Bitter ( Koyu) Çikolatanın Sağlığa Faydaları !

  • ALTERNATİFTIP
  • Bitter ( Koyu) Çikolatanın Sağlığa Faydaları ! için yorumlar kapalı
  • 806 kez görüntülendi

Bitter ( Koyu) Çikolatanın Sağlığa Faydaları !

Bitter çikolata, aynı zamanda ‘siyah ve koyu çikolata’ olarak da bilinir. Kakao ağacının kavrulmuş kakao çekirdeği, yağ ve şekerden yapılır. Sütlü çikolatadan farklı olarak, koyu çikolatanın içinde süt yoktur ya da çok daha az  vardır. Tadı da daha az tatlıdır. Aslında, kakao yüzdeleri 70 ila 99 arasında değişen en kaliteli koyu çikolatanın acı ve tatlı arası bir tadı vardır.

Kakao ağacının tohumundan yapılmış bitter çikolata antioksidanların en iyi kaynaklarından biridir. Koyu çikolatanın içindeki diğer sağlıklı besinler çözünür lif, potasyum, manganez, çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demirdir. Bu besin maddelerinin yanı sıra, bitter çikolata da biraz kalori ve az miktarda şeker vardır. Ancak çok az yenildiğinde, bitter çikolata sağlığınızı olumlu şekilde etkiler. Dünyanın değişik yerlerinde yapılan çeşitli çalışmalar, koyu renkli çikolatanın sağlık yararlarını doğrulamıştır.

İşte koyu ( bitter ) renkli çikolatanın sağlığa faydaları:

1.Stresi Giderir:

Stresden kurtulmak veya düşük bir ruh hâlini yükseltmek için, her zaman bitter çikolataya güvenebilirsiniz. Doğal bir antidepresan olarak işlev gören ve serotonin düzeylerini arttırmaya yardımcı olur . Yapılan araştırmada koyu çikolata içindeki kimyasal bileşiklerin daha yüksek seviyelerde stres yaşayan insanların eğiliminin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynadığını doğruladı. İki hafta boyunca günde yaklaşık 1,4 gram koyu çikolata yenildiğinde, aşırı stresli hisseden insanların stres hormonlarını azaltabileceğini keşfettiler. Artı, koyu çikolata stres, yorgunluk, depresyon ve irritabilite ile mücadele eden magnezyum içerir. Stresle mücadele etmek için çikolata yerken, yüzde 85’ten fazla kakaonun olduğundan emin olun.

2.Kolesterol Seviyesini Düşürür:

Koyu çikolata içerisindeki kakaonun, kandaki damarları ve iç duvarları tıkayarak düzgün işleyişini engelleyebilecek LDL veya düşük yoğunluklu lipoproteini (kötü kolestrol) düşürdüğü gösterilmiştir. Koyu çikolata içerisindeki güçlü antioksidanlar ayrıca LDL’nin oksidasyonunu önler ve kalp krizi veya inme riskini azaltır.

Kakaonun HDL’yi veya yüksek yoğunluklu lipoproteini (iyi kolesterol) seviyesini artırabileceğini göstermektedir. Bunun kakaoda flavonoidler veya teobromin varlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı açık değildir.Düşük LDL ve yüksek HDL seviyeleri, özellikle koroner ateroskleroz ve kalp krizi gibi kardiyak hastalık riskini azaltabilir.

3.Kan Basıncını Düşürür:

Bitter çikolata da yüksek tansiyonu düşürebilir . Flavanol, kakaoda bulunan bir flavonoid, kan basıncını düşürür ve kalbinize kan akışını iyileştirir. Koyu çikolata içindeki flavanol, nitrik oksit üretmek için atardamarlar endoteli uyarır. Nitrik oksit dinlenmek için arterlere sinyaller gönderir; bu da kan akışına direnci düşürür ve böylece kan basıncını düşürür. Daha düşük kan basıncıyla, kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon ve ateroskleroz gibi birçok kalp hastalığından mustarip olma şansı da azalır. Bilişsel düşüş, demans ve inme riskini bile azaltabilir. Tansiyonunuzu düşürmek için günlük olarak küçük bir parça bitter çikolata yiyin. En az yüzde 70 kakao olan koyu çikolata seçtiğinizden emin olun.

4.Öksürüğü İyileştirir :

Çok öksürüyorsanız ve kolay bir çözüm istiyorsanız, bitter çikolatayı deneyin. Öksürüğü tetikleyen sinirleri rahatlatarak öksürmeyi kesmeye yardımcı olan, teobromin olarak bilinen bir kimyasal madde içerir. İki hafta boyunca günde iki kez teobromine, kronik öksürük nedeniyle hastaneye yatırılan 300 hastaya verdiler. Bu bileşiği kullanan insanların yüzde 60’ının öksürüğün rahatlamış olduğunu keşfettiler. Ayrıca, koyu çikolata olumsuz etkilere neden olmadı ve kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemi etkilenmedi.

5.İshali Tedavi Eder :

Koyu renkli çikolatanın diyare semptomlarını hafifletebileceğini doğruladı. Kakao çekirdeği, ince bağırsaktaki sıvı salınımını düzenleyen CFTR adlı bağırsaklardaki proteini bağlayan ve inhibe eden flavonoidler denilen büyük miktarda kimyasal madde içerir. Bu, diyare semptomlarından hızlı bir şekilde iyileşmeye neden olur. Diyare için  Koyu çikolata seçiniz ve  içerdiği flavonoid sayısı ne kadar fazla ise o kadar çabuk sonuç verir.

6.Kan Şekeri Kontrol eder:

Koyu çikolatadaki kakao şeker hastalığını önlemeye de yardımcı olabilir. Yapılan araştırmada Koyu renkli çikolatanın düzenli tüketiminin insülin duyarlılığını artırdığını ve dolayısıyla şeker hastalığının riskini azalttığı bulunmuştur. Koyu çikolata içerisindeki flavonoidler nitrik oksit üretimini artırır, bu da insülin direncini düşürmeye yardımcı olur ve vücudunuz insülini etkili bir şekilde kullanmaya yarar.
Ayrıca, koyu renkli çikolata diyabetik insanlarda kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilir . Şeker seviyenizi yükseltmediği anlamına gelen glisemik indeksi düşüktür. Bununla birlikte, şeker hastaları için, piyasada kolaylıkla bulunabilen şekersiz koyu çikolata yemeniz önerilir.

7.Beyin Gücünü Artırır:

Koyu çikolata beyin fonksiyonunu geliştirir . Bir araştırmaya göre, koyu renkli çikolatayı tüketmek beyindeki kan akışını üç saate kadar artırabilir. Bu da, kısa süreli hafıza ve genel alarm seviyelerini kısa süreli iyileştirir. Artı, koyu renkli çikolatada bulunan flavanol miktarı, uyku yoksunluğu ile savaşan insanlar için beyin işlevini de geliştirir ve dolaşımı arttırarak yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır. Koyu çikolata içerisindeki kakao, konsantrasyonu, tepki süresini ve hafıza hatırlamasını geliştirir.

8. Kilo vermenizi sağlar:

Haftada üç kere yüzde 70 ila 85 kakaolu koyu çikolata bir gram ekstra vücut ağırlığı kaybetmenize yardımcı olabilir. Elyaf bakımından zengin olup, daha uzun süre dolgun hissetmenize yardımcı olur.
Yapılan araştırmada koyu çikolatanın hafifçe tüketilmesi size daha fazla tokluk etkisi sağlıyor ve yağlı, tatlı ve tuzlu gıdalar için isteğinizi azaltıyor.

Ayrıca, antioksidanlar açısından zengin olan koyu renkli çikolata sindirimi yavaşlatabilir, böylece kendinizi daha uzun tok  hisseder ve bir sonraki yemekte daha az yiyebilirsiniz. Metabolizmanızı daha fazla yağ ve kalori yakmak için yeniden canlandırabilir

9.Cildi güzelleştirir:

Diyetinizde orta miktarda koyu çikolata da cildinizin sağlıklı , parlak ve kusursuz olmasını sağlar . Koyu çikolatadaki birkaç antioksidan hücreleri oksidatif hasara neden olan cildi serbest radikal hasarından korur. Serbest radikaller yaşlanmayı hızlandırabilir. Koyu çikolata içerisindeki flavonoidler cildi güneş yanıkları ve cilt kanseri gibi başlıca nedenlerden biri olan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur. Ayrıca koyu çikolata içerisinde bulunan kakao özütü, cildin pürüzlülüğünü azaltmaya yardımcı olur, ayrıca cildi nemlendirir ve cilt rengini iyileştirir.

Koyu çikolata’nın sağlık yararlarına rağmen,çok fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca, yüksek kaliteli ve organik koyu renkli çikolatayı yüzde 70 veya daha fazla kakao içeriği ile yemeniz gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.