Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbreklerin işlevini kaybetmesi ile ortaya çıkan Böbrek Yetmezliği, insanların hayatlarında önemli olan birçok sorunun gündeme gelmesine neden olmaktadır. Börek’in en önemli özelliği kan içerisinde bulunan zararlı maddeleri temizleyerek temiz kan salgılamadır. Aynı zamanda idrar oluşturma, atıkların vücuttan atma görevi de bulunan bu organın vücut içerisinde fazla olarak bulunan minerallerin dengeli bir şekilde depolanmasına dahi katkısının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Böbreğin en önemli görevlerinden birisi de vücutta bulunan sıvıların doğru bir şekilde kullanılmasını, tansiyon denilen değerlerin kontrol altına alınması, ilaçların meydana getirdiği toksin maddelerin vücut dışarısına sağlıklı bir şekilde atılmasını sağlar. Böbrekler, kan üzerinde etkisi bulunan en önemli organdır. Vücudun kan oranını kontrol eden böbrekler kan durumunun azalması gibi durumlarda kemik iliklerine uyarılarda bulunarak kan üretmesi gerektiği dahi haber eder. Vücut için oldukça önemli olan D vitaminin aktif hale gelebilmesi için yine böbreklere gereksinim duyulmaktadır. Böbreklerin tam anlamı ile görevlerini yerine getirebilmesi için sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bazı aşamalarda meydana gelen olumsuz durumlar Böbrek Yetmezliği sorunun meydana geldiğini göstermekte.

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri

Her rahatsızlığın ortaya ilk çıktığı evre birbirinden farklıdır. Böbrek Yetmezliği ilk olarak böbreğin süzme faaliyetlerini yavaşlatması ve zamana bağlı olarak durdurması ile ortaya çıkmaktadır. Süzme faaliyetlerinde meydana gelen aksaklık vücudun mineral dengesinin değişmesine neden olmaktadır. Bu sorun ile görülmeye başlanan kronik birçok rahatsızlık hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

İlk olarak Şeker Hastalığının göründüğünü dile getiren uzmanlar, böbreklerde iltihap ve yüksek tansiyon hastalığının bıraktığı izler er yaş grubunda görülebilmektedir. Böbrek rahatsızlıklarının görülebileceği yaş grubu birbirinden bağımsızdır. Başlangıçta şeker hastalığına sonrasında yüksek tansiyona yakalanan kişilerin böbrek rahatsızlıkları çekmesi muhtemel gibi görünmektedir. Bu aşamalara erişmeden hastaların düzenli kontrollerini yaparak ilaçlarını kullanmaları gerektiğini dile getiren uzmanlar önüne geçilmenin sadece erken tanı ile oluşabileceği dile getirilmiştir.

Böbrek Yetmezliği Teşhisi Nasıl Yapılır?

Böbrek Yetmezliği şüpheleri sadece laboratuvar ortamlarında kesinleşmekte. Kan üzerine analizler gerçekleştiren uzmanlar, üre ve ürik asit maddelerinin kan içerisindeki durumuna göre teşhis belirtisi ortaya çıkarabilmektedir. Çeşitli radyolojik film ve ultrason görüntüleri ile böbrek boyutları üzerine yapılacak değerlendirmeler hastalık teşhisi hakkında diğer bilgileri sunmaktadır.

Böbrek Yetmezliği İlaç İle Tedavi Edilebilir mi?

Böbrek Yetmezliği yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli yandaş hastalıklar ile etkilerini göstermektedir. Öncelikle kişilerin tansiyon ve şeker rahatsızlıklarını kontrol altına alması gerekmektedir. Bu aşama için bazı ilaçlar sunabilir ve kişilerin yandaş hastalıklardan kurtulabilmesi için çeşitli adımlar atılmaktadır. Uzmanlar, tansiyon sorununa çözüm bulabilmek için dönemsel olarak diyet programları dahi uygulamaktadır.

Diyaliz Tedavisi Nasıl Başlamaktadır?

Böbrek Yetmezliği ile mücadele etmek zorunda kalan kişiler için hastalığın son evresi diyaliz uygulamasıdır. Böbreklerin işlevlerini büyük oranda kaybetmesi nedeni ile uygulanan bu yöntem nakil bir böbrek bulunana kadar uygulanmaktadır.Diyaliz, kanın temizliğini yaparak vücut içerisinde bulunan toksin maddelerinin atılmasını sağlamakta. Devlet ya da özel sağlık merkezleri tarafından üstlenilen bu durum nakil işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması ile sonlandırıldığını belirtmek istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz