Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

100 Yüz gram bezelyenin besin maddelerini özetle şöyle ifade edebiliriz: 18-20 gram kuru madde 5-7 gram protein,0-3 gram yağ, 10,14 gram karbonhidrat, kalorisi 63’tür.
Bezelye, yemeklik baklagiller içerisinde sevilen, çok yararlı bir sebzedir.Bezelyenin taze tanecikleri, taze olarak veyahutta konserve halinde bol miktarda tüketilebilir.
Bezelyenin faydaları oldukça çoktur. Taze bezelyenin kalori değeri çok yüksek olduğu gibi protein ölçüsüde oldukça fazladır. Bu haliyle tam bir proteinsel ve enerjisel ambardır.
Bezelyede ayrıca  bulunan kalsiyum, fosfor,demir gibi mineraller ile A, B, Bl, B2, ve C gibi vitaminler de bol miktarlarda vardır.
Taze kabuğu ile yemeği yapılan arakiye türü ise ayrı bir lezzet kaynağıdır.
Bezelye, pekçok yemeği ile mutfağımıza tad ve lezzet getirirken sağlığımıza da sayılamayacak faydaları vardır. Karaciğer ve safra kesesinin çalışmalarını düzene koyar. Vücudu kuvvetlendirdiği gibi kansızlığı da giderir.

İçerdiği yüksek miktarda protein yardımı ile et için sağlıklı bir seçenek şekilde kabul edilmekte. Bezelye diğer sebzelerde bulunanın hemen hemen iki katı miktarda protein içerir.

-Düşük kalorili içeriğe sahiptir ve kilo vermek isteyenler için faydalıdır.

-Kandaki kolesterolü düşürdüğü bilinen nikotinik asit olarak isimlendirilen bir kimyasal maddeyi içerir.

-Bezelyede bulunan yüksek oran veya  miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye destekçi olur ve bizi bir çok enfeksiyondan korur.

-Al kan hücresi kümelerinin çözünmesine destekçi olan “lektinler” adı verilen hususi nebat proteinleri içerir. Bunlar kan pıhtılarının oluşumunu engellemeye destekçi olur.

-içerdiği karotenoid ve lutein varlığı sebebi ile, ıslak ile bağlantılı makula dejenerasyonu ve katarakt riskinin azaltılmasında destekçi olur.

Bezelyenin yüksek oranda lif içeriği kabızlık şikayeti olanlar için faydalıdır.

-Yüksek oranda protein ve nişasta içeriği sebebi ile en fazla gövde geliştirici gıdalardan biri şekilde kabul edilir.

-B6 vitamini ve folik asit için iyi bir kaynaktır. Bu besinler homosistein denilen kollajen çapraz bağlanmasını engelleyen bir molekülün oluşumunun azaltılmasına ve osteoporoza sebep olabilmektedir. Böylece, kemik sağlığını korumak için yararlıdır.

-Bezelye normal kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan demir sağlar. Demir eksikliği yorgunluk, kansızlık, bağışıklık fonksiyonlarının azalması ve öğrenme sorunlarına sebep olabilmektedir.

-Enerji derecesini korumaya destekçi olur.

-Bezelye enerji üretimi için, karbonhidrat metabolizması ve bazı sinir fonksiyonlarına destekçisi olur.

-Antioksidan açısından varlıklıdır ve bazı kanser kitlelerini önlemede yararlıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz