Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek rahatsızlıklarından birisi olan böbrek iltihabının çeşitleri, belirtileri ve nedenleri hakkında sizce yeteri kadar bilgiye sahip misiniz? Böbrek iltihabı hakkında güzel bir yazı hazırladık. Buyurun beraber okuyalım

Böbrek İltihaplanması ( Nefrit ) Nedir?
Böbreklerin iç kısmının iltihaplanmasına “nefrit” yani böbrek iltihaplanması denilmektedir. 2 türlü böbrek iltihaplanması vardır. Akut böbrek iltihaplanması ve kronik böbrek iltihaplanmasıdır. Nefrit mikrobu diğer adi mikropların oluşturduğu iltihaplanmalardan farklıdır. Böbreğin dokusunu bozarak, böbrekteki faaliyetleri azaltır.

Akut böbrek iltihabı, aniden böbrek kısımlarında bir ağrı ile belirir. İdrar yaparken ise kişide ağrı ve yanma olmaktadır. Bu iltihap türünde kişi sık sık idrara gitme ihtiyacı duymaktadır. Genellikle hastaların bir ya da iki böbreğinde görülmektedir. Kronik böbrek iltihabında ise, akut böbrek iltihabının devamında ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilemeyen akut böbrek iltihabı daha da ilerlemiş ve kronik duruma dönüşmüştür.

Böbrek İltihaplanmasının (Nefritin) Belirtileri Nelerdir?
Böbrek iltihaplarının belirtileri iltihabın türüne göre farklılık göstermektedir. 2 türlü böbrek iltihabı olduğundan bahsetmiş idik. Akut böbrek iltihabı ve kronik böbrek iltihabı. Bazı kaynaklarda, akut böbrek iltihabı “ani böbrek iltihabı” olarak geçerken, kronik böbrek iltihabı ise “müzmin böbrek iltihabı” olarak belirtilmektedir.

Böbrek iltihabının belirtileri ve gelişimi iltihap türüne göre değişiklik gösterir.

Akut(Ani) böbrek iltihabının belirtileri
Ateşin yüksek olması, Üşüme, Titreme, Kişide iştahsızlık, Nefes darlığı, Tansiyonun yüksek olması, Bacak,el,yüz ve göz çevresinde şişme, Kişinin böbrek çevresinde ağrı ve kasılmalar, Kalbe bağlı şikayetlerin artması, İdrar yaparken ağrı ve yanma meydana gelmesi gibi belirtileri olmaktadır.

Kronik(Müzmin) böbrek iltihabının belirtileri
İdrarın kanlı ve ağrılı olması, Kandaki üre oranının yüksek olması, Devamlı surette bel ağrısı, İştahsızlık, Kansızlık, İdrarda iltihap hücrelerinin bulunması.

Böbrek iltihabının tedavi yolları da yine böbrek iltihabının tipine göre değişiklik gösterir.

Akut Böbrek İltihabı Tedavisi: Bu hastalığa sahip kişilerde genellikle aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sıvı kaybı azaltılmaya çalışılır. Tuz içermeyen diyet uygulanır. İltihaba sebebiyet veren mikrop ve bakteriyi önleyici ilaçlar verilir. Tedavi sürecinden bir hafta kadar sonra hastaya idrar tahlili yapılır ve gelişmeler incelenir. İdrar durumu normal olana kadar hastaya yatak istirahati verilir.

Kronik Böbrek İltihabının Tedavisi: Kronik böbrek iltihabının tedavisinde uzun süreçli bir dönem hastayı bekler ve sonuç alınması güçtür. Bu süreç ve güçlük durumu hastalığın böbreğe verdiği zarara bağlıdır. Ayrıca bu hastalığın ilerlemesi yavaş seyretmektedir. Genellikle hastalarda aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır.

Hastanın vücuttaki azot oranındaki artışı azaltmak için buna uygun diyet verilir. Hastanın kan basıncını düşmesini sağlayacak ilaçlar verilir. İltihaba neden olan mikrop ve bakteriyi yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Hastadaki tuz ve sıvı kaybını en aza indirmek üzere uygun bir diyet programı uygulanır.

Bu yazı böbrek iltihabının tedavisi nedir, böbrek iltihabının sonuçları, böbrek iltihabının belirtileri nedenleri nelerdir, böbrek iltihabına ne iyi gelir nasıl geçer neden olur tedavisi nasıldır nedir konusunda yazılmıştır.

bbrek iltihab, bobrek iltihabi belirtileri, dil yaralari, nefrit belirtileri ve tedavisi, iltihabın belirtileri, böbrek iltihabının belirtileri nelerdir, böbrek iltihabının belirtileri, böbrek iltihabı sonuçları, böbrek iltihabı belirtileri ve tedavisi, nefrit böbrek iltihaplanması tedavi yolları madde madde

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz