Bitkileri Bilinçsiz Bir Şekilde Kullanmayın. Sonra Üzülürsünüz!

Bitkileri Bilinçsiz Bir Şekilde Kullanmayın. Sonra Üzülürsünüz!

Doğal diye aldığınız ürünlerin birçoğu aslında doğal olmayabilir. Bunun için, bir ürünü alırken içeriğine, bileşenlerine ve katkı maddesi oranlarına iyi bakmanız gerekmektedir. Bilinçli tüketim sağlığınızı yakından ilgilendirmektedir.

Piyasada, doğal sabun diye açıkta satılan ürünleri tercih etmemek gerekir. Çeşitli bitki yağından veya özünden yapıldığı iddia edilen bu tarz ürünlerin çoğu aslında hiç doğal değildir. Sadece koku versin diye söylenen bitkinin esansından damlatılıyor ve gerisi tamamen kimyasal bileşenlerden oluşuyor. Lavantalı, limonlu, zeytinyağlı diye aldığınız sabunların aslında bunlarla yakından ilgisi yoktur. Sadece bu bitkilerinin esansı damlatılarak yapılmış ürünlerdir. Açıkta satılan, içeriğinde hangi tarz maddelerin kullanıldığı bilgisi olmayan bu ürünlerin çoğu merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilmektedir. Çeşitli renklerde, albenisi olan bu sabun ve benzeri ürünlerden uzak durulmalıdır.

Çeşitli bitkilerin satıldığı aktarlardan, doğal olduğu söylendiği için sağlığınız adına aldığınız bitkilerin ne olduğunu bilmeden, kulaktan dolma bilgilerle satın almayınız. Bitkiler elbette yardımcı koruyucu ürünlerdir ama hiçbiri kendi başına bir hastalığı iyileştirici değildir. Kaldıki bu bitkilerin hangi ortamda, hangi tarlada ve ne şekilde yetiştirildiğini de bilemezsiniz. Kaldı ki bazı bitkilerin yararı olsa bile doğrudan alınmasında sakıncalar vardır. Bir bitkinin yararı olabilir, ama o bitki çay şeklinde mi kullanılacak, doğrudan yemek suretiyle mi tüketilecek, yoksa başka şekilde mi kullanılacak gibi bilgileri doğru bir biçimde öğrenmeden asla kullanılmayınız. Ayrıca ilaç kullanıp kullanmadığınız da çok önemlidir. Çünkü birçok bitki, gidip alıp evde basit şekilde kullanılması gereken şeyler değildir. Kesinlikle bir bitkiyi kullanmadan önce bir uzman doktora danışmak, sonradan meydana gelecek sakıncalı durumları daha başlamadan önleyecektir.

Bitkileri Bilinçsiz Bir Şekilde Kullanmayın

Yakın zamanda bu tarz bitkilerin kullanımı sonucu meydana gelen olumsuz vakalar basında sıkça yer almaktadır. Zehirlenme vakaları, alerjik vakalar sıkça yaşanan durumlardır. Aldığınız sabunun içinde kullanılan kimyasal ( koku, renk verici ) katkı maddelerinin hangi oranda kullanıldığı çok önemlidir. Denetimsiz ortamda üretilen bu ürünlerin kullanılması sonrasında, cildinizde tahriş ve buna benzer rahatsızlıklar yaşamanız mümkün olabilmektedir.

Diğer önemli bir husus ise, kullandığınız bir bitkiden sonra alınmaması gereken ilaçlar vardır. Bitkinin bileşenleri aldığınız ilaçla birleşince ciddi problem doğurma riski vardır. Aşağıda örneklerini bulabilirsiniz.

  • Ekinezya ile asprin ve kortizon hapları asla birlikte kullanılmamalıdır.
  • Ginseng ile romatizma ilaçları, asprin, şeker ilaçları, kalp ilaçları ve idrar sökücülerle asla karıştırılmamalıdır.
  • Efedra ile burn açıcılar, tansiyon ve kalp ilaçları birlikte alınmamalıdır.
  • Hamile bayanların kullandığı bir takım takviye ilaçlar olabilir. Asla rahatlama, sakinleşme veya birtakım niyetlerle bilinçsizce bitki çayı niyetine sıvı tüketmemelidirler. Doktorlarına mutlaka danışmalıdırlar.

Mutlaka bilindik markaların, yıllardır kullandığınız markaların ürünlerini tercih ediniz. Şifa niyetine aldığınız bitkilerin kullanımı gelişigüzel olmamalıdır. Bir uzmana danışarak nasıl ve ne oranda kullanmanız gerektiğini mutlaka öğrenin. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde yanlış kullanılan tüm bu ürünler daha sonra sağlığınızı ciddi oranda tehdit edebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz