Biberiye Çayının Faydaları, Nasıl Demlenir, ZayıflatırMı?

Biberiye Çayının Faydaları, Nasıl Demlenir, ZayıflatırMı?

Ülkemiz pek çok şifa deposu olan bitkilerin bulunduğu en güzel ülkelerin en başında yer almaktadır. Bu bitkiler arasında yer alan biberiye çayı çok faydalı ve zayıflatma özelliği bulunan bir bitkidir. Her türlü yemeklerin içine de konulan bu bitki neredeyse her yemek yapılan yerlerde bulunmaktadır.

Biberiye Bitkisi Hakkında

Akdeniz Bölgesinde yetişen ve ballıbabagiller familyasından gelen biberiye bir bitki türüdür. Genel olarak yetişmiş olan bir biberiye bitkisinin boyu 2 metreye kadar ulaşmaktadır. Yaprakları kokulu ve iğneye benzemektedir. Bu bitkinin çiçekleri mavi ve eflatun renkte açmaktadır. Açan çiçeklerden biberiye esansı çıkartılmaktadır. Ayrıca biberiye bitkisi yapılan yemeklere daha hoş bir aroma ve lezzet vermesi için baharat olarak da kullanılmaktadır. Şifalı olan bu bitkiyi her türlü aktar ve marketlerde bulmak mümkün olmaktadır.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Yapraklarını dökmeyen ve küçük bir ağaca benzeyen biberiye bitkisinin çama benzeyen kokusu nedeni ile özellikle et yemekleri ve balık pişirirken çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca tüm mutfaklarda bir çok yemeğe tat vermesi nedeni ile baharat şeklinde tüketilmektedir. Biberiye bitkisi yıl boyu rahatlıkla kullanılabilir ve pek çok faydaları bulunmaktadır. Biberiye çayının faydaları sayesinde bir çok alanda kullanılmaktadır. Bitkinin faydaları şunlardır;

 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları tedavisinde yardımcı olur,
 • Hafızanın güçlenmesini sağlar,
 • Kabızlığı giderme gücü vardır,
 • Hazımsızlığı ortadan kaldırır,
 • Konsantrasyonun artmasına yardımcı olmaktadır,
 • Toksinlerin vücut içinden dışarı atılmasını hızlandırır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir,
 • Kalp ve beyin gibi hayati olan organlara daha da fazla oksijen taşınmasına biberiye yardımcı olmaktadır,
 • Stresin azalmasına yardım olur,
 • Kan dolaşımının artmasını sağlar,
 • Baş ağrısı ve özellikle migren ağrılarının hafiflemesi için kullanılır.

Biberiye Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Her yönü ile çok fazla faydası bulunan biberiye çayı bir takım hastalıkların iyileştirilmesinde de bir çok faydaları bulunmaktadır.  Bu hastalıkların başında romatizmal ve alerjik hastalıklar gelmektedir. Kalp – damar hastalıkları, paraziter rahatsızlıklar, astım, kan dolaşımı hastalıkları, karaciğer hastalıkları, ishal, kabızlık, safra kesesi taşı, adet sancısı, düşük tansiyon, migren, öksürük, bronşit, mide ve bağırsak sonlarına karşı çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Biberiye bitkisi hem çay olarak hem de baharat olarak kullanmak mümkün olmaktadır.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye çayını demlemek sanıldığından daha kolay ve pratiktir. Kurutulmuş biberiyeler baharat kıvamında öğütülür. Baharat halinde olan biberiyeden iki tatlı kaşığı bir çay fincanına eklemek yeterli olacaktır. Biberiye bitkiniz aktarlardan aldığınız gibi biraz iri yapraklı ise ölçü olarak bir tutam kadar yeterlidir.

Fincan içine koyduğunuz biberiyenin üstüne kaynar su eklenir ve ortalama  5 ya da 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Eğer biberiye çayı yapmak için kullanacağınız biberiye taze ise bir büyük fincan çay için  bir çay kaşığı ölçüsünde biberiye tam kıvamında olmasını sağlayacaktır.

Demlenmiş olan biberiye çayının içine limon ekleyebilirsiniz. Hatta bal ile tat vererek içmeniz mümkün olmaktadır. çay demlemek için kullanmış olduğunuz biberiye miktarını az kullanırsanız çayınız açık olur, yahut miktarı çoğaltırsanız çayınız çok daha kuvvetli olacaktır. genel olarak tavsiye edilen bir gün içinde yemeklerden sonra sadece bir bardak olarak belirtilmektedir. Biberiye çayı faydaları bu şekilde olup yan etkileri var mı yazının devamında.

Biberiye Çayının Yan Etkileri  Nelerdir?

Biberiye çayının faydaları çok fazla olan büyük bir şifa deposudur. Genel olarak biberiye alerjiye neden olan bitkilerin içinde bulunmayan bir bitki türüdür. Ancak bu bitkinin yan etkisi olma ihtimali sebebi ile hamileler için fazla önerilmez. Hamilelik ve emzirme dönemleri çok hassas dönemler olduğundan dolayı biberiye çayını kullanmadan önce kesinlikle bir doktara baş vurulması gerekir.

Bu bitki çayı kullanan kişilerin bazı rahatsızlıklarının bulunmaması çok önemlidir. Özellikle kolit ve mide ülserine benzeyen kanamalı hastalıkları olan kişilerin biberiye çayını içmeleri çok da doğru olmaz. Bunların dışında yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunan insanların biberiye bitki çayını kullanmaması gerekmektedir.

Biberiye Çayının Zararları Nelerdir?

Tüm bitkilerin olduğu gibi biberiye bitkisinin de bazı durumlara karşı zararları bulunmaktadır. Biberiye çayı ani tansiyon yükselmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerin kullanması pek tavsiye edilmez. Bitkinin içinde bulunan oleanolic asit hamilelik sırasına düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalınmasına yol açabilir. Biberiye çayının fazla oranda kullanıldığı zaman çok önemli alerjik reaksiyonların meydana gelmesine yol açar. Çok nadiren olsa da bu çay bazı kişilerde kullanım sonrası ishal gibi rahatsızlıkların oluşmasına yardımcı olabilir.

Biberiye Çayı ZayıflatırMı ?

Biberiye bitkisi çok eski yıllara dayanan en önemli şifa deposu olan ve ülkemizde yer alan çok önemli bir bitki türüdür. Gün geçtikçe hem ülkemizde hem de dünya da kiloların şikayetçi olan pek çok kişi vardır. Bu neden ile kilo vermek için bir çok yöntemi denerler ve bazen istenilen sonuçları elde edemezler. Son zamanlarda çok daha popüler olan biberiye çayı son derece mükemmel bir detoks kaynağıdır. Vücut içinde biriken toksinler, yağ ve diğer zararlı olan tüm maddeler sağlık konusunda kesinlikle iyi değildir. Bu etkenler karaciğerin görevini yavaşlatır ve kilo vermenizin önüne geçerler.

Biberiye çayı zayıflatırmı? Düzenli bir şekilde 7 gün boyunca içilmiş olan biberiye çayı zaman içinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Biberiye çayı zayıflatır ve daha zinde kalmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca biberiye çayı son derece sindirimi geliştirir ve besinlerin çok daha çabuk bir şekilde parçalanmasını sağlamaktadır. Bu sayede sindirim sorunlar ve şişkinlik gibi sorunlar ortadan kalkmış olacaktır. Yemeklerden önce tüketilen biberiye çayı sizlere tokluk hissi vermesinden dolayı kolay bir şekilde zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Vücut içinde bulunan yağların hızlı emilmesini engellemektedir.

Biberiye Bitkisi Zayıflamak İçin Kullanımı

Biberiye bitkisinin özellikleri nedeni ile hem çay olarak hem de baharat olarak kullanılmasının yanı sıra bitkinin yağ olarak kullanımı da çok daha yaygın olmaktadır. Biberiye yağı incelmek istediğiniz bölgeye organik biberiye yağını eline biraz alarak 10 ya da 15 dakika boyunca masaj yapılması sureti ile sürün. Bu işlemi gün içinde bir defa yapmanız yeterli olacaktır. yağı sürdüğünüz yeri streç film ile sararak yürüyüş yapabilir ve böyle daha çabuk incelmeniz mümkündür. Biberiye bitkisinin fiyatları aktarlarda ya da marketlerde çok daha uygun olarak satışı yapılmaktadır. Bu bitki daha pek çok durumlarda etkili olan en önemli şifa deposudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz