Benleri Aldırmak Zararlı mı

Benleri Aldırmak Zararlı mı

Kimisi için güzellik sebebi olan benler çoğu kişi için kendisini çirkin hissetmesine neden olan lekeler olarak görülmektedir. Benler derimizi oluşturan hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu deri parçacıklarıdır. Genellikle kahverengi olmakla birlikte bazen yeşile ve sarıya yakın renklerde olduğu da görülür. Bu lekelerden rahatsız olan insanlar sahip oldukları benleri aldırmak istemektedir. Böylelikle daha güzel bir görünüme kavuşmayı hayal etmektedir. Peki, benleri aldırmanın kişinin sağlığına herhangi bir zararı var mıdır? Bunun cevabı için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Benler Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Öncelikle benlerin kişinin sağlığını tehdit edip etmemesi benlerin alınmasına karar vermede önemli bir noktadır. Ben eğer 5 mm’den büyükse ve devamlı büyüyorsa, rengi sarı veya yeşile yakın bir renge bürünmüşse benin alınması uygun olacaktır. Çevresi silik ve belirgin çizgilerle net değilse ve etrafı kızarmışsa, kanamaya meyilli olan benler ileride kansere dönüşme riski oluşturduğu için benlerin alınması uygun olacaktır.

Bunun yanında doktorlar herhangi bir tehlikesi olmadığı halde kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden benlerin de kişinin ruh sağlığı açısından alınmasının uygun olacağını ifade etmektedirler.

Ben Aldırmanın Zararı Var mıdır?

En çok merak edilen konulardan biri de ben aldırmanın zararları olup olmadığı konusudur. Ben aldırmanın kansere yol açtığı yönündeki iddiaların herhangi bir bilimsel gerçekliği yoktur. Hatta benler iyi huylu tümörler olduğu için alınmamasının kansere yol açabileceğini söyleyebiliriz.

Benlerini aldırmak isteyen kişilerin aklındaki diğer bir soru işareti de benleri aldırdıktan sonra alınan bölgede iz kalıp kalmayacağıdır. İşinde uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen ben aldırma işlemi sonrasında sorunlu bölgede kişiye rahatsızlık verecek herhangi bir iz kalmayacaktır. Sadece mikro düzeyde çok dikkat edilmediği sürece belli olmayan izlerin oluşabileceği belirtilmektedir.
Et Beni Nasıl Geçer

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz