Beyaz Ses(Gürültü) Ne İşe Yarar, Zararları Nelerdir?

Beyaz Ses(Gürültü) Ne İşe Yarar, Zararları Nelerdir?

Beyaz ses olarak da adlandırılan beyaz gürültü, rüzgar sesi, dalga sesi, şelale sesi, rüzgarda sallanan ağaç yapraklarının sesi, saç kurutma makinesi sesi, yağmur ve elektrik süpürgesi sesi gibi uğultulu seslere denir. Beyaz sesin genel kullanım amacı ise bebeği uyutmaya yardımcı olmak ve bebeği sakinleştirip bebekteki kolik ağrılarıyla mücadele etmektir. Beyaz gürültü makineleri, yağmur, rüzgar veya dalga gibi doğal yatıştırıcı ses efektleri oluşturan elektronik cihazlardır. (Beyaz gürültü ve zararları) isimli makalemizde, bu gürültünün sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsettik. Beyaz gürültü sesleri, uykusuzluk çekenlere rahatlık sağlar, evden gelen sesleri, trafiği ve partnerlerinin horlama sesini baskılarlar. Ancak bu makinelerin bazı yan etkileri de mevcuttur.

İşitme bozukluğuna yol açabilir

Kulağın orta derecede sese bile uzun saatler direkt maruz kalması, duyma yeteneklerini zayıflatabilir. Bu nedenle, beyaz gürültü makineleri tarafından dağıtılan ses düzeyi, makul bir ses seviyesinde olmasına rağmen, uzun vadede sağır edici etkilere sahip olabilir. Yastık hoparlör veya kulaklık aracılığıyla kullanılması, bu olumsuz etkiyi daha da artırır.

Beyin gelişiminde gecikme

“Science” dergisinin Nisan 2003 sayısında geçen makaleye göre, beyaz gürültü makineler beyin gelişimini geciktirebiliyor. Makalede bildirildiğine göre, yavru fareler üzerinde uzun süreli beyaz gürültünün etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak işitme ve dil ediniminden sorumlu işitsel korteksin, beyaz gürültü sesi susturulana kadar normal gelişmediği tespit edilmiştir.

Stres ve kan basıncı düzeylerinde artış

Beyaz gürültü, rasgele şekilde doğadaki bütün ses frekanslarının karışmasından oluşur. Hafif müzik gibi ritmik olmadığından tedavi edici olarak kabul edilir. Bazı insanlar bu tür sesleri sevmeyebilir. Böyle kişilerde beyaz gürültü makineleri, yüksek stres, yorgunluk ve hipertansiyonu tetikleyebilir, bu da uykusuzluk ya da kalp hastalıklarına neden olabilir.

Beyaz ses döngüsünün zararlı etkileri

Bazı beyaz gürültü makineleri, kaydedilen birkaç dakikalık beyaz gürültüyü döngü halinde tekrarlar. Dinleyici bir süre bunu dinler sonra aralardaki bitişleri ayırt etmeye başlar ve bu ses psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmeye başlar.

Kulak çınlaması

Ulusal Sağlık Enstitüleri raporlarına göre, beyaz gürültü makineleri, kulak çınlaması belirtilerini maskeleyebilir. Kulak çınlaması, kulak içindeki bir iç gürültüdür. Beyaz gürültü makineleri kullanan kişiler bunun farkına varmayabilir. Pek çok kişi kısa süreli kulak çınlamasını gürültülü ortamlarda yaşayabilir fakat sık veya uzun süreli kulak çınlaması yüksek tansiyon ya da anemi gibi büyük bir sorunun habercisi olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz