Beyinde Leke Neden Oluşur, Nasıl Tespit Edilir?

Beyin vücudumuzun en önemli organlarındandır. X-rayde ve diğer taramalarda beyinde görülen lekeler pek çok nedenden kaynaklanabilir. Beyin lezyonları olarak da bilinen beyin lekeleri genellikle alakasız bir semptomla hastaneye başvurduğunuzda tesadüfen saptanır. Bu lezyonlar, genelikle, manyetik rezonans görüntüleme testi, MRG veya CT taramasından geçtikten sonra tespit edilir.

Beyinde leke nedenleri

Beyinde leke, siyah veya beyaz noktalar geçmişte yaşanan bir yaralanmadan geriye kalmış olabilir. Diğer yandan testlerde saptanan beyindeki koyu renkte olan nokta tümörden, lezyon anevrizmaya veya konjenital beyin anormalliğine kadar bir çok nedenden de meydana gelmiş olabilir. Teşhis için daha fazla test gerekebilir ya da doktorunuz lezyonu değişikliklere göre izlemeye alabilir. Ms hastalığı da beyinde beyaz leke görülmesi nedenlerindendir.

Beyinde lekenin özellikleri

Beyin kökenli beyin tümörlerine primer beyin tümörü denir. Vücudun başka bir yerinden beyne sıçramış beyin tümörüne metastatik beyin tümörleri denir. Baş ağrısı ya da görme kaybı gibi diğer nörolojik semptomlar görülmesi durumunda da beyin lekelerinin nedenini tespit için test istenebilir. Kan dolaşımına enjekte edilmiş boya, potansiyel beyin tümörünü vurgulamak için kullanılabilir.

Beyinde leke nasıl tespit edilir?

Beyin lezyonlarını saptamak için en çok MRG kullanılır. MRG teknolojisindeki ilerlemeler doktorların beyindeki lekenin ilişkili olduğu hasarı ve altta yatan bu anormalliğe neden olan sebebi saptamasına yardımcı oluyor.

Beyin lekesi için dikkat edilmesi gereken noktalar

Amerikan Beyin Tümörü Derneğine göre doktorunuz beyin tümörü ve lezyonları belirlemek için tarama isteyebilir fakat tümörü saptamanın tek kesin yolu biyopsidir. X-ışınları ve taramalar beyin lekesinin varlığını saptayabilir ve kafatasının durumunu belirleyerek ameliyata yardımcı olur.

Beyindeki lekenin beyin tümörü kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi için diğer testlerde gereklidir. Biyopsi kafatasında küçük bir kesi yaparak ve bu parçayı laboratuarda mikroskop altında inceleyerek yapılır. Omurganın üst kısmından sıvı alan spinal tap tümörde kanser varlığını belirlemek için kullanılır.

Beyinde Lezyon Nedir, Beyin Lezyonunun Nedenleri Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz