Berrak Düşünce İçin Gerekli Vitaminler

Berrak Düşünce İçin Gerekli Vitaminler

Vitaminlerin zihinsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi birçok araştırmaya konu olmuştur. Çıkan sonuç da, yeterli vitamini, mineral ve diğer besin maddeleri olmadan beynin optimum düzeyde çalışmasının mümkün olmadığıdır. Çeşitli vitamin ve minerallerin yokluğunda bazı beyin fonksiyonları sağlıklı çalışamaz, bu da berrak düşünceyi engeller. Yeterli ve dengeli beslenmeyle, zihinsel fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını ve uzun yıllar sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

B Vitaminleri

B vitaminleri beyin sağlığı ve bilişsel fonksiyonlar açısından hayati önem taşır. B vitaminlerinin eksikliği beyinde ciddi etkilere sebep olur. Bunlar beyin dalgalarında anormallikler, hafıza kaybı, majör depresyon, anksiyete, kafa karışıklığı, konsantre olmada zorluk ve asabiyettir.

B vitaminlerindeki küçük eksiklikler bile EEG bozukluklarına ve zihinsel performansta azalmaya neden olabilir. Başka bir deyişle, beyin fonksiyonları ve ruh hali günlük B vitamini alımındaki küçük düşüşlerden etkilenebilir. Kısacası, B kompleks vitaminleri berrak düşüncenin olmazsa olmazıdır. Özellikle B12 vitamininin eksikliği ciddi zihinsel sorunlara sebebiyet verebilir.

C Vitamini ve E Vitamini

Antioksidan vitaminler olan C ve E vitaminleri beyin fonksiyonları açısından önemlidir. Yağlı maddeler kan dolaşımı sırasında kan damarlarının duvarlarına tutunur ve oksidasyona neden olur. Oksidasyon da plak oluşumuna sebep olarak, kan akışı engeller. Bu durumda beyne giden kan miktarı da azalır ve beyin üzerinde olumsuz etki gösterir.


Antioksidan maddeler olan C ve E vitaminleri oksidasyon sürecini önleyerek, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlar. Hatta antioksidanların bozulan beyin fonksiyonları üzerinde iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır. Bu yüzden, antioksidanlar bilişsel fonksiyonlar ve beyin sağlığı için çok ama çok önemlidir.

D Vitamini

Scientific American dergisinde yayımlanan 2009 tarihli bir araştırmada, D vitamini ile beyin fonksiyonları arasındaki ilişki açık bir şekilde ortaya konmuştur. D vitaminindeki eksiklikler “bilgiyi işlemenin yavaşlaması” gibi bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden olmaktadır.

Children’s Hospital Oakland Research Institute tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, D vitamini ile beyin gelişimi ve fonksiyonları arasındaki ilişkiyi kanıtlayan birçok biyolojik delile ulaşmıştır. D vitamini de berrak düşünce ve optimum beyin işlevselliği için temel bir vitamindir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz