Beyin Titremesinin Ardındaki Gizem

Beyin Titremesinin Ardındaki Gizem

Beyin titremesi, antidepresan gibi belirli ilaçların kullanımı bırakıldığında ortaya çıkan bir histir. Bu durumu yaşayanlar, genellikle beyinlerine elektrik şoku verilmiş gibi hissettiklerini anlatırlar. Bazılarıysa beyninin kısa süreli bir titreme yaşadığını söyler. Beyin titremesi gün içinde tekrar eden şekilde olabildiği gibi uyurken olup sizi uykudan uyandırabilir.

Acı verici bir durum olmasa bile, çok rahatsızlık veren ve moralinizi bozan bir durum olabilir. Beyin titremesine neyin sebep olduğunu ve nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Beyin Titremesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Beyin titremesi için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Beyin Titremesine Ne Sebep Olur?

Beyin titremeleri, gizemini koruyan bir durumdur. Fakat genellikle hastalar antidepresan gibi seçici serotonin geri alım engelleyici ilaçları almayı bıraktıktan sonra bu durumun oluştuğunu rapor etmişlerdir.

Yaygın olarak kullanılan seçici serotonin geri alım engelleyiciler:

 • Sertralin
 • Eskitalopram
 • Fluoksetin
Bu ilaçlar beyindeki serotonin miktarını artırmaya yararlar. Bazı uzmanlar bu durumun, ilaç kullanımını bırakmaya bağlı olarak serotonin miktarının düşmesiyle beyin titremeleri oluşturduğunu düşünüyor.

Ama insanlar beyin titremesi durumunu diğer ilaçları bıraktıkları zaman da yaşarlar. Beyin titremesine sebep olacak ilaçlar:

 • Benzodiazepin
 • Amfetamin
Bazı insanlar uyuşturucu kullandıkları için beyin titremesi yaşarlar.

Bu ilaçlar, beynin gama aminobutirik asit aktivitesini artırır. Beyindeki kimyasal seviyelerinin düşük olması bu titremeleri artırır. Bu yüzden, bazı uzmanlar beyin titremelerinin çok küçük ve belli bir bölgeyi etkilediğini düşünürler. Fakat bu teori henüz doğrulanmış değildir. Beyin titremelerinin sağlığı olumsuz etkilediğine yönelik bulgular da yoktur.

Şimdilik doktorlar beyin titremelerine, ilacı bıraktığınızda ortaya çıkan diğer etkilerle birlikte kesilme sendromu diyorlar. Bu belirtiler ilacınızı bırakmanızdan ya da ilacın dozunu azaltmanızdan birkaç gün sonra veya birkaç hafta içinde ortaya çıkarlar.

İlacı bıraktığınızda kesilme sendromu yaşadığınız herhangi bir şeye bağımlı olmak zorunda değilsiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin titremelerinin kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Bazı kişiler, balık yağı takviyesinin bu belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu söylese de bu iddiayı kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur. Yine de, balık yağı takviyesi kullanmak güvenlidir. İşe yarayıp yaramayacağını görmek için balık yağını deneyebilirsiniz.

Kullandığınız ilacın dozunu yavaş yavaş azaltarak da beyin titremesi yaşama olasılığınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza doktorunuzla karar vermeniz çok daha iyi olur. Doktorunuz içinde bulunduğunuz duruma göre doz ayarını daha kontrollü bir şekilde azaltabilir. Dozajı etkileyecek faktörler:


 • İlacı kullanma süreniz
 • Şu anki dozunuz
 • İlacın yan etkilerini görüyor olmanız
 • Geçmişte ilacı bıraktığınızda kesilme sendromu yaşayıp yaşamadığınız
 • Genel sağlık durumunuz

İlacın dozunuzu yavaşça azaltmak vücudunuza ve beyninize bu duruma uyum sağlaması için daha fazla vakit kazandırarak kesilme sendromu yaşamanızı önler. Özellikle antidepresan gibi ilaçları kullanmayı birden bırakmayın.

Yavaş Yavaş Azaltmanız için İpuçları

İlacınızı azaltmayı düşünüyorsanız, bu geçişi daha hafif atlatmanız için birkaç ipucundan faydalanabilirsiniz.

İşe yaramadığı için mi ilacınızı bırakıyorsunuz? Yoksa sizi olumsuz etkileyen yan etkileri olduğu için mi? Artık kullanmanız gerekmediğini mi düşünüyorsunuz? Bu soruları öncelikle doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ilacınızın dozunuzu ayarlamak ya da başka bir ilaca geçiş yapmak gibi öneriler sunabilir.
İlaçlarınızın dozunu azaltmak, kesilme sendromu yaşamanızı engelleyecektir. Bu yüzden, bütün olarak kullandığınız ilacı önce yarım olarak, sonra da çeyrek olacak şekilde kırarak kullanabilirsiniz.
Doz azaltma programınızın sonuna geldiğinizde neredeyse hiçbir şey içmiyor gibi hissedebilirsiniz. Ama bu en ufak dozu bile, ilacı kullanmayı tamamen bırakana kadar alıyor olmanız önemlidir. Ufacık bir dozu bile atlamak beyin titremelerine sebep olabilir.
İlacın dozunu azaltırken yaşadığınız tüm belirtileri doktorunuza anlatın. Bu geçişi daha rahat bir şekilde yapmanız için size tavsiyelerde bulunabilirler.
Sağlık durumunuz için antidepresan kullanıyorsanız ilacı bıraktığınızda eskiden yaşadığınız bazı rahatsızlıkların tekrar ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bir terapistle görüşmüyorsanız, kullandığınız ilacın dozunu azaltmadan önce bir terapist bulun. Böylelikle, belirtileriniz tekrar ortaya çıktığında destek bulabileceğiniz birisi olacaktır.
Beyin titremeleri olağan dışı bir durumdur ve antidepresan gibi bazı ilaçların kullanımı bırakıldığında ortaya çıkar. Bu rahatsızlıktan kurtulmanın belirli bir yöntemi olmasa da ilacınızın dozunu yavaşça ve uzun bir döneme yayarak azaltmak beyin titremesi yaşama olasılığınızı azaltır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz