Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

 • TANITIM
 • Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar için yorumlar kapalı
 • 671 kez görüntülendi

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroşirürji veya bilinen adıyla beyin ve sinir cerrahisi, beyinden ve omurilik dokusundan kaynaklanan rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için çalışan bir tıp dalıdır. Bu anabilim dalı, tümör ve felç gibi ciddi rahatsızlıklarla birlikte yaralanmalar ve kanamalar için de çalışır. Bu tıp dalında çalışan doktorlara nöroşirürjiyen adı verilir.

Peki, beyin cerrahisi ne yapar, beyin cerrahisi hangi hastalıklara bakar? Bu soruların yanıtı oldukça geniş bir alanı kapsar çünkü beyin ve sinir cerrahisinin ilgilendiği hastalık sayısı oldukça fazladır. Bu hastalıklara uygun çok fazla sayıda tedavi yöntemi de bulunur.

Beyin ve Sinir Cerrahisinin Baktığı Hastalıklar

“Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıklara bakar? Beyin ve sinir cerrahisi ne ile ilgilenir?” gibi sorular hastalar tarafından sıklıkla sorulur. Bu alan genellikle beyin dokularından kaynaklanan hastalıklarla ilgilenir. Aynı zamanda omurilikten kaynaklanan rahatsızlıklar da beyin ve sinir cerrahisinin alanlarındandır. Özellikle bu dokuları baskılayan beyin tümörleri, bel ve boyun fıtığı, yaralanmalar, beyin dokusunda bulunan damarların tıkanıklığı, bu damarlarda meydana gelen anevrizma gibi durumlarla beyin ve sinir cerrahisi ilgilenir.

Kelime olarak “Sinir sistemi yaralanmalarını iyi eden” anlamına gelen nöroşirürjide çeşitli cerrahi yöntemler ve teknolojik cihazlarla tedavi uygulanır.

Önemli Beyin ve Sinir Hastalıkları

Toplumda beyin ve sinir hastalıkları oranı oldukça yüksektir. “Beyin ve sinir cerrahisi bölümü hangi hastalıklara bakar?” sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

 • Beyin damar tıkanıklığından veya başka nedenlerden ötürü ortaya çıkan felç, inme gibi hastalıklar
 • Beyindeki damarlarda baloncuklaşma olarak kendini gösteren, hayati risk oluşturan anevrizma
 • Beyin dokusunda, beyin zarında veya omurilikte oluşan kanamalar
 • Beyin ve omurilikte bulunabilen tümörler
 • Kaza ve yaralanmalara bağlı meydana gelen beyin ve sinir hastalıkları
 • Fıtık
 • Pediatrik rahatsızlıklar (Çocuklarda görülen beyin ve sinir hastalıkları)
 • Parkinson hastalığı ve buna bağlı beyin pili ameliyatı

Özellikle tümör, felç, inme, kanama gibi durumlar acil müdahale edilmesi gereken hastalıklardandır. Beyin ve omurilik tümörlerinin birinci evreden dördüncü evreye kadar daima takip edilmesi ve tedavilerin uygulanması önemlidir. Bu gibi hastalıklar hayati risk taşır ve sonuçları kötü olabilir. Bu nedenle kendinizde veya çevrenizdeki birinde bu hastalıklardan birinin bulunduğundan şüphe ederseniz en kısa sürede bir cerraha danışmanız önerilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

Beyin ve sinir cerrahisi doktorları, bu alanda ilerlemek için 6 yıllık tıp eğitiminin yanı sıra 5 yıl da uzmanlık eğitimi alırlar. Çeşitli sınavlar ve eğitimlerle beyin ve sinir cerrahı olan doktorlar, meslek hayatları boyunca çalışmaya ve daha fazlasını başarmaya devam ederler.

Önemli beyin ve sinir cerrahisi doktorlarına DoktorBul’dan ulaşabilirsiniz. DoktorBul, şehrinizdeki onlarca doktoru görebilmenizi, en iyi cerrahlarla tanışmanızı ve bu cerrahlardan randevu alabilmenizi sağlar. Bu cerrahlar için hastaların yaptığı yorumlardan da bilgi alabilir ve kendiniz için en iyi cerrahı seçebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.