Benlik Yitimi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Benlik Yitimi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Benlik Yitimi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kişinin kendi kendini yok sayarak bir nevi kendisinine yabancılaşma haslığı olarak adlandırılan Benlik Yitimi, Şizofreni hastalığının temelini oluşturmaktadır. Genel olarak insanların yaşadığı ağır psikolojik hastalıkların bir yan etkisi olarak karşılarına çıktığı, belirtilerinin ardından tüm hayatının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Rahatsızlık sadece kişilerin kendisini değil, çevresinde bulunan herkesin yabancılaşmasına neden olmaktadır. Daha çok insanların üçüncü bir şahıs tarafından yöneldiği hissine kapılmaları saldırganlık durumlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Benlik Yitimi tanısı konulan kişiler genellikle tedavi aşamasında kendilerinin bir başka kişi tarafından yönetildiğini iddia etmektedir. Üzerinde durulması gereken bir rahatsızlık olup erken teşhis oldukça önemli bir tedavi unsuru olarak gösterilmektedir. Benliğini yitiren kişi hayatın daha fazla çekilecek bir yanını bulamadığı için intihar gibi düşüncelere kapılabilmektedir.

Benlik Yitimi Nedenleri Nelerdir?

Genellikle insanların bir anda kendi kararlarını kendi vermediği kanısına vararak ruhsal açıdan parça parça bilicini kaybetmektedir. Şizofreni ile birebir aynı belirtileri bulunması tanı sırasında bazı özel yöntemlerin kullanılmasına neden olmaktadır.Hastalığın bir üst evresi olarak gösterilen Şizofreni ilk olarak kişinin benliği ile ilgili sorgulamaların yapılmasına neden olabilmektedir. Bir anda gelişebilen bir hastalık olabileceği gibi belirtilerini gizliden gizliye yavaşça da geliştirebilmektedir. Genellikle sosyal olmaktan kaçınan ve sürekli insanlara şüphe ile bakma durumu hastalığın nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Benlik Yitimi Belirtileri Nelerdir?

Benlik Yitimi hastaları genellikle ani ruh ve duygu değişimlerine maruz kalmaktadır. Kendisine, eşine hatta çocuklarını dahi yabancı gören kişiler bu hastalığın belirtilerini yavaş yavaş gösterebilmektedir. Sohbetler esnasında hem olumlu hem de olumsuz  2 farklı düşünceye sahip olması ve savunması, kendine özel cümleleri ücüncü ağızdan söylemesi hastalığın en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalık sadece kişilerde ruhsal değişim meydana getirmemektedir. Ani hareket kayıpları, uzuvların kontrol edilememesi gibi bilinç dışı olaylar fiziksel bozukluklara gösterilebilecek örnekler arasında yer almaktadır. Güvensizlik duygusunun hat safhaya çıkaran hastalar şüpheci hareketleri nedeni ile toplumda oldukça fazla dikkat çekmektedir. Tedavisine gelecek olursak;

Benlik Yitimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ruh yapısınında meydana gelen değişiklikler insan sağlığının bütünü ile etkilenmesine neden olmaktadır. Belirli bir süre öncesine kadar tedavisi mümkün olmayan hastalıklar geçmişten günümüze kadar birçok kişinin ailesi ile beraber olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Psikolojik tedaviler ile kaybolan benliğinin tekrar kazanılması için yürütülen tedaviler halen tam etkisini gösterememiştir. Son zamanlarda ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan özel terapiler birçok kişinin Benlik Yitiminden kurtulmasına olanak sağlamıştır. Hastalığın en üst aşaması ise şizofreni olarak gösterilmektedir. Şizofreni aşamasına gelinmeden kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini ifade ederek Benlik Yitimi ile şizofrenin bir araya gelmesi hastalarda çok farklı bir ruh halinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle erken teşhis, belirtilerin takip edilmesi oldukça önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Şizofreni Nedenleri ve Tedavisi başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz