Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

BEYAZ ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Beyaz çay, yeşil çay ve siyah çaydan sonra Türkiye’de tanınmaya ve tezgahlardaki yerini aldı. Yurt dışındaki birçok ülkede bilinmesine ve tüketilmesine rağmen ülkemizde yeni yeni rağbet görmeye başladı. Bu şifalı çayın faydaları da saymakla bitmez. Birçok hastalığa iyi gelmesinin yanında birçok rahatsızlığa karşı da koruma sağlar.

BEYAZ ÇAY FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

Vücudu antioksidanlara karşı korur.
Kansere neden olan hücrelere karşı koruma sağlar. Özellikle kolon kanseri, prostat kanseri ve mide kanserleri gibi farklı kanser türlerine karşı da etkilidir. Kanserli hücrelerin büyümesini ve yenilerinin ortaya çıkmasını engeller.
Kan basıncını düzenler.
Kolesterolü düzenleyici etkisi de vardır. Kolesterol ve kan basıncını düzenlemesi sebebiyle kalbi de korur. Kolesterolün ve kan basıncının dengede olması kişilerde sağlıklı bir kalbin olmasına yardım eder.
Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Araştırmalarda günde 1 veya 2 bardak beyaz çay içen kişilerin içmeyenlere göre %50 oranında daha az kalp krizi geçirme riski olduğu ortaya çıkmıştır.
Dolaşım sistemine fayda sağlar.
Vücutta bakteri veya virüs oluşumunu önler.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar.
İçerdiği florür sebebiyle diş çürümelerine, dişlerde plak oluşumuna karşı da yarar sağlar. Diş çürümelerini önler ve ağız kokusuna karşı da etkilidir.
Zihni kuvvetlendirir.
Diyabet yani şeker hastalığına karşı da yarar sağlar. Kan şekerini düzenler.
Stresi azaltır ve enerji verir.
Kalp ve damar sağlığını koruyarak, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

BEYAZ ÇAY ZAYIFLATIR MI?

Kilo vermek, zayıflamak için beyaz çay içilmeli midir? Yapılan araştırmalara göre beyaz çay metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması sonucu vücutta daha fazla yağ yakımı gerçekleşir. Dengeli bir beslenme ve düzenli spor yapılması ile kilo vermek oldukça kolaydır. Beyaz çay da düzenli egzersiz yapılması ile birlikte kilo vermeyi yani zayıflamayı hızlandırır.

CİLDİN YAPISINI KORUR!

Gününüzün büyük bir bölümünü dışarıda mı geçiriyorsunuz? Uzun süre dışarıda olduğunuz için cildiniz yıpranıyor mu? Beyaz çay güneş ve kötü beslenme sonucu cildin erken yaşlanmasını geciktirir, cildi korur. Sağlıklı, ışıltılı ve parlayan bir cilde sahip olmaya yardım eder. Cildin elastikiyetini koruyarak kırışıklık oluşumunu azaltır.

BEYAZ ÇAY NEDİR?

Beyaz çay, son zamanlarda oldukça popüler olan bir çay türüdür. Yeşil çay ve siyah çay gibi oluşan yaprakların toplanmasından elde edilmez. Çay yaprakları oluşmadan gözler uyanmadan toplanan tomurcuklardan elde edilir. Bu tomurcuklar oldukça hassastır ve toplamak zordur. Tomurcuklar el ile fazla sıkıldığında kararır ve işe yaramaz yada yağmurda toplanırsa da kararır ve bu şekilde de zarar görmüş olur. Bu yüzden yağmursuz bir havada çok fazla sıkmadan toplamak gerekir. Oldukça büyük bir alandan çok az beyaz çay elde edilir. Bu yüzden de fiyatı oldukça yüksektir. 100 kilogramlık normal çay hasadından yaklaşık 10 gram beyaz çay çıkmaktadır.

BEYAZ ÇAY NASIL HAZIRLANIR?

Kaynamış bir fincan suyun içine bir yemek kaşığı beyaz çay atılır. 5-6 dakika demlenmesi için beklenir. Süzülür ve kalan su içilir. Siyah çay ve yeşil çaya göre pahalı olan beyaz çay, bir sefer demlendiğinde aynı demlenmiş olan çay kullanılarak çaydan 3 yada 4 kez tekrar demlenerek içilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz