdekler aşırı derecede temizleme özelliğine sahiptir, birikmiş atıkları ve toksinleri atar ve böbreklerin işlevini koruyarak böbrek taşlarının oluşumunu önler.

Böbrek sağlığının yanı sıra bu çekirdekler ayrıca kan dolaşımını arttırır.

3. Karpuz çekirdekleri bolca enerji içerir

karpuz

Şu çekirdekleri atmanız öyle yazık oluyor ki, bir çok yararından faydalanmıyorsunuz. Bu makaleyi okumadan önce karpuz çekirdeklerinin böylesi besleyici olduğunu biliyor muydunuz? Bu çekirdekler likopen açısından zengindir, bu da domateslerde de bulabileceğiniz çok güçlü bir antioksidandır. Yüksek oranda magnezyum ve çinko da içerirler.

Aşağıdaki gerçekleri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Karpuz çekirdeğinin kalorisi çok düşüktür. Aynı zamanda çok fazla enerji içerir, bu da onu bitkin ve yorgun hisseden insanlar için muhteşem bir çözüm adayı yapar. Ayrıca yataktan kalkmakta sıkıntı çektiğiniz günler için de birebirdir.

Böbrekleri temizlemek için karpuz çekirdeğinden nasıl çay yaparsınız?

karpuz1

Bu gerçekten çok kolay. Bu şifalı çay böbrek problemi çeken herkes için çok faydalıdır, ayrıca da idrar yolu hastalıkları çekenler için de mükemmeldir. Aşağıdaki adımları uygulayın.

Malzemeler

  • 40 gram karpuz çekirdeği (organik karpuz kullanmalısınız)
  • 1 litre su
  • 150 gram dilimlenmiş karpuz

Hazırlanışı

  • İlk adım suyu kaynatmak. Kaynama noktasına geldiğinde mikserden geçirdiğiniz veya iyice ezdiğiniz karpuz çekirdeklerini içine atın. Böylece daha kolay pişer.
  • Çekirdekleri kaynayan suya ekledikten sonra yarım saat pişirin. Ateşten alın ve karışımın bir saat dinlenmesini bekleyin. Sıvıyı süzün ve şifalı suyunuzu saklayın.
  • Bir sonraki adım ne peki? Dilimlenmiş karpuzları da çayınıza ekleyip mikserden geçirin. Bu karışımı buzdolabında, tadı bozulmaması için tercihen cam bir şişede saklayın.

Karpuz çekirdeklerinden yaptığınız çayı nasıl içeceksiniz?

  • Bu çayı oda sıcaklığında tüketmelisiniz. Sabah ilk olarak boş mideye bir bardak için. Ve sonra yemeğiniz bittiğinde yarım saat geçince bir bardak daha için. Bu tedaviyi her hafta iki gün boyunca istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar uygulayın.
  • Çayınıza şeker eklememeniz önemli. Eğer yine de tatlandırıcı istiyorsanız içine bir kaşık, yani 25 gram kadar bal atın. Ayrıca bu meyveyi marketlerde sadece yazın bulabileceğinizi ama çekirdeklerini yılın her zamanında satın alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.
  • Bu tedavinin sizin için nasıl gittiğine bakın. 40 gram çekirdeği aşmamayı unutmayın. Her zaman dikkatli olmalısınız. Çay yapmak karpuz çekirdeğinin faydalarından yararlanmak için en iyi yöntemdir, çünkü çiğ yediğiniz zaman sindirilmezler.

Bugün başlasak mı acaba?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz