Bel Fıtığı Nedir? Tedavisi İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Bel Fıtığı Nedir? Tedavisi İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Toplumda yaygın görülen ciddi sağlık sorunlarından bel fıtığı rahatsızlığı birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelmekte ve bazı belirtiler göstermektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan bel fıtığı, daha çok 30 ila 60 yaş aralığındaki erişkin bireylerde görülmektedir. Tedavi edilemediği takdirde ilerleme gösterebilen bel fıtığı bu aşamadan itibaren bireylerin ciddi anlamda rahatsızlık ve ağrılar duymasına neden olabildiğinden günlük iş ve sosyal aktivitelerde de başarısız olunmasına veya yapılamamasına neden olabilmektedir.

Bel Fıtığı Belirtileri İse Şunlardır;

  • Tek veya her iki bacakta meydana gelen ağrılar
  • Ayaklarda uyuşma meydana gelmesi
  • Vücut hareketinde kısıtlama meydana gelmesi
  • Yürüme ve oturmada güçlük çekilmesi
  • Bel fıtığı rahatsızlığının ayrıca ilerleme göstermesi durumunda, iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrar tutamama, yürüyememe gibi bazı belirtiler de söz konusu olabilmektedir.

Bel Fıtığı Teşhisi

Manyetik Rezonans (MR) teşhis yöntemi sayesinde tanısı konulabilen bel fıtığı rahatsızlığında bu sayede rahatsızlığın derecesi kolayca teşhis edilmektedir. Ayrıca, Sinir Ölçme Testi olarak da bilinen EMG testi de bazı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bel fıtığı teşhisinde altın kural ise, kuşkusuz ki doktor tarafından muayene ve gözetim durumu olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bel Fıtığı Tedavisi İçin Uygulanması Gereken Egzersizler

Tıbbi yönden ilerleme göstermesi durumunda genellikle cerrahi müdahale tedavisi uygulanan bel fıtığı rahatsızlığı tedavisinde ayrıca, doktor tarafından tavsiye edilen bazı egzersiz çalışmaları sayesinde de bel fıtığı rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir. Ancak, burada bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise, doktor tarafından sunulan bel fıtığı egzersiz çalışmalarını belirtilen gün ve süreçler kapsamında düzenli bir şekilde gerçekleştirmesidir.

Duruş Düzeltme Hareketi

Sabah ve akşam olmak üzere günlük olarak 2 defa uygulanması gerekmektedir.Hareketler arası 45 saniye bekleme sürecine de riayet edilmesi gerekmektedir. Duruş düzeltme hareketinde bireyin vücut duruşunu dik bir vaziyete getirerek günlük 2 defa uygulaması gerekmektedir.

TA Daraltma Hareketi

TA daraltma hareketinde ise, sırt üstü yatarak ayakların karın bölgesine doğru çekilmesi gerekmektedir. El parmak uçlarının kasıklara değecek biçimde tutulması gerekmektedir. TA daraltma hareketinin de günlük sabah ve akşam olmak kaydıyla 24 defa ve 60 saniyelik bekleme süreçleri ile uygulanması bel fıtığı rahatsızlığı tedavisinde oldukça etkili neticeler sunmaktadır.

Çömelme Hareketi

Bel fıtığı rahatsızlığı tedavisinde uygulanan egzersiz çalışmalarından biri olan çömelme hareketinde ise, her iki bacağın kırılmadan her iki elin ileriye doğru uzatılması gerekmektedir. Günlük sabah ve akşam  uygulanması gereken çömelme hareketi 8*4, toplamda 24 defa uygulanması gerekmektedir.

Bel Fıtığı Rahatsızlığında Egzersiz Çalışmaları Uygulanma Süreci Nedir?

Bel fıtığı rahatsızlığı tedavisine yardımcı tedavi olarak uygulanan egzersiz çalışmaları uygulanma süreci hakkında ilgili doktor tarafından karar verilmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığının henüz yeni etkili olması durumunda egzersiz çalışmaları birkaç gün uygulanması yeterli olabilirken, bel fıtığı rahatsızlığının ileriki düzeyde olması durumunda cerrahi müdahale uygulaması söz konusu olmadığı takdirde, egzersiz çalışmaları birkaç hafta boyunca uygulanması söz konusu olabilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz