Bel Kalça Oranı Nedir?

Bel Kalça Oranı Nedir?

Bu da armut tipi kadın vücuduna sahip olunduğu ifade eder. Bu tipteki kadınlar, erkekler tarafından daha çekici bulunur ve doğurgan oldukları düşünülür.

Ancak günümüzde ideal ölçüler daha da küçülmüş ve neredeyse 10 cm daha dar bir vücut ideal olarak algılanmıştır. Ancak araştırmaların sonucunda erkeklerin, daha zayıf kadınları değil, yuvarlak hatlı ve balık etli olanları tercih ettiği görülmüştür.

Bel Kalça Oranı Neden Önemlidir?

Şeker hastalığından, kalp hastalıklarına kadar bir çok hastalığın tespitinde bu oran işe yarıyor. Bel çevresinin ölçüsü, kalça ölçüsüne bölünerek bir çok hastalığa yakalanma riskinizi tespit eden bu oran, dünyada sıkça kullanılan bir teşhis yöntemidir.

Bel ve kalça oranı hastalığın tespitinde kullanılarak, felç, kalp gibi hastalıklara yakalanma olasılığınızı belirtmekte işe yarıyor. Tüm dünyada uygulanan bu yöntem ile bir çok hastalık için risk grubundakiler belirleniyor.

Bel Kalça Oranı ile Obezlik Tespit Edilir Mi?

Bel kalça oranı tespiti yapılırken kadınlarda 0.80 değeri ve erkeklerde 0.95 değeri ve üzerinde değerler kalp, şeker, felç, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirten sonuçlar olarak kabul ediliyor.

Bel kalça oranı hesaplama yapmak için, bel ölçüsü kalça ölçüsüne bölünüyor ve bunun sonucunda yukardaki değerin üzerinde olan hastaların diyet yapmaları gerekliliği ortaya çıkıyor.

Bel çevresi kadınlarda 81 cm, erkeklerde 91 cm altında ise mükemmel olarak yazılan değer hanesinde, bel çevresi kalınlaştıkça riskin de arttığı anlaşılıyor. Erkeklerde 103 cm, kadınlarda 86 cm obez olarak belirleniyor.

Kaynak:

Bel Kalça Oranı Hesaplama (İdeal Ölçüler)

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz