Bira Mayası Nedir, Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

  • Genel Sağlık
  • Bira Mayası Nedir, Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları için yorumlar kapalı
  • 632 kez görüntülendi

Bira mayası, hamur yapımında kullanılan tek hücreli bir mantar türü olan Saccharomyces cerevisiae mantarının hücrelerinin ezilip toz haline getirilip kurutulmuş haline denir. Bira mayası, hamur yapımında kullanılan bir maya türüdür. Bira mayasının acı bir tadı vardır ve Saccharomyces cerevisiae olarak adlandırılan tek hücreli mantardan yapılır. Bira mayası, bol miktarda krom, selenyum, potasyum, b vitaminleri, glukan ve lif içerir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bira mayasının çeşitli yararları tespit edilmiş olup, takviye hap formları piyasaya sürülmüştür.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Bira mayası, bira değildir. Alkolü yokdur.)

Bira mayası besin değerleri

Bira mayası karbonhidrat ve protein deposu olan bir maya türüdür. 3 yemek kaşığı bira mayası 95 kalori, 1 gram yağ, 10 gr karbonhidrat, 5 gr lif, 11 gr protein içerir. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, vitamin B-6 ve folat gibi B vitamininden oluşan yapısıyla günlük B vitamini ihtiyacının %25’ini karşılar.

Bir mayası kilo verdirir

Bira mayası en iyi protein kaynaklarındandır. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesi, proteinin enerji düzeylerini artırıp, kilo vermeye yahut mevcut kiloyu korumaya yardımcı olduğunu bildirmiştir.

Bira mayası kötü kolestrolü düşürür

Bira mayasında bulunan krom, doğal bir şekilde kandaki kolestrol düzeylerini korumaya yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, yapılan bilimsel araştırmalarda bira mayasının, düşük dansiteli lipoprotein düzeylerini (LDL) azaltmaya ve “iyi” kolesterol olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Bira mayasının cilde faydaları

Bira mayasında bulunan krom ve B-kompleks vitaminleri, akne, egzama ve seboreik dermatit gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, bira mayası takviyesi kullanmanın cilt kanserine yakalanma riskini azaltabileceğini bildiriyor. Bira mayasındabulunan biotin, tırnakları ve kuru saçları güçlendirmede de önemli rol oynayabilir.

Bira mayasının diğer faydaları

Lif, sağlıklı bağırsak ve sindirim sistemi için önemli bir besin maddesidir. Yetersiz lif alımı kabızlık ve mide, bağırsak sorunlarına neden olur. Bira mayası ise lif açısından önemli bir kaynaktır.

Bu maya, kişinin genel sağlığı korumak için gerekli olan B-kompleks vitaminleri açısından zengindir. Tek bir vitamin eksikliği bile sağlık sorunlarına neden olabilir ve bira mayası, tüm bu vitaminleri sağlar:

Tiamin (B1 vitamini)

Riboflavin (B2 vitamini)

Niasin (B3 Vitamini)

Pantotenik asit (Vitamin B5)

Piridoksin (B6 Vitamini)

Biotin (Vitamin B7)

Folik asit (B9 vitamini)

Bira mayasında bulunan RNA, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve pek çok hastalığı önler.

Bira mayasında, vücut için çok önemli fonksiyonları olan 16 amino asit ve 14 mineral mevcuttur.

Bira mayasındaki glukan, mevcut yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve egzama belirtilerini azaltır.

Bira Mayasının Ve Bira Mayası Tabletinin Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.