Belde Kas ve Sinir Sıkışması: Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kas ve Sinir Sıkışması: Belirtileri ve Tedavisi

Kas ve sinir sıkışması, tekrarlanan hareketler, zorlanma veya aşırı gerilme sonucu meydana gelerek etkilenen bölgede hareket kısıtlanmasına ve ağrıya sebep olur. Belinizde bir kası çekerek incitmişseniz ya da sinir sıkışmasına sebep olmuşsanız bu sizin çoğunlukla nesneleri yerden kaldırmak, eğilmek hatta yataktan çıkmak gibi temel bir takım aktiviteleri gerçekleştirmenizi sınırlandırır.

Belde Kas ve Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Birçok sebep beldeki zorlanmanın nedeni olabilir. Kaslarınız vücut ağırlığınızı uzun süre destelemek durumunda kaldığında sık sık zorlanır. Bu yüzden uzun zaman aralıklarında aynı pozisyonda oturmak ya da uzun süre ayakta durmak belde sinir ve kas sıkışmasını tetikler.

Birçok sebep belde sinir ve kas sıkışmasının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Kötü duruş sergilemek
  • Aynı yerde uzun süre oturmak
  • Nesneleri yanlış bir teknikle kaldırmak
  • Çok ağır şeyleri kaldırmak
  • Bel egzersizleri gibi sürekli bel hareketleri yaparak bel kaslarını aşırı çalıştırmak
  • Düşmek veya anormal bir şekilde belinizi bükmek

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri

Ağrı
Her ne kadar ağrının düzeyi incinmenin şiddetine göre değişse de bel bölgesinde sızı ya da zonklama şeklinde bir ağrı hissedebilirsiniz.

Şişlik
Sıkışmış bir kas ya da sinir, kanın sıkışan bölgeye iyileşme sürecinde hızlı bir şekilde gitmesine sebep olabilir ve etkilenen bölgede şişmeye yol açar. Bu, büyük yırtılmalarda ve gerilmelerde daha çok karşılaşılan bir durumdur.

Spazm
Sıkışan kas şiştiğinde aniden kasılır ve bölgede spazma yol açar. Bunlar bel iyileşince giderilmelidir.

Sertlik
Belinizi daha fazla incinmekten koruma çabası olarak vücudunuz hareketi kısıtlamak için etkilenen kası ve etrafındaki sinirleri sertleştirir.

Morarma
Eğer bir kas yırtılırsa kopmaya sebep olabilir bu da kanın deri altında birikmesine ve morarmanın ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum bütün kas yırtılmalarında görülmeyebilir.

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Tedavisi

1. Hareketten Sakınmak

Ciddi bir kas gerilmesinden sonra 48 saat yatak istirahatı; ağrıyı azaltma, kızarıklık ve kas spazmını gidermede etkilidir. Bu ilk dinlenmeden sonra incinen bölgede ağrıya sebep olacak aktiviteleri yapmaktan sakındığınız sürece normal aktivitelerinize dönmelisiniz.

2. Rahat Pozisyonlar Bulmak

Sırtınızda kas sıkışması olduğu zaman yüz üstü uyumak rahatsızlığınızı zamanla arttırabilir. Dizlerinizin altına yastık koyarak uyumak yerine, bacaklarınızın altına yastık koyarak yan tarafınıza uzanın ya da bacaklarınızı 90 derecelik açıyla sandalyenin üzerinde dinlendiriyorken yere uzanın.


3. Soğuk Kompres

İncinmeden sonraki ilk 24- 48 saat içinde donmuş bir poşet veya buz torbası koymak ağrı ve şişmenin azalmasına yardımcı olur. En iyi sonuç için buz torbasını incinen bölgeye iki gün boyunca 15-20 dakika aralıklarla her 3-4 saatte bir koyun. Soğuk baskı uygulamak için buz sargısı kullanmak kızarıklığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

4. Sıcak Kompres

Soğuk baskı uyguladıktan sonra kan dolaşımını arttırmak için bölgeye elektrikli ısıtma yastığı ya da sıcak su şişesi kullanarak 15-20 dakikalık aralıklarla her 4-6 saatte bir sıcak baskı uygulayın. Gerilmiş kasların rahatlaması için sıcak suya batırılmış havlu gibi nemli ısıyı kullanmak kuru ısıyı kullanmaktan daha etkilidir. Eğer şeker hastasıysanız sıcak torba kullanmayın ve üzerinde yatmayın. Çünkü bu, derinizi yakma riskini arttırabilir.

5. Ağrı Kesiciler

Aspirin, ibuprofen, acetaminophen ve naproxen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar sırtınızdaki ağrıyı azaltmak için alınabilir. Doktorunuz da gerekli olduğunda gerilme ve spazmı azaltacak ilaçlar yazabilir. Kullandığınız belirli ilaçların yan etkisini azaltmak için her talimata uyun.

6. Krem ve Merhem

Bazı hastalar; mentol, okaliptus ve kamfor içeren kremler uygulamanın sırttaki ağzı ve kızarıklığı azaltabileceğini keşfetmişlerdir. Bu ürünlerin nasıl kullanılacağına dair yönergeler etiketlerin üzerinde belirtilmelidir.

7. Yeniden Etkinliğe Başlamak

İlk 48-72 saat dinlenmeniz gerekiyorken; uzun süre sabit kalmanız kas zayıflamasına, kas atrofisine ya da kemiklerde kalsiyum eksikliğine neden olabilir ki bu da rahatsızlığı arttırır. Kasları tekrar incitmemek için ilk 4-5 hafta vücudunuzu eğecek ya da bükecek aktivitelerden kaçının.

8. Birkaç Tavsiye

Gelecekte kendinizi daha fazla sakatlamaya sebebiyet vermemek için bir şey kaldırırken ya da egzersiz yaparken uygun vücut tekniklerini kullanın. Kaslarınızın güçlendiğinden emin olmak için düzenli egzersiz yapın böylelikle tekrar incinme riskini azaltabilirsiniz. Sırt kaslarındaki gerginliğin devam etmemesi için oturma minderi, sırt desteği ve bel kuşağı kullanın ve belinize yeterli desteği verecek ayakkabılar giyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz