Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Nasıl Kurtulursunuz

Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Nasıl Kurtulursunuz

Bazı kişiler vücutlarında diğer insanlara oranla daha çok sıvı tutmaya eğilimlidir, bazıları ise kilo aldıklarında, hamilelikte, sıcakta, menopoz veya diğer etkenlerin varlığında su tutmaya eğilimlidir. İşte sizlere günlük olarak uygulandıklarında bir aydan kısa sürede aşırı sıvılardan kurtulmanızı sağlayacak doğal ilaçlar.

Greyfurt ve Karpuz Suyu

Sıvılardan kurtulmanızı sağlayacak iki olağanüstü gıda bulunur:

 • Greyfurt: Sıvı tutulmasını engellemek için çok etkili bir meyvedir. Ayrıca greyfurt yağ erimesi sağladığından, zayıflamak isteyen, karaciğerine dikkat etmesi gereken ve vücutlarını arındırmak isteyen kimseler için faydalıdır.
 • Karpuz:  Yüksek su içeriği sayesinde çok iyi bir diüretiktir. Ağırlığının %90’ından fazlası sudur. Her 100 gramda sadece 20 kalori içerir.

Bu iki meyveden birinin suyunu, günde 1-3 kez için. Tatlandırmak için şeker otu kullanabilirsiniz.

İkisinden birini tercih edebilir veya dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Size bu iki seçeneği sunuyoruz çünkü karpuzu daha ziyade sıcak havada tüketirsiniz, greyfurt ise kışın daha kolay bulunur. Eğer ikisini de bulamazsanız esansiyel greyfurt yağı alabilirsiniz (ağızdan kullanım için uygun olanı aldığınızdan emin olun). Her sabah biraz bal veya zeytinyağı ile karıştırarak bir damla tüketin.

karpuz-2

Soğan Çorbası

Soğanı yıl boyu bulabilirsiniz ama soğan çorbası sıcak olduğundan kışın soğan çorbasının keyfine daha çok varırsınız. Soğan vücuttan aşırı sıvının atılımını sağlar. İki veya üç  soğanı 1.5 litre suda yarım saat boyu haşlayın. Ana öğünler arası veya yemekten yarım saat önce için. Tatlandırmak için biraz deniz tuzu atabilirsiniz.

Ayak Banyosu

Özellikle ayak ve bacaklarınızda sıvı toplanması oluyorsa, atkuyruğu ve biberiye ile ayak banyosu yapabilirsiniz. Bir litre suyu 2 çorba kaşığı atkuyruğu ve 2 çorba kaşığı biberiye ile 5-10 dakika kaynatın. Ateşten alın, 10 dakika soğumaya bırakın, süzün ve yarım çorba kaşığı tuz ekleyin. Sıvı ılındığında ayaklarınızı 15-30 dakika içinde bekletin

SONY DSC

Bacaklara Soğuk Duş

Duş alırken suyun ısısını azaltın ve duş başlığıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Sağ bacağın dış kısmında yukarı doğru
 • Sağ bacağın iç kısmında aşağı doğru
 • Sol bacağın dış kısmında yukarı doğru
 • Dizinizin üstüne geldiğinizde sağ bacağa geçin ve sol bacağa geri gelin ve aşağı doğru devam edin
 • Eğer yapabilirseniz aynısını bacaklarınızın arka kısmıyla yapabilirsiniz. Dizler arasında geçiş yapmanıza gerek yok.

Bacaklarınızı kuruturken sert bir havlu kullanarak cildinize aşağıdan yukarı doğru hafifçe masaj yapın.

Bacak Masajı

Duştan çıkar çıkmaz bacaklarınızda kullanabileceğiniz bir losyon hazırlayabilirsiniz. Kullandığınız nemlendirici, aloe vera jel veya sebze yağı (badem, susam, zeytin…) gibi bir jeli baz olarak kullanarak, içine aşağıdaki aromatik yağlardan biri veya birkaçından biraz damlatın:

 • Biberiye
 • Cadı fındığı
 • Atkestanesi
 • Selvi

Bacaklarınızı bu karışımla aşağıdan yukarı doğru daireler çizerek nazikçe ovalayın.

Ayaklarınız Yüksekte Uyuyun

Bacaklardaki kötü dolaşımı ve ayaklarınızdaki aşırı sıvıyı önlemek için uyurken topukların altına bir yastık koymak basit bir tedavidir.  Ayrıca yatağa gitmeden önce ayaklarınızı yarım saat boyunca yukarıya kaldırıp duvara yaslayarak L şeklinde durabilirsiniz. Bu son egzersizi gün içinde yapabilirsiniz, özellikle de günün çoğunu oturarak veya ayakta geçiriyorsanız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz