Böbrekler vücudumuzda atılım işlevini yerine getiren önemli organlardan biridir.

Asit-baz dengesinin korunması, elektrolit dengesinin dengelenmesi ve ayrıca kan basıncının düzenlenmesi gibi çeşitli fonksiyonların düzenlenmesinden öncelikle sorumludurlar. Böbrekler vücuttaki atık maddeleri dışkı ve idrar şeklinde temizlerken vücuda yararlı bileşenleri süzer ve korurlar. Birçok nedenden ötürü, yeme alışkanlıkları ve diğer vücut enfeksiyonları gibi, böbreklerin işlerliği ve etkinliği engellenir. Bazen arızalar böbreklerde korkunç ve dayanılmaz ağrıya neden olabilir. Kadınlar, erkeklerin aksine, daha çok böbrek enfeksiyonuna yakalanma riski altındadır. Ağrı iyileştirilebilir ve evde çok verimlilikle tedavi edilebilir.

 

Böbrek Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Böbrekte kanama
 • Böbrekte tümör
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek damarlarında kan pıhtılaşması
 • Böbrek taşı
 • Prostat büyümesi
 • İdrar kanallarında tıkanma

Taze Limon Suyu

Aslında, limon suyunun hem böbrek taşı hem de böbrek ağrısı için bilinen en iyi ilaçlardan biridir. Limon, sitrik bir meyvedir, böbrek taşlarının parçalanması ve böbreği zorlayan sorunların çözülmesinde çok etkili olan asetik asit içerir. Böbrek ağrısı için limon suyu tedavisi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 

 • Böbrek ağrısını gidermek için daima taze limon kullanın.
 • Boş bir karınla ve uyandıktan sonra taze limon suyu içebilirsiniz.
 • Böbrek ağrısı başladığında taze limon suyu için. Bu karışım, 4 kaşık limon suyu su ile karıştırılarak hazırlanabilir. Yaklaşık 20 dakika içinde rahatlama bekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca böbrek ağrısı tedavisinde ham zeytinyağına limon suyu ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 4 kaşık limon suyu ile 4 kaşık zeytinyağını karıştırmaktır. Fakat unutmayın ki, zeytinyağını içerken mide bulantısı hissetmiyorsanız zeytinyağı içebilirsiniz aksi halde içmeyin.

 

Su

Herhangi bir böbrek rahatsızlığı veya ağrısı çektiğinizde su, hastalığınızı tedavi edebilecek en önemli şeydir. Böbrekleriniz için su gerçekten çok önemlidir çünkü toksinleri vücudunuzdan dışarı atar ve temizler. Bir günde en az 8-10 bardak su tüketmeniz şiddetle önerilir.

Isırgan Otu

Isırgan otu yaprakları, hem mesane hem de böbrekler yoluyla düzgün bir su akışı yapma konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca idrarı artırır. Bakterileri uzak tutar ve vücuttaki kristalleri atmaya yardımcı olurlar. Böbrek ağrısı çeken biri, ağrıdan kurtulmak için günde en az 2-3 defa ısırgan otu çayı içmelidir.

 

Meksika Fasulyesi

Meksika fasulyesi böbrek taşı da dahil olmak üzere herhangi bir böbrek enfeksiyonu veya ağrı tedavisinde gerçekten etkilidir. Kabukların içerisindeki fasulyeleri çıkarıp, düşük ısıda kaynatın ve yumuşak hale gelene kadar bekletin. Daha sonra sıvıyı süzün ve soğumasını bekleyin. Yararlı sonuçlar için günde birkaç kez için.

 

Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeği, proteinler, lifler, magnezyum vb. gibi besleyici maddeler bakımından zengindir. İçerisinde oksalat oluşumunu önlerken böbreklerin iyi olmasını sağlarlar. Ekmek yanında, tahıl gevrekleri vb. yiyebilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen, böbrek ağrısı ve enfeksiyonlarda mükemmel bir tonik olarak değerlendirilir. Böbrek ile ilgili ağrı veya rahatsızlıklardan muzdarip olan biri, etkili sonuçlar için eşit miktarda bal ile karıştırılmış fesleğen suyu tüketmelidir. Bununla birlikte, istenilen sonuçların elde edilmesi için tedavi yaklaşık 5 ay boyunca yapılmalıdır.

Kereviz

Kereviz antiseptik özelliklere sahiptir ve dolayısıyla kereviz suyu içmek gerçekten ağrı kesici olabilir. Kereviz suyu, oksalatların oluşumuna neden olan toksinleri vücuttan atmada yardımcı olur. Ayrıca böbrekteki mevcut taş parçalanmasına yardımcı olan bir diüretiktir.

 

Nar

Nar suyu ve çekirdeği böbrek ağrısı ve enfeksiyonların tedavisinde yararlı olabilir. Nar, sıkıştırıcı özelliklere sahiptir ve dolayısıyla böbrek taşlarının tedavisinde gerçekten yardımcı olabilirler. Üstelik son derece yüksek miktarda su ihtiva eder, bu yüzden her gün en az bir bardak nar suyu tüketmelisiniz veya böbrekle ilgili sorunları uzakta tutmak için her gün bir nar yemelisiniz.

 

Karpuz

Karpuz, potasyum açısından zengin olup, fosfatlar ve karbonatlardan oluşan taşların atılmasında faydalıdır. Ayrıca idrardaki asiditeyi düzenlerler. Tüm bunların yanı sıra karpuz, en yüksek seviyede su konsantrasyonunu içeren bir meyvedir ve bu nedenle, vücudunuzu nemlendirmek ve atık ürünleri yıkamak için gerçekten etkili olabilir.

 

Domates Suyu

Başka bir şey tüketmeden önce bir bardak domates suyu için ve üstüne de bir bardak su için. Ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca domatesleri doğrayıp kalın pamuklu bir bezle ağrıyan bölgeye sarabilirsiniz. Ağrıdan kurtulmak için hastanın sırtına da koyabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı, böbreklerle ilgili olarak ağrıyı azaltan etkili bir yöntemdir. Eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyunu karıştırıp içebilirsiniz. Tadı korkunç gelebilir ama istenen sonuçları elde etmek için çaba sarf etmeniz gerekecektir.

 

Karahindiba Çayı

Karahindiba otu mükemmel bir diüretiktir, bu da idrara çıkma miktarını ve sıklığını artırdığı anlamına gelir. Karahindiba, böbrek ağrılarının enfeksiyonlardan ve taşlardan etkili bir biçimde kurtulmasını sağlar; böylelikle, böbreklerinizden toksinleri etkin bir şekilde dışarı atmaya yardımcı olur. Bir çorba kaşığı kuru karahindiba otunu bir bardak suda demleyin. 15 dakika boyunca bekletin. Süzün ve için. Günde 3 fincan karahindiba çayı tüketmenizi öneririz. Ancak tüketmeden önce doktorunuza da danışmanız iyi bir fikir olabilir. Ayrıca uzun süreler yüksek dozlarla tüketilmemelidir.

 

Mısır Püskülü Çayı

Böbrek enfeksiyonunuz varsa ağrılı idrara çıkma yaşıyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse, evde çare bulabilirsiniz. Mısır püskülü çayın yatıştırıcı etkisi üriner sistem sorunlarıyla ilgilendiği için bu ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Mısır püskülü, mükemmel bir diüretiktir ve bakterilerin büyümesini engelleyen doğuştan gelen bir kaliteye sahiptir. Geleneksel şifalı bitki sistemleri, uzun yıllardır ağrılı böbrek iltihaplanmasını ve su tutmayı tedavi etmek için mısır püskülü çayı kullanıyor. Bir çorba kaşığı mısır püskülü otunu 2 bardak suda demleyin. 12 dakika kapağını kapatın ve bekletin. Daha sonra süzüp içebilirsiniz. Böbrek ağrısından kurtulmak için 3 fincan içebilirsiniz. Ancak uzun süreler boyunca kullanmayın. Sorun çözülünce bırakabilirsiniz.

 

Lahana Yaprakları

Lahana gerçek bir detoks sebzesidir. Boşaltım sistemi de dahil olmak üzere bedenimizdeki neredeyse tüm sistemlere yarar. Lahana yapraklarının durgun sıvıları vücudumuzun dokularından dışarı atabildiği iyi bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı, lahana iskorbüt, egzama ve gut tedavisinde kullanılır. Yaprakları yaralar üzerine de uygulanır. Lahana yaprakları aynı zamanda böbrek ağrısı tedavisinde lapa yaparak kullanıldığında da etkilidir.