Biberiye’nin Sağlık İçin Şaşırtıcı Faydaları !

Biberiye’nin Sağlık İçin Şaşırtıcı Faydaları !

Biberiye, güçlü antioksidan, antiseptik, anti-kanser, anti-inflamatuar ve dezenfektan özelliklere sahiptir. A ve C vitaminleri, tiamin, riboflavin, folat, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve bakır gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Biberiye esansiyel yağının odunsu, narenciye benzeri kokusu güzellik ürünlerinde de bulunur ve aromaterapi için kullanılır. Sağlık ve güzellik kullanımlarının yanı sıra, biberiye ayrıca popüler bir mutfak bitkisidir. Taze ya da kurutulmuş biberiye çorba, sandviç, salatalar ve hatta enfüze edilmiş yağ yapmak için kullanılabilir. Artı, biberiye çayı popüler bir içecektir.

Biberiye’nin sağlığa faydaları ise ;

1.Kan Akışını Uyarır.

Biberiye, kan dolaşımını iyileştiren mükemmel bir bitkidir. Bu da tüm hayati organlara hayati besinler sağlar ve vücudunuzdaki metabolik faaliyetleri artırır. Dolaşımı teşvik etmek için düzenli olarak biberiye çayı için. Zayıf sirkülasyon nedeniyle sık sık kol ve bacaklarda soğuk ekstremitelerden muzdarip olursanız, etkilenenbölgelere biberiye   yağıyla masaj yapın.

2.Bellek Artırır.

Biberiye, hafızayı ve zihinsel odaklamayı iyileştirmeye yardımcı olan etkili bir bilişsel uyarıcı olarak çalışır . Beyin dalgası aktivitelerini arttırmak ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullara karşı korumak için kullanılabilir. Araştırmacılar biberiye aromasına maruz kalmanın bilişsel performansı ve ruh halini artırabileceğini bulmuşlardır.
Ayrıca biberiye bellek artırıcı özellikleri vurgulanmaktadır. Mendilinize ya da oda difüzörüne 2 veya 3 damla ekleyerek biberiye yağı aromasından nefes alın.
Ayrıca taze veya kurutulmuş yapraklardan yapılmış biberiye çayı içmeye başlayabilirsiniz. Çayı yapmak için, 1 çay kaşığı biberiye otunu  bir bardak sıcak suya ekleyin, demlendirin , süzün ve günde 1 kez için.

3.Baş Ağrısını Hafifletir.

Biberiye analjeziktir yanı sıra anti-inflamatuar özellikler  içerir. Böylece, baş ağrısı tedavisinde yardımcı olabilir. Migrenin ağrısını ve ciddiyetini azaltmaya bile yardımcı olabilir.  1 çorba kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağını karıştırın. Ağrıyan bölgelere ( alnınıza ve şakaklara ) masaj yapınız. Bu yağı koklayarak bile baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Soğuk veya burun tıkanıklığına bağlı baş ağrıları için, sıcak sudolu br kaba yada jakuziye birkaç damla biberiye yağı ekleyin ve buharı teneffüs edin.

4.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Biberiye, bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilecek farklı hastalıklara ve patojenlere karşı güçlü bir savunma sağlar. Antioksidan, anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahip rosmarinik asit, betülik asit, karnozol ve kafeik asit gibi fitokimyasalları içerir. Bu bileşikler , oksidatif strese ve hücresel hasara neden olan serbest radikalleri nötralize etmekte önemli bir rol oynamaktadır .Kendinizi sağlıklı ve soğuk, öksürük ve diğer sağlık problemlerinden uzak tutmak için günde 1-2 bardak biberiye çayı içiniz

5.Sindirimi İyileştirir.

Biberiye, safra salınımını düzenler ve besin kaynaklı patojenlere engel olduğu için mideniz için mükemmeldir. Ayrıca, iştahı tetikler ; Hazımsızlığı tedavi eder; Ve şişkinlik ve kabızlığı hafifletir. Bir bardak sıcak suda 1-2 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. 5 dakika boyunca demleyin. Bu bitki çayını günde 2-3 kez içilir.
Kabızlığı gidermek için, birkaç damla biberiye yağı, 2 çorba kaşığı bir taşıyıcı yağ içerisinde karıştırıp abdominal  ( karın ) alanınızı onunla masaj yapabilirsiniz.

6.Yüksek Kan Şekeri Önler.

Diyabetik insanlar kan şekeri düzeylerini düzenlemek için biberiye kullanabilirler. Biberiye özütleri, açlık plazma glikozunu ve kolestrol düzeylerini düşürebilir ve bu da Tip 2 diyabet ve diğer metabolik koşulları yönetmeye yardımcı olur.Bir araştırma, biberiye ve kekik gibi bitkilerin anti-diyabetik özelliklerine dikkat çekiyor. Bu bitkiler, insülinin salgılanmasını teşvik eden enzim dipeptidil peptidaz IV’ü inhibe eder. Her gün bir bardak biberiye çayı içiniz . Diyabet kontrolü için bu bitkiyi kullanırken, kan şekeri düzeylerini izlemeye dikkat edin. Ayrıca, reçeteli ilaçlarınızı doktorunuzun talimatlarına uygun olarak almaya devam edin.

7.Enflamasyonu Azaltır.

Biberiye, antienflamatuar ve analjezik özellikleriyle ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için yararlıdır. Artrit ağrısı, siyatik sinir ağrısı, gut ağrısı, bel ağrısı ve boynu hafifletmeye yardımcı olur. Antispazmodik özelliklerinden dolayı, bu bitki menstruasyon ağrılarını azaltmaya da yardımcı olur.

Zeytinyağının 2 çorba kaşığı bir mikrodalgada birkaç saniye ısıtın. Içinde 2-3 damla biberiye yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye bu yağla 5 dakika boyunca masaj yapın. Rahatlamak için günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.
1-2 bardak biberiye çayı yapın, içinde bir bez ıslatın ve etkilenen bölgede 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Kas ağrısını tedavi etmek için bunu birkaç kez yapın.

8.Stres ve Kaygıyı Azaltr.

Biberiye’nin tatlı aroması zihninizi temizlerken ve stresden kurtarmada etkilidir. Sakinleştirici doğası gergin kasları rahatlatmaya bile yardımcı olur.Bir çalışmada, araştırmacılar biberiye yağı solunumunun sinir sisteminin öznel duyguları ve faaliyetleri üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırmacılar, biberiye yağına yaklaşık 1 saat maruz kalmanın katılımcıların daha taze hissetmelerine ve daha uyanık ve neşeli olmalarına yardımcı olduğunu buldular . Stres ve kaygı ile mücadele etmek için aromaterapi difüzörü veya buharlaştırıcıya birkaç damla biberiye esans yağı ekleyin.

9.Solunum Problemlerini Tedavi Eder.

Bu aromatik bitkiyi, yatıştırıcı, antibakteriyel ve antispazmodik özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonu ve bronşiyal astım gibi solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca ağız kokusunu hafifletmeye yardımcı olur.

Birkaç damla biberiye yağı, 2 çorba kaşığı zeytin yağı veya herhangi bir taşıyıcı yağda karıştırın. Göğsünüzü bu yağla birkaç kez masaj yapın.
Bir kaba sıcak su doldurun. İçine 2 veya 3 damla biberiye yağı koyun ve solunum sorunlarından kurtulmak için aromayı soluyun.

10.Saç Uzaması İçin Faydalıdır.

Bu harika ot, saç büyümesini de uyarır . Kafa derisinde kan dolaşımını sağlar ve daha fazla besleyici maddenin saç folliküllerine ulaşmasını ve saç uzamasını sağlar.

Bir araştırmada, biberiye aromaterapisinin alopesi areatların tedavisinde kullanılabileceğine işaret ediyor. Ayrıca, antibakteriyel kalitesi saçları nazikçe temizler ve kaşıntıyı ve kepeklenmeyi önler.

2-3 bardak sıcak suya bir avuç taze biberiye ekleyin ve 15 dakika kadar demleyin. Bitkiyi süzün ve soğumasına izin verin. Haftada birkaç kez bir saç durulama suyuna ekleyerek kullanın.
Alternatif olarak, zeytin veya hindistancevizi yağını ısıtın içine birkaç damla biberiye esansiyel yağı ekleyin ve kafa derinize haftada 2 veya 3 kez masaj yapın. Saçlarınızı yıkamadan önce şampuanınıza birkaç damla biberiye esans yağı ilave edebilirsiniz.

4 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı, yarım  çay kaşığı jojoba yağı, biberiye ve damla lavanta yağı, her damla kekik ve sedir ağacı yağı 3 damla ekleyin. Kafa derinizi bu karışım ile masaj yapın. Saçınızı sıcak bir havluyla sarın. Gece boyunca veya en az 40 dakika bekletin. Ertesi sabah, her zamanki gibi saçlarınızı şampuanlayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

Ayrıca Gebelik sırasında biberiye esans yağı kullanmaktan veya epilepsi, hipertansiyon veya kanama bozukluklarınız varsa kaçının.
Homeopatik ilaçlar alırken bu bitkiyi almayın. Biberiye yağını cilt üzerinde kullanmadan önce, alerjik reaksiyon olasılığını ortadan kaldırmak için bir yama testi yapın.
Böbrek hasarı kadar mide ve bağırsak tahrişine neden olabileceğinden bol miktarda biberiye tüketmeyin. Kurumuş biberiyeyi, serin, karanlık ve kuru bir yerde, hava almayan bir kapta saklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz