Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yapılır-Bıldırcın Yumurtasının Protein Faydaları

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yapılır-Bıldırcın Yumurtasının Protein Faydaları

Bıldırcın yumurtası diğer kanatlıların (tavuk, kaz, hindi vb) yumurtaları ile kesinlikle karıştırılmaması ve kıyaslanmaması gereken bir yumurta türüdür. Bıldırcın yumurtası protein bakımından bir hayli zengin bir besin maddesi olup boy uzaması için kullanıldığı gibi bebeklerin daha zeki olmasını da sağlamaktadır. Ülkemizde de üretimi yapılan bıldırcın, küçük bir kanatlı hayvan olup, yumurtası da kendisi gibi küçük boyutlardadır. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi bsleyicilik açısından istisnai bir değere sahiptir. Şimdi bıldırcın yumurtası nasıl yenir, nasıl yapılır, faydaları zararları nelerdir, bıldırcın yumurtasının kullanımı ve üretimi gibi merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bin bir güçlükle dünyaya getirdiğiniz yavrularınıza her şeyin en iyisini ve en yararlısını vermek için uğraşırsınız. Hatta anneler bazen dedektif gibi bir bilim adamı edasıyla sürekli araştırırlar. Son yılların gözde yiyeceklerinin başında da hiç şüphesiz bıldırcın yumurtası gelmekte.

Bıldırcın yumurtasının çocuklara faydaları:

“Fosfor ve protein deposu”
Eskiden bıldırcın yumurtası çok daha fazla önerilirdi. Ancak içindeki yüksek östrojen hormonundan dolayı artık bu haftada bir defaya indirildi. Çünkü bu yeterli oluyor. Haftada bir kez ve pişirilerek verilmesini tavsiye edilmektedir. Bir tavuk yumurtasının 5′de biri küçüklüğünde olan bıldırcın yumurtası fosfor ve protein açısından çok zengindir. Normal yumurtadan 5 kat fazla fosfor, 8 kat daha fazla protein var. Hatta içinde B1 ve B2 vitaminleri de yüksek oranda mevcuttur.

Ancak içerdiği östrojen hormonu nedeniyle sadece haftada bir kez yedirilmesi gerekmektedir. Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Pişirilme tekniğine de dikkat edilerek, fazlaya kaçmadan çocuklarınıza bıldırcın yumurtası vermemizde hiçbir sakınca yoktur.

“Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur”
Hayvansal proteinlerin, verdikleri yüksek enerjinin yanı sıra çocuklardaki bedensel gelişimin sağlıklı olarak gerçekleşmesine de yardımcı olmaktadır.

Bıldırcın yumurtası çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur. Katı pişirilerek çocuklara belli bir düzen içinde verilmelidir. Çiğ yumurta yemek, normal yumurtada dahi büyük bir tehlikedir. Çiğ yumurtada bakteriler olabilir. Salmonella denilen tifoya neden olan bakteri, en çok çiğ süt ürünlerinde bulunur. Hatta bu bakteri çiğ yumurtanın kabuğundan bile içeri girebilir. Hatta geçen yıl kuş gribinde mutlaka yumurtaları sıcak suyla yıkayarak ve çok kaynatarak yiyin diye önerilerde bulunuyordu. Bu nedenle ne bıldırcın, ne de normal yumurtanın çiğ olarak yenilmesi doğru değildir.

Bıldırcın yumurtası boy uzatırmı?

Bıldırcın yumurtasının protein değeri gram olarak yüksek olduğu içi ve fosfor, kalsiyum gibi kemik yapısını güçlendiren mineraller bakımından da zengin olduğu için 18 yaşına kadar tüketilmesinin boy uzatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Hayvansal proteinlerin, verdikleri yüksek enerjinin yanı sıra çocuklardaki bedensel gelişimin sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtaları gelmekte olup, bu yumurtaların da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik göstermmektedir. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklıdır.

Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir. Bıldırcın yumurtasının bu hastalıklara iyi gelmesiyle ilgili, bilimsel kitaplara girmiş deneysel bir veri olmamasına karşın, bize, (çocuğuma bıldırcın yumurtası yedirebilir miyim?) diye soran kişilere, bıldırcın yumurtasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta, bıldırcın yumurtası, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur.

Protein Açlığına Bıldırcın Yumurtası
Ülkemizde hayvansal protein tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük seviyede kaldığını vurgulayan Bahtiyarca, bu açığın kapatılmasında, son yıllarda eskiye oranla daha rahat bulunabilen bıldırcın yumurtasının etkili olabileceğini söylenmektedir. Bıldırcın yumurtasının çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçiminin, rafadan yenmesidir. Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak, özel bir protein içeren yumurta akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yapılır-Bıldırcın Yumurtasının Protein Faydaları

Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtası besin değeri açısından son derece zengin olup özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu bıldırcın yumurtasının, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmktedir. Bıldırcın yumurtasının en doğru tüketilme biçiminin ise rafadan yenmesi olup çiğ tüketilmemesi önerilmektedir.

Bıldırcın yumurtası ne işe yarar:

Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde,
Çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında,
Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında,
Kansızlık ve anemi tedavisinde,
öneriliyor. Ayrıca;
İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği içerir.
Yüksek enerji ve protein içerir.
Vitamin ve minarel değeri çok yüksektir.
İdame dozu (tedavisi)
Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz.
Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz.
Çalkalıyorsunuz.
Bir bardak süte tamamlıyorsunuz.
Karışımı oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkardıktan 10 dakika sonra içiyorsunuz.
15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Öksürük, alerjik şikayet kalmıyor.
Ayda 5-10 adet yumurta içmeye en az 3 ay devam ediyorsunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz